Odporná agrese amerických teroristů. Naprosto směšný Babiš a humanitární bombardování Sýrie. Zeman hovořil o debilitě USA a tohle nám řekli Keller, Gazdík, Kalousek a Foldyna

16.04.2018 18:13

ANKETA Prezident republiky Miloš Zeman označil útok USA a spojenců v Sýrii za kovbojskou akci, která brání návratu uprchlíků do své vlasti. Ozbrojený útok na jakoukoli zemi může podle něj být veden jen se souhlasem Rady bezpečnosti OSN (s výjimkou islámských teroristů). Západ podle něj „neuvěřitelně rozvrtal Střední východ“ včetně Iráku, kde se zbraně hromadného ničení nenašly, a Libye, díky čemuž směřují do Evropy ilegální imigranti. Tyto intervence označil za debilitu a hloupost.

Odporná agrese amerických teroristů. Naprosto směšný Babiš a humanitární bombardování Sýrie. Zeman hovořil o debilitě USA a tohle nám řekli Keller, Gazdík, Kalousek a Foldyna
Foto: FB účet Andreje Babiše
Popisek: Paul Ryan s premiérem Andrejem Babišem
reklama

Premiér Andrej Babiš oproti dřívějšímu vyjádření podpory úderu po setkání s prezidentem Zemanem řekl, že vojenský zásah nic neřeší a je třeba si sednout za stůl a řešit to společně včetně EU, USA, Ruska, Izraele, Turecka, Íránu a dalších států.

„Zastávám názor, že jakýkoli útok může být proveden jen s mandátem OSN. Jediná výjimka, kterou uznávám, je, když se bojuje proti islámským teroristům, což není případ Sýrie,“ zdůraznil prezident. Posléze ocenil, že se do Sýrie začínají vracet první uprchlíci a kterákoli kovbojská akce, která by tento proces mohla ohrozit, je podle Zemana špatně.

„Západ neuvěřitelně rozvrtal Střední východ. Začněme vstupem do Iráku s tvrzením, že tam jsou zbraně hromadného ničení. Žádné se nenašly,“ řekl Zeman, který ocenil, že proti útoku na Irák se stavěl i jeho předchůdce Václav Klaus starší. „Místo toho, abychom se z tohoto nesmyslu poučili, tak jsme udělali druhý nesmysl a ten se jmenoval Libye... A díky tomuto skvělému zásahu nejenže dnes není v Libyi regulérní vláda, ale ještě přes Libyi směřují tisíce a tisíce ilegálních migrantů do Evropy. Inteligent udělá jednu chybu a pak ji neopakuje. Člověk, který se vyznačuje průměrnou inteligencí, spíše debilitou, udělá tu chybu dvakrát, nu a člověk, který ji opakuje potřetí, tak to už nebudu komentovat,“ vypálil Zeman.

Babiš po jednání u Zemana v Lánech na úder v Sýrii pozměnil názor. „Vojenský zásah nic neřeší, neřeší to situaci lidí, kteří tam žijí. Je třeba si sednout za stůl a společně to řešit,“ řekl Babiš s tím, že by se k jednání měli sejít zástupci Evropské unie, Spojených států a Ruska. Zmínil také jednání s Tureckem, Izraelem, Íránem a dalšími zeměmi, které mají v Sýrii své zájmy. „Pokud samozřejmě ten útok zničil výrobu chemických zbraní, tak o to líp, ale neřeší to situaci té země jako takové,“ řekl.

Odporný válečný akt

„K agresi USA, Velké Británie a Francie jsem se už vyjádřil, že jde o odporný válečný akt, který má dále prodloužit utrpení syrského lidu, jenž je napadán islamisty, které trvale podporovaly právě Spojené státy. Jsem rád, že premiér Babiš uznal, že pan prezident Zeman má na věc racionální názor,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz místopředseda Poslanecké sněmovny a předseda KSČM Vojtěch Filip.

