Odvolací soud projedná žádost Bartáka o omluvu kvůli pandurům

15.10.2013 6:10

Pražský vrchní soud dnes znovu projedná žalobu exministra obrany Martina Bartáka na vydavatelství Mafra a novináře Janka Kroupu a Tomáše Syrovátku. Barták požaduje omluvu za článek z roku 2010, který se týkal nákupu obrněných transportérů Pandur. Soud mu původně nárok na omluvu přiznal a omluva vyšla v novinách, verdikt ale následně zrušil Nejvyšší soud.

Odvolací soud projedná žádost Bartáka o omluvu kvůli pandurům
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták
reklama

Bartákovi vadí zveřejněný rozhovor redaktora Mladé fronty Dnes s rakouskými exmanažery zbrojařské firmy Steyr. Reportér v v otázkách opakovaně zmiňoval Bartákovo jméno. Podle žaloby na ochranu osobnosti tak text vyvolával dojem, že existují informace a případné důkazy o tom, že Barták v souvislosti s uzavíráním smlouvy o nákupu pandurů přijal úplatek.

Podle Nejvyššího soudu pražský vrchní soud v rozsudku nevysvětlil, proč upřednostnil právo na ochranu osobnosti před právem na svobodu projevu a právem na informace, a to i přesto, že v tématu článku lze vidět veřejný zájem. Výrok vrchního soudu je prý navíc částečně nesrozumitelný.

V souvislosti s nákupem pandurů stíhá policie Marka Dalíka, blízkého spolupracovníka expremiéra Mirka Topolánka. Barták čelí obvinění z korupce u jiné armádní zakázky - údajně požadoval úplatek přes 80 milionů korun od představitelů Tatry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: dkr, čtk
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

20:01 To podělali? Milion chvilek: Jasné informace. Nebudou rádi

Moderátorka Jana Bobošíková tentokrát v pořadu JB Talk internetové XTV přivítala politologa Jana Kub…