Odvolací soud projedná žádost Bartáka o omluvu kvůli pandurům

15.10.2013 6:10

Pražský vrchní soud dnes znovu projedná žalobu exministra obrany Martina Bartáka na vydavatelství Mafra a novináře Janka Kroupu a Tomáše Syrovátku. Barták požaduje omluvu za článek z roku 2010, který se týkal nákupu obrněných transportérů Pandur. Soud mu původně nárok na omluvu přiznal a omluva vyšla v novinách, verdikt ale následně zrušil Nejvyšší soud.

Odvolací soud projedná žádost Bartáka o omluvu kvůli pandurům
Foto: wikipedie.cz
Popisek: Bývalý ministr obrany Martin Barták
reklama

Bartákovi vadí zveřejněný rozhovor redaktora Mladé fronty Dnes s rakouskými exmanažery zbrojařské firmy Steyr. Reportér v v otázkách opakovaně zmiňoval Bartákovo jméno. Podle žaloby na ochranu osobnosti tak text vyvolával dojem, že existují informace a případné důkazy o tom, že Barták v souvislosti s uzavíráním smlouvy o nákupu pandurů přijal úplatek.

Podle Nejvyššího soudu pražský vrchní soud v rozsudku nevysvětlil, proč upřednostnil právo na ochranu osobnosti před právem na svobodu projevu a právem na informace, a to i přesto, že v tématu článku lze vidět veřejný zájem. Výrok vrchního soudu je prý navíc částečně nesrozumitelný.

V souvislosti s nákupem pandurů stíhá policie Marka Dalíka, blízkého spolupracovníka expremiéra Mirka Topolánka. Barták čelí obvinění z korupce u jiné armádní zakázky - údajně požadoval úplatek přes 80 milionů korun od představitelů Tatry.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: dkr, čtk

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

7:54 „Nevracejte se.“ Tornádo řádilo, zášť k Babišovi taky. A Vystrčil se omlouval

Premiér Andrej Babiš uvízl kvůli počasí v Bruselu a nemohl se vrátit do Česka, které se potýká s nás…