„Je otázka, zda chceme tolerovat používání chemických zbraní, nebo řekneme jasné ‚ne‘. Já jsem pro to druhé. Útok sám o sobě ale dá najevo maximálně onu stopku (jako to udělal například v případě úderů proti Srbsku, se kterými souhlasila i vláda tehdejšího premiéra Miloše Zemana). Následovat teď musí politické řešení – ve formě jednání stran konfliktu,“ říká předseda STAN a poslanec Petr Gazdík.

Komu vyvolání nestabilní situace v Sýrii nejvíce poslouží?

„Prezident Zeman popsal situaci zcela přesně, a to včetně hodnocení zásahu USA, Velké Británie a Francie. Bombardováná Sýrie bylo opravdu debilitou, nebo zlým úmyslem. To, že žádné hodnověrné důkazy o použití plynu ze strany Bašára Asada neexistují, je dnes už zcela zřejmé. Sám francouzský prezident Macron podle mých informací přiznal, ře hlavními důkazy byla videa natočená a šířená takzvanými Bílými přilbami. Kdyby nešlo o tak závažnou věc, tak by to bylo směšné. Zbývá jen doufat, že někdo podobným způsobem nevytvoří důkazy například o přípravě ruského atomového útoku proti Francii,“ uvedl místopředseda ČSSD a poslanec Jaroslav Foldyna.

„Musíme se ptát, komu vyvolání nestabilní situace v Sýrii nejvíce poslouží. Rusku? Evropským národům? Nebo dokonce Asadovi? Kdepak, nestabilní situace v Sýrii nejvíce vyhovuje islamistům. Musíme se také ptát, kdo má největší zájem na vyvolání konfliktu mezi NATO a Ruskem. Jsou to evropské národy? Je to Rusko? Kdepak, na takovém konfliktu nejvíce vydělají opět islamisté a jejich spojenci. Pro ty naopak musí být společný postup Ruska a NATO (nebo alespoň jeho evropských členů) noční můrou. Také Turecko by z takového konfliktu bylo jistě nadšené (samo Turecko je členem NATO zjevně už pouze formálně). Že z nestability na Blízkém východě profitují také pašeráci lidí a jejich komplicové, je rovněž samozřejmé. V této souvislosti není bez zajímavosti, že velký jásot nad bombardováním zazněl od některých ‚neziskovek‘ zabývajících se integrací cizinců a celkovým šířením všeobecného ‚dobra, pravdy a lásky‘. Osobně doufám, že v případě vyprovokování nějakého konfliktu půjdou tito vítači a jásači do první linie se zbraní v ruce. Něco mi však říká, že to jako obyčejně nechají na jiných – na těch, kteří vítají a jásají mnohem, mnohem méně. Víme, komu konflikty na Blízkém východě vyhovují, a proto si musíme říci i to, kdo na ně nejvíce doplácí. Jsou to obyčejní obyvatelé Blízkého východu a obyčejní Evropané,“ dodal Foldyna.

Předseda poslaneckého klubu TOP 09 Miroslav Kalousek nás odkázal na své vyjádření na Twitteru: „Dokážu si vážit politika, který má opačné názory než já. Co si ale máte myslet o chameleonovi, který v sobotu podpoří akci spojenců, přijme od nich poděkování za podporu a v neděli se od svého stanoviska rázně distancuje? Dělá nám ostudu v celém světě. Miloš Zeman rád zdůrazňoval, že podporuje Donalda Trumpa. Neříkal pravdu. Podporoval jen Putinovy naděje doTrumpa vkládané. Když se ty naděje nenaplňují, je po podpoře. Miloš Zeman je jen řadový agent, který prodává svou zemi Rusům a zrazuje naše spojence.“

„Zásadně odmítám vojenský zásah USA, Británie a Francie v Sýrii bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN, jelikož jde o porušení mezinárodního práva. Všude v médiích prohlašovaný a zdůrazňovaný chemický útok, na jehož podkladě tento zásah nastal, se měl nejprve důkladně vyšetřit a je velice podivné, že nastal těsně předtím, než se šetřit začal. Agrese, násilí a konfrontace v tomto regionu velice nahrávají islamistům, kteří organizují provokace s cílem rozšíření konfliktu, z čehož bude plynout další masová imigrace do Evropy. Prezident Trump mluvil ve volební kampani před svým zvolením úplně jinak, než jak se chová v současné době, z čehož je vidět, jak je zbrojařská lobby neskutečně silná. Zbraně nejsou řešením, je třeba si sednout ke stolu a vyváženě jednat,“ uvedl místopředseda poslaneckého klubu SPD Radek Rozvoral.

