Odpor proti průjezdu amerického konvoje vyvrcholí v sobotu v Praze. Čekají se tisíce demonstrantů

23.03.2015 17:21 | Zprávy
autor: pas, čtk

Odpůrci průjezdu amerického vojenského konvoje chystají na několika místech v Česku protesty. První bude ve čtvrtek ve Vyškově, asi největší pak v sobotu na Václavském náměstí v Praze. Lidé chtějí demonstrovat také v místech, kde budou vojáci ubytovaní, například u kasáren v pražské Ruzyni. Průjezd pěti set vojáků a více než stovky převážně kolových vozidel schválila minulé pondělí vláda. Konvoj bude v Česku mezi 29. březnem a 1. dubnem, přejíždí z Pobaltí do Německa.

Odpor proti průjezdu amerického konvoje vyvrcholí v sobotu v Praze. Čekají se tisíce demonstrantů
Foto: www.nato.int
Popisek: Vojáci NATO

Americký konvoj, který bude čítat asi 516 lidí a 118 vozidel, má ale i řadu příznivců. Také oni chtějí dát podle svých vyjádření na webu a sociálních sítích názor viditelně najevo. Lidé se také budou moci s americkými vojáky setkat a prohlédnout si jejich techniku. Podle mluvčího generálního štábu Jana Šulce budou mít takovou možnost v neděli odpoledne nebo večer ve všech posádkách, kde vojáci přenocují. Další příležitost pak bude v úterý v Praze Ruzyni.

Pokud jde o odpůrce konvoje, už ve čtvrtek v 15:00 se sejdou na Masarykově náměstí ve Vyškově, demonstraci pořádá tamní KSČM a Alternativa zdola. Očekává se, že nejvíc lidí přijde protestovat v sobotu v 15:00 na Václavské náměstí v Praze, akci tam pořádá společně s KSČM iniciativa Ne základnám, známá kampaní proti stavbě amerického radaru v Brdech.

Vítání spojence pivem?

"Fakt, že se v blízkosti hranic Evropské unie, respektive Severoatlantického paktu, válčí, by byl dostatečným důvodem k ověření připravenosti vojsk. Pokud by EU a NATO nebyly zapojeny do ukrajinské krize a nebyly naopak jejími strůjci," uvedla v prohlášení mluvčí iniciativy Ne základnám Eva Novotná.

Tento článek je uzamčen

Článek mohou odemknout uživatelé s odpovídajícím placeným předplatným, nebo přihlášení uživatelé za Prémiové body PL

Mgr. Petra Prokšanová byl položen dotaz

Komunisti

Co dobrého je podle vás na době, kdy tu vládli komunisté? Ano SSR nás osvobodil, protože taková byla dohoda a měl na tom vlastní zájem, a to zmocnit se nás. Demokracie a svoboda pak nenastaly, což je to hlavní, ale konaly se politické procesy a vůbec o všem rozhodovala stranická knížka. Vy tvrdíte, ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

19:15 Měli jste odmítnout. Ústavní odborník Ústavnímu soudu

ParlamentníListy.cz získaly stanovisko advokáta a odborníka na Ústavní právo Jaroslava Kuby, které v…