Odměny na ministerstvech: Přes milion si odnesl Mládkův náměstek

04.03.2016 18:47

V pátek dopoledne byla zveřejněna letošní inventura ministerských platů, na kterou se z blízka podívaly Lidové noviny. Existují totiž velké rozdíly v tom, jak jednotlivé resorty nakládají se svými financemi, a to i s odstupem času.

Odměny na ministerstvech: Přes milion si odnesl Mládkův náměstek
Foto: MMR, mg
Popisek: Ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová

Bývalá ministryně pro místní rozvoj Věra Jourová se se svojí někdejší inventurou platů a odměn moc neblýskla. Na žádost Lidových novin totiž zaslala pouze anonymní seznam úředníků a peněz, které dostali, bez jakéhokoliv odůvodnění.

Z toho si však současná ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová vzala ponaučení a zveřejnila jmenný seznam s pečlivě odůvodněnými odměnami pro každého jednotlivého člena jejího úřadu. Ze seznamu pak vyplývá, že největší odměny si zasloužila státní tajemnice Zdeňka Pikešová.

„Za implementaci zákona o státní službě, realizaci a ukončení skládání služebních slibů, za zajištění služebního orgánu v úřadu Centrum pro regionální rozvoj České republiky v době, kdy je místo vedoucího dlouhodobě neobsazeno,“ stojí napsáno v důvodech, které vedly Šlechtovou k udělení nejvyšších odměn právě Pikešové. Ta získala více než 200 tisíc korun a jako jediná tuto hranici překročila.

Vysokých odměn se v jejím resortu dočkaly i náměstkyně Olga Letáčková a Klára Dostálová, která se mimo jiné ucházela o místo ministryně, jež získala právě Šlechtová. Obě dámy si pak na odměnách odnesly 175 tisíc korun.

Doposud největší vyplacenou odměnu měl loni na svědomí ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek, který vyplatil svému náměstkoví 1,3 milionu korun, a to za úspěšné vyčerpání evropských dotací. Ze stejného důvodu udělovala vysoké odměny i ministryně školství Kateřina Valachová, nejvyšší odměnu v hodnotě 230 600 korun si však odnesla Jana Šmíd Winterova, ředitelka odboru strategie a řízení Operačního programu Výzkum, vývoj a vzdělávání.

Důvod k vyplácení takových odměn je jednoduchý. „Odměny byly zaměstnancům vyplaceny v souladu s ustanovením paragrafu 144 zákona o státní službě a paragrafů 134 a 134a zákoníku práce,“ sdělil pro Lidové noviny Miroslav Prokop, ředitel personálního odboru. Jde totiž o odměny za „významné pracovní úkoly“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

13:38 Karel Šíp v ČT vyprávěl politický vtip, lidé řičeli smíchy. Ale mělo to dohru

Martin Komárek se zase jednou přihlásil o slovo. A znovu to stálo za to. Baviče Karla Šípa v nadsázc…