Radek Rozvoral

  • SPD
  • Člen předsednictva hnutí SPD. Předseda RK SPD STČK.
  • poslanec

„Zhodnocení bezprecedentního porušení mezinárodního práva a pohrdání mandátem OSN prezidentem Milošem Zemanem je přímo učebnicové a bez výhrad s ním souhlasím. Pouze bych dodal, že jeho strůjci by měli být pohnáni k zodpovědnosti, tragédie Iráku a Libye snad už stačí. Za pozoruhodný výkon považuji argumentaci ministra Stropnického, kdy uplatnil při interpretaci těchto událostí nesporné kvality svého hereckého prostředí. Horší ale jsou ze dne na den měnící se postoje premiéra Babiše a docela bych mu přál poslechnout si, jak celý vývoj hodnotí třeba představitelé největší africké země, Alžírské republiky, a to i z pohledu takzvaného arabského jara. Jsem rád, že jsem tu možnost v minulém týdnu měl. Sečteno a podtrženo, náš pan prezident potřebuje k výkonu své funkce hlavu, a znovu teď prokázal, že ji má ve vynikající kondici,“ uvedl senátor SPO Jan Veleba.

Pan premiér říká jednou to a podruhé ono… Loajalita k rozumu, nebo k Západu

„Pan prezident znovu potvrdil, že nehodlá být pimprletem na dálkový ovladač. Na Twitteru jsem mu vysekl poklonu už v sobotu ráno. V odsouzení agrese je konzistentní a dál je rozvíjí. A proto klobouk dolů podruhé! Pan premiér říká jednou to a podruhé ono. Slibné jsou jeho výroky o tom, že další údery na Sýrii, zdecimovanou teroristy, nic nevyřeší – a tím víc je potřeba společný ‚mírový koncert velmocí‘. Přestane-li ‚balancovat‘ opačným směrem, šance na vznik stabilní vlády ještě nepadá do stoupy. My potřebujeme vládu, která se mezinárodním právem řídí,“ říká místopředseda KSČM Josef Skála.

„Jde o agresi nejen proti Sýrii, ale hlavně proti všem platným zásadám mezinárodního práva. Tuto agresi provedly státy, které jinak mají mezinárodního práva s odpuštěním plnou hubu. Původní stanovisko Andreje Babiše bylo naprosto směšné a je moc dobře, že ho změnil. Pokud bychom přestali respektovat zákony a napřed bychom trestali a až potom vyšetřovali, muselo by být Čapí hnízdo už dávno vybombardováno,“ vyjádřil se pro ParlamentníListy.cz europoslanec Jan Keller.

„Víkendové humanitární bombardování v Sýrii, ale také stav Iráku a Libye je vnitřní spor mezi loajalitou k západnímu světu a zdravým rozumem,“ reagoval senátor ODS Tomáš Jirsa.

„Je jen dobře, že se už premiér Babiš lépe zorientoval a volá primárně po mírovém řešení konfliktu – na Blízkém východě se vždy protínaly zájmy různých velmocí a ty je vždy lepší řešit u jednacího stolu, a ne raketami. Stejně tak rakety nevyřeší opakované chemické útoky v této oblasti – ty je třeba nezávisle vyšetřit a hlavně nedovolit další produkci a přísun těchto zbraní do oblasti,“ myslí si místopředseda KSČM a poslanec Jiří Dolejš.

