Odporovali USA, tohle jsme jim provedli. Ukrajina v nových souvislostech

Spustit čtení článku
Tato funkce je povolena jen předplatitelům typu Lepší čtení a vyšší.
23.03.2022 14:21 | Zprávy

PŘEKLÁDÁME Profesor politologie John J. Mearsheimer, který před angažmá USA na Ukrajině varoval již před sedmi lety, se na začátku března zúčastnil panelu The Committee for the Republic o tomto tématu. Za viníka označuje Západ, který z Ukrajiny dělal člena NATO, i když oficiálně členem nebyla. USA prý budou „bojovat do posledního Ukrajince“, a pokud by Rusové začali prohrávat, tak dle Mearsheimera vytáhnou větší zbraně a Ukrajinu zničí. „Pokud by Ukrajinci byli chytří, tak by se od USA distancovali,“ míní. Připomenul, jak USA reagovaly na Kubu a Japonsko.

Odporovali USA, tohle jsme jim provedli. Ukrajina v nových souvislostech
Foto: Repro Youtube
Popisek: Profesor politologie John. J. Mearsheimer

Mearsheimer hned na začátku podotkl, že otázka, kdo za současnou situaci může, je velmi důležitá, protože tou se bude určovat vina za katastrofu. Krym a Donbas jsou podle něho pro Ukrajinu ztracené a otázkou je, zda Ukrajina na východě země ztratí ještě víc. Její ekonomika je v troskách a v trosky se obrací i ukrajinská města. A trpět bude i světová ekonomika, což dle Mearsheimera uškodí na podzim demokratům ve volbách. Shrnul, že kvůli konfliktu se USA nebudou moci soustředit na Čínu, naopak do jejího náručí to přivede Rusko a východní Evropa bude výhledově nestabilní region.

„Myslím, že Západ nese hlavní díl zodpovědnosti za to, co se dnes děje,“ řekl politolog, tedy svůj názor nezměnil a opakoval své předchozí teze o snaze oddělit Ukrajinu od Ruska.

Tento článek je staršího data a je dostupný pouze pro předplatitele. Předplatné můžete vyzkoušet zdarma, nebo zakoupit, zde:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

Ukrajina (válka na Ukrajině)

Zprávy z bojiště jsou v reálném čase těžko ověřitelné, ať již pocházejí z jakékoliv strany konfliktu. Obě válčící strany z pochopitelných důvodů mohou vypouštět zcela, nebo částečně nepravdivé (zavádějící) informace.

Redakční obsah PL pojednávající o tomto konfliktu naleznete na této stránce.

autor: kas

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

Zajímá mě, co si přeje ODS?

Protože vy na jednu stranu tvrdíte, že: ,,Zdá se, že si voliči nepřejí další federalizaci EU, bezbřehou migraci a ničení konkurenceschopnosti a životní úrovně radikální zelenou ideologií vtělenou do Green Dealu. To je nadějná zpráva." Jak ale vysvětlíte vaše spojení s Lidovci a TOPkou? Nemyslíte, že...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:

Jinde na netu:Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Komik Fiala v sovětském vtipu. Pánové, už stačilo, vzkazuje Vyskočil

7:04 Komik Fiala v sovětském vtipu. Pánové, už stačilo, vzkazuje Vyskočil

NEDĚLNÍ RÁNO S IVANEM VYSKOČILEM „Kroky téhle destrukční, arogantní, nesvéprávné a cizími mocnostmi …