Odpusťte si tyhle kecy. Vážně chcete, aby ČR skončila s obviněním z válečných zločinů? Zděšený Jaroslav Štefec krotí generála Opatu, který vyhlásil „pomstu teroristům“

11.08.2018 21:55

Expert v otázkách obrany Jaroslav Štefec se na svém facebooku ohradil proti slovům, jež zazněla v médiích z nejvyšších míst velení Armády ČR poté, co v Afghánistánu padli tři mladí čeští vojáci – a sice, že za padlé vojáky je třeba se pomstít. „Tohle je těžce za hranou, politické kecy o ‚mírové misi‘ si odpusťte, to samé i plky o ‚pohánění před soud‘,“ napsal na sociální síti Štefec. A dodal, že by se nerad za pár let dožil toho, že Česká republika bude čelit obvinění z válečných zločinů, spáchaných ve jménu „pomsty za mrtvé“.

Odpusťte si tyhle kecy. Vážně chcete, aby ČR skončila s obviněním z válečných zločinů? Zděšený Jaroslav Štefec krotí generála Opatu, který vyhlásil „pomstu teroristům“
Foto: Repro Foto: ČT24
Popisek: Zbrojní analytik Jaroslav Štefec v pořadu ČT Hyde park

Hned úvodu svého příspěvku expert uvedl na pravou míru, že ani v nejmenším nezpochybňuje odvahu českých vojáků, kteří zemřeli v Afghánistánu při sebevražedném útoku bojovníka některého z tamních mocenských uskupení, nebo povinnost českého státu maximálně se postarat o jejich bezpečnost, aby se tohle nestávalo. „Čekám ostrou reakci českých politiků, především prezidenta republiky jako nejvyššího velitele ozbrojených sil, premiéra, nebo alespoň ministra obrany,“ předeslal Štefec.

V médiích podle Štefcových slov zazněla z nejvyšších míst velení Armády České republiky slova o „pomstě za padlé české vojáky“ – něco takového je podle jeho názoru nepřípustné. „Při vší úctě, tohle je těžce za hranou. Komu, za co a jak se velení AČR chce mstít? Byli údajně vlákáni do léčky. Chápu. Jak zákeřné! Ale tohle je válka, páni generálové, a politické kecy o ‚mírové misi‘ si odpusťte,“ dodal rozčíleně s tím, že mírových misí se vojáci nezúčastňují.

„Stejně tak si odpusťte plky o nějakém ‚pohánění před soud‘. Koho, jak a proč chcete pohánět před soud? Velitele konkrétní ozbrojené skupiny za dobře zorganizovanou vojenskou léčku?“ nestačil se divit expert a následně připomněl, že lidé tam sami sebe nevnímají jako teroristy, ale považují se i pod vlivem silné víry za svaté bojovníky za svobodu své vlasti a za odchod všech cizích vojáků, kteří ji sužují už několik set let. „Za to je, páni generálové, chcete trestat?“ ptal se Štefec.

Zazní-li podobná slova, měly by se podle něj okamžitě zuřivě rozblikat červené kontrolky všem lidem, kterým opravdu jde o obranu demokracie. „Té skutečné, nikoliv té, o níž tak rádi hovoří naše takzvané ‚politické elity‘. Jak může velení české armády vyhlašovat nějaká ‚pomstychtivá tažení‘ a slibovat někomu jakousi pomstu?“ dodal s tím, že nechápe, na základě jakého mandátu tak chtějí učinit.

Vojáci jsou pouhými nástroji státu, od nejposlednějšího vojína po náčelníka generálního štábu, a nepřísluší jim v žádném případě vyslovovat cokoliv, co nemá odborný charakter, nebo to dokonce přímo souvisí se zahraniční nebo bezpečnostní politikou státu, zdlraznil zbrojní expert. „Zvláště když nikdo z nich nedokáže odhadnout následky, které podobné řeči mohou mít pro naši zemi. Chybějící ministr zahraničí rozhodně není pro nic podobného omluvou!“ poznamenal.

Pokračoval s tím,že by rád věřil, že se páni generálové neinspirovali praktikami svého kolegy, někdejšího šéfa Vojenského zpravodajství a oblíbeného „vojáckého“ velitele z Afghánistánu, které se zřejmě pod vlivem tamějších zkušeností pod jeho vedením „mstilo“ nejen lidem nepohodlným některým strukturám uvnitř resortu obrany nebo velkým obchodním firmám, ale i těm, kteří byli nepohodlní milence premiéra. „Vyjádření tohoto typu podobné myšlenky rozhodně vyvolávají. Stejně jako logicky nastolují otázky, zda se nám ‚civilní řízení armády‘ tak trochu nevymyká z rukou. A k čemu by to mohlo vést,“ uvedl.

Slova o „pomstě za mrtvé“ navíc podle Štefce evokují v naší zemi velmi ošklivé vzpomínky na dvě malé obce, jednu nedaleko Kladna a druhou na Chrudimsku. I tam prý šlo o „pomstu za mrtvého vojáka“. „Rád bych věřil, že to byla jen nevhodná formulace myšlenky, nikoliv vojácky otevřené vyjádření typu ‚nandejte jim to, všechno je povoleno‘ adresované klukům, kteří v Afghánistánu zůstávají,“ uzavřel s tím, že by se opravdu nerad za pár let dožil toho, že Česká republika bude čelit obvinění z válečných zločinů, spáchaných ve jménu „pomsty za mrtvé“.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: nab

Andrej Babiš byl položen dotaz

dobrý den, sdělte prosím, jak to bylo:

viz: https://aeronet.cz/news/sok-pred-vanoci-vsechno-je-jinak-podle-dokumentu-hlasovala-pro-globalni-kompakt-cela-ceska-vlada-nikdo-se-nezdrzel-hlasovani-a-nikdo-nebyl-proti-ministr-zahranici-tomas-petricek-rekl/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=z-boxiku

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

5:00 Blanárova schůzku se „zakázanými“ médii. Co padlo za dveřmi? Analytik zná odpověď

TÝDEN V MÉDIÍCH Petr Fiala neměl žádné kmotry v pozadí, nikdo mu zadarmo nic nedal a musel se adapto…