„Rozvracení Sýrie skutečně není nejšťastnější řešení. A to ať ho dělají Turecko, Rusko, USA nebo syrský režim samotný. Je smutným faktem, že prezidenti právě těchto zemí mají největší podíl na všech těch milionech syrských uprchlíků. Toto musejí ČR a EU razantně odsoudit. Je žádoucí hledat primárně politické řešení napjaté situace v nestabilních regionech. Samozřejmě je nutné vyvinout maximální úsilí, aby se našli a potrestali viníci chemických útoků,“ říká poslanec Pirátů František Kopřiva.

„Pan prezident se mýlí. Rusko zaútočilo na Ukrajině také bez souhlasu Rady bezpečnosti OSN. A jinak to je hra pro voliče Babiše a Zemana,“ reagoval europoslanec KDU-ČSL Tomáš Zdechovský.

Rektální alpinismus některých ministrů

„Jsem rád, že máme prezidenta Zemana, který je schopen říci pravdu, a ne jenom papouškovat, jak důležité je být vděčným USA za NATO, jak to činili jeho protikandidáti. Jak budou přicházet podrobnější zprávy a fakta, občané sami pochopí, jak jsou manipulováni a klamáni jen k dosažení geopolitických cílů velmoci. Jsem zvědav na stanoviska parlamentu Francie a Velké Británie na provedený útok bez souhlasu RB OSN a bez jasných důkazů. Tyto důkazy by měly byt získány činností Organizace pro kontrolu chemických zbraní ještě před útokem! Rektální alpinismus některých ministrů v demisi mne nabádá k obezřetnosti, zda by demise neměla byt definitivní! A korouhvička na vrcholu reagující na aktuální veřejné mínění opět nezklamala a obratem popřela sama sebe. Už to není ani směšné a dostávám strach z jeho dalších plánovaných hurá akcí,“ říká místopředseda poslaneckého klubu KSČM Leo Luzar.

„To, že vývoz ‚demokracie‘ západního střihu dopadl fiaskem, je zřejmé. Rozvrat Libye, Sýrie trvá sedm let. Uklidnění je v nedohlednu. V Sýrii už není bohužel co zkazit. USA už nic nezkazí, ani nic nezlepší,“ uvedl senátor ODS Jaroslav Zeman.

„Opět musím prezidentovi dát za pravdu. Američané jako gangsteři vyvraždili původní obyvatele Ameriky. To vraždění se jim asi natolik zalíbilo, že ve vraždění pokračují všude ve světě, hlavně ne u nich! Co horšího, nepotřebují k tomu záminku, sami si ji vytvoří s pomocí svých vazalů, v tomto případě s pomocí Anglie a Francie. Ani jeden z nich nepotřebuje takovou zbytečnost, jakou je souhlas RB OSN. Likvidace vedení států, jako jsou Irák a Libye, nebyla jen hloupostí a debilitou Američanů. Jsem přesvědčen, že to byla cílená akce k vyvolání té šílené migrace do Evropy poškodit její hospodářství. Zbavit se tak svého konkurenta, ke kterému se naoko stavějí přátelsky. Vědí, že evropští hlupáci si i přes prokázané jejich odposlechy, vědomé lhaní o zbraních hromadného ničení v Iráku a tak dále tuto skutečnost netroufnou přiznat. Je ostudné, že naši čelní představitelé se honem přidali ke chvalozpěvům, aniž si počkali na zjištění komise OSN, jak to s použitím chemikálií v Sýrii bylo. Neschvaluje to Česká republika, ale jen oni! Občanů republiky se nikdo z nich nezeptal,“ zlobí se senátor Jaroslav Doubrava.

„Stejně jako při útoku na agenta Skripala a následném stažení diplomatů v mnoha evropských státech i tady zopakuji – my jsme si svou stranu barikády vybrali a přeběhnout ji by nás znedůvěryhodnilo v očích všech. Vycházejme z informací, které pokud vím, nikdo nezpochybnil, a sice že rakety na základě předchozího terénních průzkumu zasáhly přesně výrobní linky a sklady nové látky, která je kombinací chlóru a sarinu. Navíc Rusové byli dopředu Američany varováni, a to dostatečně, aby mohli následně varovat i Syřany. Proto si také útok nevyžádal žádné oběti, což považuji za velmi profesionální akci. Zeman lavíruje, protože nechce proti sobě poštvat Putina, a tak diplomaticky stočil vyjádření na uprchlíky a migrační vlnu, jejíž opětovné rozdmýchávání pochopitelně nechce nikdo. Předseda vlády a další členové se opírají o zprávy tajných služeb a rozhodují se na základě nich,“ uvedl poslanec ODS Karel Krejza.

