Odstavit KSČM bylo hloupé, soudí zkušený sociální demokrat Jičínský

17.02.2017 22:33

Bohuslav Sobotka (ČSSD) pozval komunisty do vlády. KSČM mu jeho nabídku v podstatě hodila k nohám. Místopředseda strany pro propagandu Josef Skála dal najevo, že KSČM nehodlá ustoupit ze svého plánu na odchod z NATO. To se zase ani trochu nelíbí Sobotkovi. Dokážou se přes to obě strany přenést a spolupracovat? V pátečních Událostech, komentářích České televize o tom diskutovali Zdeněk Jičínský (ČSSD) a již zmíněný Josef Skála.

Odstavit KSČM bylo hloupé, soudí zkušený sociální demokrat Jičínský
Foto: ReproFoto: ČT
Popisek: Profesor Zdeněk Jičínský
reklama

„Voliči této země rozhodují, kdo bude sedět v parlamentu a kdo bude tvořit vládu,“ začal matador sociální demokracie Jičínský. Připomněl také, že v ČSSD zazněla v průběhu let řada návrhů na zrušení tzv. bohumínského usnesení. „Od sametové revoluce uplynulo už 27 let. Už i u komunistů se vyměnily generace,“ připomněl dále Jičínský. Varování před spojováním se stalinisty, která zaznívají z úst pravicových politiků, považuje Jičínský za lichá.

„Nemohli bychom se podílet na politice, která by poškozovala suverenitu a bezpečnost naší země. Já si nedokážu představit, že by někdo jménem KSČM podpořil diktát NATO. O národních a bezpečnostních zájmech je třeba vést diskusi. ... Mohli bychom si namalovat rámec nových bezpečnostních záruk naší země,“ prohlásil k tématu Skála.

PhDr. Josef Skála, CSc.

  • KSČM
  • historik, publicista a editor revue Střípky ze světa
  • mimo zastupitelskou funkci

Jičínský oponoval, že o některých věcech se nediskutuje. Sociální demokraté se domnívají, že patříme do NATO a tečka. Vzhledem k tomu, kde leží naše republika, je pro nás členství v Severoatlantické alianci výhodné. Matador ČSSD však podle vlastních slov nikdy nestál o to, aby byla KSČM po sametové revoluci izolována. „Já jsem nikdy nesouhlasil s tím, aby byla KSČM ostrakizována. To bylo hloupé a sloužilo to jen k tomu, že si z toho pravice udělala svůj prapor,“ posteskl si Jičínský.

Skála obratem připomněl, že komunisté mají vůči ČSSD i jiné výhrady. Před volbami v roce 2013 ČSSD slibovala, že si posvítí na církevní restituce, ale po volbách – kde nic tu nic. A to se místopředsedovi KSČM nelíbí. Jičínský oponoval, že je třeba vnímat politickou situaci po volbách. ČSSD nevládne sama a musela respektovat přání koaličních partnerů.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

20:41 Ven z EU! velí Okamura. Slova Leyenové o migrantech a penězích ho vytočila

Lídr SPD Tomio Okamura se na svém facebookovém profilu vyjádřil ke slovům předsedkyně Evropské komis…