Odbory chtějí desetiprocentní růst platů pro pracovníky v kultuře

26.02.2016 18:21 | Zprávy

Odbory požadují minimálně desetiprocentní navýšení platů státních zaměstnanců v kultuře. Po jednání s ministrem kultury Danielem Hermanem (KDU-ČSL) to dnes řekl předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Platy pracovníků v kultuře, kterých je kolem 6 500, jsou i po nedávném čtyřprocentním navýšení stále zhruba 2 500 Kč pod celostátním průměrem.

Odbory chtějí desetiprocentní růst platů pro pracovníky v kultuře
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze, ilustrační foto

Středula uvedl, že odbory mají kvůli nízkým platům v resortu velké obavy o českou kulturu. Uklidňuje ho ale prý snaha ministerstva navýšit rozpočet pro kulturu v příštím roce o 3,5 miliardy korun oproti letošnímu. Jednání o státním rozpočtu ještě nezačala, částka 3,5 miliardy vychází z aproximační strategie přiblížit se v roce 2017 jednomu procentu státního rozpočtu, řekl ČTK Herman. Letos MK hospodaří s 11,7 miliar­dy korun.

Ministr připomněl, že pro letošní rok dostal resort 100 milionů korun navíc právě na platy zaměstnanců příspěvkových organizací, a podařilo se tak „obrátit křivku“, která se v minulých letech vyvíjela z pohledu financování kultury nepříznivě.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

autor: čtk

Prezident a Ústava

Tvrdíte, že prezident nejedná protiústavně. Kde je Ústavě uvedeno, že má prezident právo zasahovat do programového prohlášení vlády, což chce? Děkuji za odpověď Jana

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Když nejsou fakta, pracuje fantazie.“ Drsná dohra reportáže ČT o Motoristech

13:47 „Když nejsou fakta, pracuje fantazie.“ Drsná dohra reportáže ČT o Motoristech

„Reportéři vytvářejí dojem napětí bez ověřitelných faktů. Když nejsou fakta, pracuje fantazie. Nepře…