Kdo bude příště na řadě?

„Nějak si nemohu vzpomenout na souhlas Rady bezpečnosti OSN při intervenci Ruska na Ukrajině. Navíc Rada bezpečnosti OSN je v podstatě nefunkční orgán. A veletoče pana premiéra ani nestíhám sledovat, takže si počkám, s kým se dnes či zítra setká a jak podle toho poupraví svůj názor,“ říká senátor Zdeněk Nytra.

„Obávám se, že se nacházíme v historickém období, které pozdější historikové označí za období lynčování. Samozvaný soudce Lynch totiž nebezpečně přebírá vládu nad spravedlností. Nechci se vracet k neexistujícím chemickým zbraním Saddáma Husajna. V posledních pár týdnech ale byl například premiér Fico mediálně lynčován po vraždě novináře Kuciaka a jeho přítelkyně, bez ukončení řádného vyšetřování, určení motivu a pachatele a bez rozhodnutí soudu. Média se bleskově stala samozvaným žalobcem i soudcem. Podivný pokus o otravu agenta Skripala a jeho dcery (opět dvojitá oběť, z toho jedna nezúčastněná) přešel opět hladce do mediálního a diplomatického lynčování Ruska, opět bez jasných výsledků vyšetřování a právoplatného rozhodnutí soudu. Vydání Rusa Nikulina do USA bez ukončení odvolacího řízení soudu o azylu vzbuzuje přinejmenším pochyby, zda vůbec bylo zákonné. Údajný chemický útok v Syrii spáchaný (pokud vůbec) bůhví kým byl důvodem, že se USA a jejich spojenci stali nejenom samozvanými žalobci a soudci, ale v tomto případě i katy. Zdá se, že snaha brát bezohlednou spravedlnost do svých rukou, bez ohledu na fakta a presumpci neviny, přichází nebezpečně do módy, a z toho bychom měli mít oprávněný strach. Otázka totiž je, kdo bude další na řadě? Jako občan se mohu jen podivovat, k čemu tedy jsou slovenská policie, britská MI 5, Scotland Yard, Organizace pro nešíření chemických zbraní, Rada bezpečnosti OSN a další spousta podobných organizací? K čemu tedy máme OSN a další orgány, zřízené právě z toho důvodu, aby bylo zabráněno ozbrojeným konfliktům a byla dána možnost jednání? Jejich názor očividně pro některé novináře, a dokonce zúčastněné  státy nemá ani cenu papíru, na kterém je vytištěn,“ upozorňuje poslanec SPD Jiří Kobza.

„Mám výhodu, že nejsem prezidentem ČR, a nemusím být proto tak politicky korektní. Já útok USA, Velké Británie a Francie na Sýrii nazývám aktem válečné agrese, tedy státní terorismus. Na všechny, kteří vydali příkaz k útoku bez mandátu Rady bezpečnosti OSN, by měl být vydán mezinárodní zatykač a měli by být souzeni mezinárodním tribunálem pro válečné zločiny. To by byl ideální právní stav, ale v takovém světe nežijeme. Mezinárodní právo je porušováno a OSN už mnoho let neplní svoji funkci,“ uvedl poslanec KSČM Zdeněk Ondráček

„Stanovisko pana prezidenta Miloše Zemana vítám jako státnické. Odsuzuji vyjádření bývalého ministra války, dnes bohužel zahraničí Stropnického. Doporučil bych mu, aby si znovu přečetl slib, který složil, a pokud s ním má problém a chce sloužit USA, tak ať jde. Nikdo ho držet nebude. Raději bez komentáře nechám vyjádření současné paní ministryně obrany. A na nejasný postoj, dnes tak a zítra jinak, u pana premiéra jsem již zvyklý a nedávám mu větší váhu, byť samozřejmě svoji váhu má. Jsem přesvědčen, že v otázkách, které vnímá jako vedlejší, si nechá radit PR poradci a ti mu radí často špatně. Stále častěji si myslím, že záměrně. To je však věcí pana premiéra, komu chce naslouchat. Já bych je už dávno vyhodil a nahradil odborníky na jednotlivé problematiky,“ dodal Ondráček.  

