Odnesli i pamětní desku Benešové. Poslední Mohykán, vzdorující Bakalovi ve stavbě knihovny pro Havla, promluvil

05.10.2020 19:20 | Zprávy

Válka se sochami a památníky je směšná. Poté, co počmárali sochu Edvarda Beneše, jsem si vzpomněl na jeden detail z mého nedůstojného přežívání. Z domu U Drahomířina sloupu v Praze kdysi zmizela pamětní deska na jeho ženu. Tak se vyjádřil Bohumil Vejtasa, jenž je tam dnes posledním obyvatelem. Stále vzdoruje majiteli Zdeňku Bakalovi, jehož tisková mluvčí se k tématu také vyjádřila.

Odnesli i pamětní desku Benešové. Poslední Mohykán, vzdorující Bakalovi ve stavbě knihovny pro Havla, promluvil
Foto: Repro Twitter @PolicieCZ
Popisek: Vandalismus na pomníku prezidenta E. Beneše

"Bohužel, mladí lidé holdují pouze okamžité zábavě, jako v každé upadající říši, jež byla následně podmaněna barbary. Chybí vlastenectví, jež se nyní stalo naprostým anachronismem, což je cesta do pekel. A vše začíná bouráním soch, předěláváním historie, potlačováním vlastenectví a selského rozumu, čemuž se dnes mimo jiné říká politická korektnost," začíná Bohumil Vejtasa a zní jako kazatel. Má své zkušenosti s politikou, s aktivismem, s odporem. Nicméně na programu je znesvěcování soch a památníků.

Beneš a Benešová

Před domem, kde bydlí, se před více než měsícem odehrál další díl seriálu "prznění soch a památníků". Na sochu druhého československého prezidenta Edvarda Beneše, která stojí před Černínským palácem, sídlem ministerstva zahraničí, si došlápli "ideoví vandalové". Na podstavci se v den jeho úmrtí objevil nápis Rasista, masový vrah. Škoda byla předběžně odhadnuta na dvacet tisíc korun. Když to Vejtasa viděl, začal přemýšlet o svých vlastních trablech.

V roce 2009 koupil dům U Drahomířina sloupu v Praze Zdeněk Bakala. Chtěl jej přebudovat na novou a prestižní Knihovnu Václava Havla. Všichni nájemníci se odstěhovali, s jediným Vejtasou nic nehlo. Ostatně ve jmenovaném domě od roku 1948 bydlela i v pořadí druhá československá první dáma Hana Benešová, která byla tehdy již vdovou. Obývala velký byt se zvláštním vchodem a terasou, který platil stát. Byla však stále pod dohledem Státní bezpečnosti a v roce 1974 tam i zemřela. Její pobyt připomínala pamětní deska. Tu objednala Československá obec legionářská a s údivem autora ji odlili z plastu. Deska zmizela s rekonstrukcí domu.

"Pamětní deska byla sejmuta Galerií hlavního města Prahy, v jejímž je majetku, před zahájením oprav čelní fasády domu na Loretánském náměstí přibližně před sedmi lety. Deska je nyní uložena v galerii. Na domu na Loretánském náměstí probíhají stavební práce. Termín jejich dokončení bude záviset na rychlosti, s jakou investor získá všechna potřebná stavební povolení. Lze předpokládat, že po dokončení rekonstrukce bude pamětní deska na dům znovu umístěna, bude-li to i vůlí galerie," napsala Šárka Samková, ředitelka komunikace společnosti BM Management, která má na starosti aktivity Zdeňka a Michaely Bakalových.

Tento článek je uzamčen

Po kliknutí na tlačítko "odemknout" Vám zobrazíme odpovídající možnosti pro odemčení a případnému sdílení článku.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Jan Rychetský

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Proč jste si vybral za terč zrovna Feriho?

Já ho nehájím, dostal, co si zasloužil, ale ukažte mi stranu, která ve svých řadách neměla někoho, kdo byl čelil trestnímu stíhání nebo nebyl odsouzen? Je to přeci i případ ANO, kde dokonce v čele stál trestně stíhaný člověk a nikomu to nevadilo. Navážet se pak do jiných mi přijde z vaší strany dost...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

10:10 Profesor Krejčí: Teď už Trump prosadí, co bude chtít. Toto vytáhne

Donald Trump se vrací do Bílého domu. Je připraven a ví, jak to tam chodí, což naznačuje, že jeho pr…