Ódéesák Jiránek vyzýval z televize kraje: Buďte chlapi a zaplaťte

16.05.2013 19:10

Kladenský primátor a předseda Svazu měst a obcí Dan Jiránek má za to, že by se všechny kraje měly postavit stejně k problematice vyplácení dotací a zaplatit korekce, které teprve následně mají vymáhat po státu. Takovýto postup je totiž podle Jiránka vstřícný k obcím. Primátor promluvil také o nemalé byrokratické zátěži obcí a církevních restitucích.

Ódéesák Jiránek vyzýval z televize kraje: Buďte chlapi a zaplaťte
Foto: Kladenské listy
Popisek: Kladenský primátor Dan Jiránek

Některé z krajů, na které dopadly pokuty spojené s eurodotacemi, se o ně hodlají soudit se státem. Tyto soudy však mohou trvat velmi dlouho. Co mezitím budou dělat české obce, kterým mohou scházet evropské finanční prostředky na realizaci řady projektů? O tom ve čtvrtečním Interview ČT24 mluvil šéf Svazu měst a obcí Dan Jiránek (ODS), primátor Kladna

Odpudivá byrokratická zátěž

„Podle našeho názoru by se měl Ústecký a Karlovarský kraj zachovat stejně jako ostatní kraje a korekce vzít nejprve na sebe. Později ať se se státem soudí, ale v prvním kroku by to tyto dva kraje měly vzít chlapsky na sebe stejně jako ostatní. V silách měst a obcí totiž není tuto problematiku nějak vyřešit. Jiránek v této souvislosti podotkl, že problematické byly často právě krajské žádosti.

Obce ale poměrně složitě bojují s administrativou. Na každý program je třeba využít jinou žádost. Podoby žádostí se často liší kraj od kraje. „Je jednodušší udělat společnou školku pro českou a saskou obec než pro obce v Ústeckém a Středočeském kraji,“ podotkl primátor.

Tento příklad ukazuje, jak absurdní problémy někdy žádosti o evropské peníze přinášejí. Relativně nebezpečným trendem je i vzrůstající zadlužení českých obcí, ale Jiránek v této souvislosti klade důraz na to, na co se peníze využijí. Pokud se z nich staví aquaparky, je to špatně, pokud jsou tyto prostředky využity třeba na zateplení školek, je to podle Jiránka správné.  

Potřebujeme, aby obce mohly projít obdobou osobního bankrotu

Háček je také v tom, že se některé obce zadlužily natolik, že fakticky zkrachovaly. Na krach obce však v Česku neexistuje zákon a podle Jiránka by se to mělo změnit. Měl by být přijat zákon, který by obcím umožnil určitou obdobu osobního bankrotu. Dnes totiž známe řadu obcí, kde jsou zablokována zdejší zastupitelstva, protože by se zastupitelé zabývali pouze rozprodáváním majetku a splácením dluhů. A tento druh práce asi nikoho nebaví, poznamenal host.

V zápětí přišla řeč také na církevní restituce. Z pohledu obcí toto ožehavé téma nepředstavuje problém, protože obce v této věcci dokázaly vyjednat přijatelnou dohodu, ze které vyplynulo, že některé zásadní majetky se církvi vracet nebudou a místo toho se dočkají finanční kompenzace.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Olga Richterová byl položen dotaz

Porodnost

Dobrý den, píšete, co chcete dělat pro zvýšení porodnosti, ale nezapomínáte, že jste už více jak dva roky ve vládě? Co jste zatím pro rodiny udělali? Vždyť i to navýšení rodičovské je nedostatečné a navíc diskriminující. A co je vlastně podle vás hlavní příčinou klesající porodnosti? Koukám, že neod...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

15:02 „Fiala lže.“ Petr Holec se pustil do premiéra. Jde o přijetí v Bílém domě

Premiéru Fialovi prý prošla další lež, tentokrát k jeho cestě do USA za prezidentem Bidenem. Ve svém…