„S panem prezidentem v zásadě souhlasím. Tato zbrklá vojenská akce vyvolává vážné podezření, že údajný chemický útok byl zinscenován islamisty právě proto, aby přivolal zásah mezinárodního společenství proti Asadovu režimu,“ říká poslanec SPD Jan Hrnčíř.

„Co k tomu dodat?! Prezident Zeman má naprostou pravdu, byť mu to čeští rusofobové nikdy nepřiznají. A on s tím jistě počítá. Na druhé straně je jeho rozbujelé vazalství směrem k NATO dostatečně známé, a tak se nyní divím, že on se diví. Andrej Babiš se oproti tomu názorově snaží vyjít vstříc každému silnějšímu politickému hráči a potom je nucen svá vyjádření často zpětně korigovat. To ale není vůbec dobrá morální vizitka zásadového politika, natož předsedy vlády. Možná tento oportunistický přístup k zásadním politickým otázkám bude ale předvádět jen do té doby, než jeho vláda dostane sněmovní důvěru, kdo ví,“ říká poslanec KSČM Jiří Valenta.

Státní terorismus USA

„Proamerické výroky ministryně obrany v demisi Karly Šlechtové a ministra zahraničí v demisi Martina Stropnického, které obhajovaly legitimitu útoku USA s Británií a Francií na Sýrii, byly unáhlené a za hranou. Stalo se tak bez rezoluce RB OSN. Důvodem bylo údajné použití chemických zbraní režimem Bašára Asada proti civilnímu obyvatelstvu ve městě Dúma. Případné použití chemických látek proti komukoliv je nepřípustné a je potřeba je jednoznačně nejprve důkladně vyšetřit Organizací pro zákaz chemických zbraní (OPCW), najít viníky a potrestat je. To se v tomto případě nestalo. Jen pro upřesnění – v Sýrii jsou obecně velké zásoby chlóru kvůli špatné kvalitě vody. Tento útok byl předčasný, neopodstatněný a je jednoznačně porušením mezinárodního práva. Zastávám názor, že tento úder zcela nezmírní bezpečnostní napětí na Středním východě a ve světě. Naopak. Lze předpokládat, že konflikt může postupně eskalovat v případě zapojení Íránu a Ruska. Je potřeba najít mírové řešení. K tomu je potřeba iniciovat ze strany USA, Británie a Francie diskusi u kulatého stolu se všemi hráči včetně NATO, Ruska, Íránu a Izraele, která by vedla k ukončení válečného konfliktu v Sýrii a umožnila návrat imigrantů,“ říká poslanec SPD Radovan Vích.

„Mezinárodní společenství musí umět vymoci dodržování zákazu chemických zbraní, které jsou namířeny proti civilistům včetně dětí. Diplomatická jednání musejí nyní zajistit, aby se nic z toho neopakovalo,“ říká poslankyně ČSSD Alena Gajdůšková.

„Kam vítr, tam plášť,“ reagoval senátor ODS Jiří Burian.

„Naprosto souhlasím s panem prezidentem. Osobně tuto akci hodnotím jako státní terorismus států NATO. Spojené státy a Turecko, dva členské státy NATO, jako bonus okupují značnou část území suverénního státu, který je legitimním členem OSN s vládou a prezidentem, který je v OSN legitimně uznáván! Toto je naprosto nepřijatelné a děsí mě ticho české diplomacie k tomuto zločinu. Stejně jako nelegální přístup Západu ke Kosovu budou opět titíž představitelé NATO a EU, kteří dnes hájí okupaci a státní terorismus vůči Sýrii, plakat, až někdo jiný využije jejich příklad k podobné vlastní akci. Názorový veletoč pana premiéra mě již nepřekvapuje, podle mě přesně kopíruje výsledky interních průzkumů veřejného mínění. Obecně to v těchto situacích vnímám tak, že první slovo platí a to druhé, to už není ani tak názor jako spíše výsledek mnohahodinového jednání PR týmu,“ říká poslanec SPD Lubomír Volný.

