Odbory státních zaměstnanců chtějí sledovat dopady úbytku míst

30.11.2018 21:50

Odborový svaz státních orgánů a organizací (OSSOO) přijal s rozpaky plán vlády snížit počet míst ve státní správě přibližně o 860. Odboráři chtějí sledovat, zda to nezvýší pracovní zátěž ostatních zaměstnanců, což by mohlo zkomplikovat nebo zpomalit práci úřadů. Odborový svaz to dnes sdělil ČTK. Zároveň zopakoval, že odmítá novelu služebního zákona, která umožní vládě odvolávat ministerské státní tajemníky.

Odbory státních zaměstnanců chtějí sledovat dopady úbytku míst
Foto: Archiv zadavatele
Popisek: Peníze, ilustrační foto
reklama

Snížení počtu míst od počátku příštího roku zhruba o 860 schválila vláda ve čtvrtek, jde o takzvanou systemizaci pracovních míst. Obsazena je v současnosti zhruba jedna třetina z těchto míst. Podle náměstka ministra vnitra pro státní službu Josefa Postráneckého jde o největší redukci od doby, co platí zákon o státní službě. Na státních úřadech tak zbude 77 812 míst.

Odboráři uvedli, že cílem systemizace má být především řádné plnění úkolů na úřadech a zefektivnění práce, ne primárně úspora peněz na platy, i když jde o zadání vyplývající z vládního prohlášení. „Chci věřit, že rušení míst ve státní službě vláda velmi dobře prodiskutovala a tento krok je opodstatněný. Bohužel jsme však nedostali jasné odpovědi, kdo bude vykonávat agendu po propuštěných zaměstnancích a zda na těch, kteří zůstanou, nebude ležet větší díl práce, což by v důsledku mohlo zkomplikovat nebo zpomalit práci úřadů,“ uvedl předseda OSSOO Pavel Bednář.

Odbory proto plánují spolu se svými základními organizacemi dopady systemizace sledovat přímo na pracovištích. Na případné negativní dopady chtějí podle Bednáře hlasitě upozorňovat.

Novelu zákona o státní službě odborový svaz označil za uspěchaný a nekoncepční materiál, který hrozí destabilizací a posílením politického vlivu na státní správu. Novelu, která umožní vládě odvolávat ministerské státní tajemníky z popudu příslušných ministrů, prosadila zhruba před měsícem ve Sněmovně koalice ANO a ČSSD s pomocí SPD a KSČM. O postoji OSSOO jeho předseda informoval v otevřeném dopise senátory, které čeká jednání o tomto návrhu.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: čtk
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Soudruzi Čalfa a Adamec. Proti nim Občanské fórum. Jedno ultimátum za druhým. Komunisti rudli, ale vzteky. Havel byl extrémně tvrdý. Zatímco Klaus, který seděl v koutě...

5:25 Soudruzi Čalfa a Adamec. Proti nim Občanské fórum. Jedno ultimátum za druhým. Komunisti rudli, ale vzteky. Havel byl extrémně tvrdý. Zatímco Klaus, který seděl v koutě...

VZPOMÍNKY A PERLY ParlamentníListy.cz přinášejí unikátní cyklus na mnohdy zapomenuté části české a s…