Odklad plateb církvím by pomohl, ctíme ale dohodu, vzkazuje vláda

05.05.2012 6:01

Vládní ODS a TOP 09 jsou dále připraveny prosazovat dohodnutou podobu majetkového vyrovnání s církvemi. Dočasný odklad plateb státu církvím, který jako možný ústupek církví zmínil kardinál a bývalý pražský arcibiskup Miloslav Vlk, by ale podle zástupců vládních stran mohl usnadnit schválení zákona v parlamentu. Místopředseda opoziční ČSSD Lubomír Zaorálek označil Vlkovo vyjádření za "sympatický hlas".

Odklad plateb církvím by pomohl, ctíme ale dohodu, vzkazuje vláda
Foto: Hans Štembera
Popisek: Socha panenky Marie
reklama

Vlk na své webové stránce kritizoval, že politici dvacet let vyrovnání s církvemi odkládali. Míní ale, že by nyní církve možná mohly udělat gesto a nabídnout vládě dočasný odklad splátek připravených v rámci majetkového vyrovnání. V současné nelehké hospodářské situaci státu by tak podle něj usnadnily řešení.

Zaorálek: Sympatický hlas

"Je to zajímavá myšlenka, ale otázka je, jestli nám v nejbližších letech hrozí, že na tom státní rozpočet bude nějak dramaticky lépe, spíše se obávám, že nás velká období růstu nečekají," komentoval Vlkův návrh místopředseda poslaneckého klubu ODS Marek Benda. Dodal ale, že jde o zajímavý námět do debaty. "Nepochybně by to mohlo zjednodušit projednávání, kdybychom řekli jistou míru odkladu," míní. Podle Bendy by bylo možné vládní návrh upravit i pozměňovacím návrhem ve sněmovně. "Ale nevím, jestli je to úplně férové vzhledem k tomu, že to bylo takto dojednáno," řekl."My ctíme dohodu, která byla uzavřena. Na druhou stranu, pakliže by církev chtěla nějakou změnu, která by podle všeho ulehčila přijetí zákona v Poslanecké sněmovně, tak se takové diskusi nebráníme a vítáme ji," řekl ČTK předseda poslanců TOP 09 Petr Gazdík. Vlkovo vyjádření považuje za vnitřní diskusi katolické církve. "I Poslanecká sněmovna prodloužila projednávání návrhu ve výborech, protože v rámci církevních restitucí existuje celá řada polopravd, mýtů a lží, které je třeba vysvětlit, v tom má vláda velký dluh," míní.

"Pro mě je tento hlas sympatický. Upozorňuje na to, že vládní návrh neodpovídá reálným poměrům," řekl novinářům Zaorálek. Navržená finanční kompenzace církvím je podle něj závazkem na mnoho let, ve kterých se přitom těžko odhaduje ekonomický a společenský vývoj. "Dává přitom výhody jen některým," řekl.

Nynější pražský arcibiskup a primas český Dominik Duka dnes označil Vlkovo vyjádření za osobní názor, který není stanoviskem církevních vyjednavačů. Duka se v dubnu vyslovil proti návrhům na odložení církevního narovnání. Je přesvědčen o tom, že krize není otázkou jednoho volebního období, ale současné problémy mohou v Evropě přetrvávat dlouhá léta.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: joh
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

8:47 Výsměch europoslanci Kolajovi za žalování do Bruselu: Soudruh Pirát, železná pěst komisařky Jourové. A paní učitelce to taky povíte?

Hudebník a člen Trikolóry Petr Štěpánek ve svém facebookovém komentáři glosuje reakce odpůrců volby …