Babiš: Odvolávám, co jsem odvolal

Prezident Miloš Zeman si rýpl i do ministra zahraničí za hnutí ANO Martina Stropnického a ministryně obrany Karly Šlechtové, kteří se k útoku v Sýrii postavili kladně. „Andrej Babiš říkal, že se chtěl solidarizovat se svými dvěma ministry, kteří málem pořádali tiskové konference o tom, jak milují útoky na Sýrii. Tak já bych těmto ministrům prostřednictvím vašeho rádia vzkázal: jste stále ještě ministry České republiky, a nikoli Spojených států amerických,“ uvedl Zeman.

„Úder proti syrskému režimu, který útočí chemickými zbraněmi na civilní obyvatelstvo, byl nevyhnutelný. Z prvních informací vyplývá, že byl veden přesně a zasažena byla taková zařízení, která slouží k výrobě či přechovávání chemických zbraní,“ byla první reakce Babiše na úder v Sýrii.

Premiér v demisi Andrej Babiš v pondělí při návštěvě Karlovarského kraje řekl, že nálet USA, Británie a Francie v Sýrii má odstrašit od používání chemických zbraní. V sobotu spojenecký zásah označil za nevyhnutelný, v neděli řekl, že nic neřeší.

Zbraně hromadného ničení v Iráku – fake news

Připomeňme, že v Iráku zbraně hromadného ničení nalezeny nebyly. Po invazi USA byla země destabilizovaná a v Iráku i v Sýrii se uchytil Islámský stát. Podobně i Libye byla destabilizovaná a posílili tam islamisté.

Britský expremiér Tony Blair pro CNN podle ČTK řekl v roce 2015, že invaze do Iráku v roce 2003 je spoluzodpovědná za vzestup Islámského státu. Výraznou roli podle něj sehrálo i arabské jaro, jež vytvořilo nestabilní prostředí a umožnilo vzestup islamismu. Svržení Saddáma Husajna podle něj bylo správné, současně se však omluvil za chyby v plánování poválečného uspořádání Iráku a přiznal chybné zpravodajské informace.

„Samozřejmě nelze říct, že ti z nás, kteří odstranili Saddáma v roce 2003, nenesou žádnou zodpovědnost za situaci v roce 2015,“ řekl například bývalý labouristický premiér. „Omlouvám se za to, že zpravodajské informace, které jsme obdrželi, byly chybné,“ řekl Blair. „Omlouvám se také za některé chyby v plánování, především za omyl v porozumění tomu, co se stane, když svrhneme (v Iráku) režim,“ dodal expremiér, jehož země se spolu s USA na invazi podílela.

Celá věc s invazí do Iráku v roce 2003 bezprostředně začala tak, že v únoru 2003 vystoupil v OSN za Spojené státy Colin Powell s projevem, ve kterém za pomoci mnoha satelitních fotografií a obrázků vypovídal o zbraních hromadného ničení, které údajně Saddám Husajn doposud má, a též o spojitosti Husajna s al-Káidou.

Zdrojem pro detaily Powellova projevu o zbraních hromadného ničení byl irácký informátor západních rozvědek Rafid Ahmed Alwan al-Janabi. O osm let později al-Janabi řekl, že si vše vymyslel ve snaze zbavit Irák Husajna a přinést do země demokratický režim.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: Lukáš Petřík
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

20:07 Pompeo na Hradě: Nebývalá urážka hlavy státu, povšiml si generál

Šéf americké diplomacie Mike Pompeo se ve středu odpoledne setkal s prezidentem Milošem Zemanem. Pre…