Odhaleno: Co dlouhá léta blokoval Jean-Claude Juncker

3. 1. 2017 14:12

Bývalý premiér a nynější šéf Evropské komise Jean-Claude Juncker v Evropské unii léta blokoval snahy o reformy, které by donutily nadnárodní firmy řádně platit daně. Píše to dnešní vydání Lidových novin.

Odhaleno: Co dlouhá léta blokoval Jean-Claude Juncker
Foto: Archiv vydavatele Vaše věc
Popisek: Juncker

Juncker se podle deníku, který se odvolává na britský The Guardian, snažil brzdit či oddalovat spolupráci členských států v boji proti daňové optimalizaci gigantů, jako je Amazon či McDonald's. Navíc to není ani Junckerova první aféra v této otázce. Deník vzpomíná také na LuxLeaks v roce 2014, kdy se ukázalo, že Junckerem vedená vláda uzavírala tajné daňové dohody s nadnárodními společnostmi. Ty pak platily minimální daně. 

Paradoxní je, že Brusel nyní chystá nová celoevropská pravidla pro danění velkých firem. V Česku by dopadla na tisícovku společností. Prozatím je však odmítá i české ministerstvo financí. Píší o tom pro změnu Hospodářské noviny. 

Českému ministerstvu vadí podle všeho především to, že by Brusel mluvil do daní, což považuje za částečné omezení národní suverenity v oblasti daňové politiky. Evropská komise však podle všeho chce tímto krokem docílit toho, aby velké podniky své zisky uměle neodlévaly do jiných států EU. 

„Pokud by Česko bylo proti, mělo by aspoň nabídnout alternativní návrh, jak situaci řešit,“ řekl k tomu například ekonom Petr Jánský z Univerzity Karlovy. Souhlasí i zástupce jedné velké firmy, který uvedl, že zavedení nových pravidel by do daní napříč Evropou přineslo transparentnost. „Velmi by nám to usnadnilo život,“ řekl.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: vef

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

14:27 Byla to revoluce? Studená sprcha od Klausovy ekonomky. I pro Pavla Rychetského

K Janě Bobošíkové do pořadu JB Talk v internetové televizi XTV zavítala tentokrát ekonomka Hana Lipo…