Odebereme ODS členy, hrozí prý kmotři Nečasovi. Strana může notně zeštíhlit

30.03.2013 8:28

Premiér Petr Nečas (ODS) má další problém. Zdá se, že nespokojenost s jeho vedením strany dále sílí a odpor na sebe bere nejrůznější podoby. Podle informací sobotního deníku Právo hodlají premiéra vytrestat i kmotři, a to tím, že přestanou platit stranické příspěvky za černé duše. Straně zeslábne členská základna a Nečasovi kritici budou mít v ruce další zbraň.

Odebereme ODS členy, hrozí prý kmotři Nečasovi. Strana může notně zeštíhlit
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ilustrační foto.

„V pražských buňkách je spousta černých duší, za které jejich šéfové platí členské příspěvky, jedná se třeba o celé firmy. Tenhle rok je za ně nezaplatí, aby potom mohli razantní úbytek členů svádět na Nečase, a tak se ho zbavit,“ řekl Právu zdroj z ODS.

Straně to možná prospěje

Čas na zaplacení stranických příspěvků je přitom jen do 31. , takže bude již velmi brzy jasné, zda kmotři svou hrozbu naplnili, případně kolik členů ODS je skutečně aktivních. Ještě v roce 2010 měla strana přes 30 tisíc členů, dnes má něco přes 25 tisíc a brzy to může být ještě slabší, protože v některých místních sdruženích poplatek dosud zaplatila jen polovina členů, někde dokonce jen třetina.

Mluvčí občanských demokratů Petr Sochor situaci zatím nevnímá nijak dramaticky. „Souvisí to s tím, že je konec měsíce a regionální manažeři číslo upravují podle toho, kteří lidé jim oznámili ukončení. Finální číslo ale budeme mít až v dubnu,“ řekl Právu.

Nabízí se také otázka, zda odchod neaktivních členů, za něž jen platil příspěvky někdo jiný, např. za účelem posílení vlastního vlivu v místní organizaci, straně spíše neprospěje. Tím argumentoval i pražský primátor Bohuslav Svoboda, když nedávné zrušení tří organizací ODS v Praze popisoval jako ozdravný krok, jenž má pomoci obnovit důvěru voličů.

Čím víc, tím, líp

Nečasovi a potažmo Svobodovi kritici s tím ale nesouhlasí. Místostarosta na Praze 10 Bohumil Zoufalík označuje odchod členů přímo za katastrofu. „Katastrofa je, když předseda strany řekne, že odchod členů je ozdravným mechanismem. Přece bychom se měli snažit mít co nejširší členskou základnu,“ myslí si Zoufalík. Poukazuje přitom na to, že na Praze 10 členové neubývají. Zdejší straníci sice nesouhlasí s dnešní vládní politikou, ale vedlo je to spíše k semknutí. Podle Zoufalíka ale může být situace zcela jiná v některých moravských regionech.

Ozývají se také hlasy, že se primátor Svoboda na jedné straně snaží očistit pražskou ODS, ale na straně druhé má v tuto chvíli značný problém v kauze Opencard, kde spolu s dalšími radními převzal obvinění od policie.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

20:46 Dvojjazyčné politické školení po osmdesáti letech. Martin Koller primátoru Hřibovi poradil, co má s celou „havlérkou“ spáchat nyní

ROZBOUŘENÝ SVĚT MARTINA KOLLERA Martin Koller utrpěl v minulém týdnu opravdu nevšední zážitek- dvojj…