Odhalení Respektu: Lipovská mezi krabicemi. A navíc utíkala. Uliční výbor na stráži

23. 11. 2020 14:35

Reportérka Ivana Svobodová přinesla pro server Respekt.cz text nejen o ekonomce Haně Lipovské, která je členkou Rady ČT. Lipovská mimo jiné navrhla odvolání Dozorčí komise Rady ČT, ke kterému následně skutečně došlo. A hradní mluvčí Jiří Ovčáček prosí, aby se lidé za Lipovskou modlili. O autorce textu se pak minulý týden rozepsala Jana Bobošíková, jež spolu s Lipovskou stojí za Institutem svobody a demokracie.

Odhalení Respektu: Lipovská mezi krabicemi. A navíc utíkala. Uliční výbor na stráži
Foto: Repro XTV
Popisek: Ekonomka a analytička Hana Lipovská
reklama

Anketa

Podporujete masivní snížení daní, které ,,odmávali" poslanci ANO, ODS, SPD, Trikolóry či KSČM?

71%
29%
hlasovalo: 12116 lidí

Jednání redaktorky týdeníku Respekt Ivany Svobodové označila Bobošíková jako skandální. "Před malou chvílí navštívila sídlo ISDe redaktorka Ivana Svobodová z Respektu. Poté, co jsem jí poskytla základní informaci, které by si kdokoli dokázal dohledat u veřejných zdrojů, tedy, že zde ISDe sídlí, odmítla jsem odpovídat na absurdní dotazy typu zda v této budově bydlí Hana Lipovská, nebo proč prý 'nenávidím' Českou televizi, a paní redaktorku Svobodovou jsem slušně, ale důrazně vyzvala, ať opustí budovu," napsala minulý týden Bobošíková.

"Paní redaktorka Svobodová ovšem odmítala soukromou budovu na mou opakovanou výzvu opustit. Vím, že Respekt býval na svou investigativu dlouho hrdý. Toto ale, podle mě, už není investigativní žurnalistika. To je jen obyčejná drzost. Pokračování příště? Uvidíme..." dodala Bobošíková.

"O situaci České televize v posledních dvou týdnech jedná Senát i sněmovna, mluví o ní prezident, mediální odborníci, politologové, Česká biskupská konference. Veřejnoprávní televize se nově stala předmětem otevřených dopisů a výzev, které kolují zemí, i důvodem demonstrací. Novou vlnu zájmu a obav o osud nejsilnějšího českého média vyvolalo zasedání televizních radních v druhou listopadovou středu, když během minuty, ve střelhbitém hlasování a beze slova zdůvodnění odvolali svůj poradní orgán, dozorčí komisi Rady ČT," začala svůj text pro Respekt.cz Svobodová a rozebírala, co se tedy kolem České televize děje. 

Svobodová uvádí, že je potřeba vysvětlit, že dozorčí komise má ve vztahu k České televizi daleko větší pravomoci než samotná Rada, jíž dozorci jen radí. Kvůli odvolání dozorčí komise se dokonce i demonstrovalo na Kavčích horách - a to 17. listopadu, senátoři pak mimo jiné hovoří o ohrožení nezávislosti veřejnoprávního média. 

Podle radního Zdeňka Šarapatky přišla do Rady "bojová úderka", která v ní početně změnila poměry - on sám si dokonce myslí, že ji přišla předat politice. „Přišli útočit na ČT a přidali se k nim další, kteří budou brzy obhajovat mandát a chtějí být znovu ve sněmovně zvoleni. Nebo dlouho čekali, až budou mít s kým ČT ničit, a teď s příchodem úderky dostali početně příležitost,“ míní Šarapatka, jenž má podle všeho na mysli radní Hanu Lipovskou, Pavla Matochu a Luboše Xavera Veselého. Podle něj nejde říct, co tu sílu přesně tvoří. "Stojí za nimi antisystémová směs podpory SPD, Trikolóry, velmi silně Hradu a částečně i ANO, bez jejich hlasů by sem ti radní zvoleni nebyli. Je to linie, směs spojená dezinformační scénou,“ dodal.

Svobodová se pak ve svém textu věnuje Haně Lipovské, jež působí jako analytička v Institutu svobody a demokracie - právě s Janou Bobošíkovou, která byla jednou z hlavních postav krize v ČR před dvaceti lety. Žádost o rozhovor Respektu odmítla, chtěla jen zaslat své stanovisko. Sídlo institutu je v Dolních Měcholupech na okraji Prahy - v domě, kde je v přízemí obchod s kosmetikou a zásilkovnou. Dům patří dle katastru firmě vlastněné manželem Jany Bobošíkové. Podle jednoho ze sousedů Bobošíkových, kteří bydlí v domě přes ulici, v zásilkovně pracuje právě Lipovská. 

„Taky nám to tady bylo divné, ale ona tam normálně vydává balíčky. Napřed tomu sousedi, kterým vydala zásilku, nechtěli věřit, ale je to tak, už ho vydala hodně lidem. Ale pak jsem si všiml, že ona tady u Bobošíků musí i bydlet. Ráno odtud vychází, potkávám ji tady ráno i večer, potkávám ji tady pořád," vyprávěl soused Vladimír Kuba. 

Tomu se nepodivují ani zaměstnanci České televize, podle nichž se na Kavčích horách proslýchá, že radní Lipovská své kroky ladí právě s Bobošíkovou. A prý jako korespondenční adresu udala právě měcholupský dům. Radní Lipovská, kterou se snažila Svobodová "dohnat" po zasedání Rady ČT na ulici, však tvrdí, že ji v daně budově mohli ostatní vidět tehdy, když si zásilku vyzvedávala, protože si tam často nechává něco posílat. Dokladem měla být i fotografie Institutu, na níž je Lipovská u balíků v zásilkovně. „Při vykládání zboží z kamionu kolegové z institutu obvykle přiloží ruku k dílu. Stejně tak při vydávání zásilek v době koronavirové," píše se na facebookovém profilu Institutu, kde se zároveň píše o tom, že Lipovská čelila nehoráznému chování ze strany některých zaměstnanců médií. Sama Lipovská hovoří o tom, že urážky, výhrůžky i zastrašování patří k její práci v Radě ČR. Přiznává, že se někdy bojí, ale neuhne.

"Nejzajímavější v příspěvku institutu je vysvětlení, proč Hana Lipovská 'čelí pomluvám a mobbingu'. Je to proto, že se 'zvolením analytičky Institutu svobody a demokracie, vzdělané mladé ekonomky, se začaly v Radě ČT po dlouhých dvaceti letech hýbat ledy' a na konci toho procesu že bude 'navrácení České televize občanům této země'," píše Svobodová ve svém textu. Ta se nevzdala a pátrala po Institutu svobody a demokracie dál. V domě, kde má uváděné sídlo, však pracovnice zásilkovny druhý den tvrdila, že žádný institut v daném místě není. Ekonomku Lipovskou však jde ochotně hledat mezi balíky, nakonec místo ní ze schodů schází Bobošíková, jež vyzývá Svobodovou k odchodu z budovy. Poté podle ní napsala onen výše uvedený příspěvek.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

21:38 Rakovina společnosti. Dobrovolnice o tom, když necháme někoho padnout na naprosté dno

ROZHOVOR „Rok se díváme na šťourání lidem v nose a píchání injekcí, pokud možno v největším detailu,…