Odvolání Fajta nebo Vaše demise! Knížák napsal ostrý dopis ministru Hermanovi

22.07.2015 19:50

Bývalý šéf Národní galerie v Praze Milan Knížák požaduje po ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL), aby okamžitě odvolal Jiřího Fajta z postu generálního ředitele NG. Pokud tak neučiní, chce Hermanovu demisi. Knížák to uvedl v otevřeném dopise ministru kultury. Na vědomí jej zaslal prezidentovi a dalším třem nejvyšším ústavním činitelům.

Odvolání Fajta nebo Vaše demise! Knížák napsal ostrý dopis ministru Hermanovi
Foto: Hans Štembera
Popisek: Milan Knížák

Knížák tvrdí, že Fajt nerozumí provozu muzea umění, zbavuje se dlouholetých pracovníků a galerii údajně zadlužuje. Podle Fajta jde o nesmyslná obvinění, na která nelze ani reagovat. "Galerie není zadlužena. Je to nesmysl, absurdní a neustále totéž," odpověděl Fajt v souvislosti s Knížákovou dlouhodobou kritikou.

Mluvčí ministra kultury Simona Cigánková řekla, že se Herman zatím nestihl s dopisem seznámit, protože je dnes na výjezdním zasedání vlády v Ostravě. Reagovat na něj proto bude ve čtvrtek.

Knížák vedl galerii téměř jedenáct let

Knížák podle svých slov již několikrát Hermana vyzval, aby Fajta odvolal. "Varoval jsem ho dokonce předtím, než tam Fajt nastoupil. On na to nereagoval. Po poslední kauze, která byla opravdu směšná a nedůstojná, jsem napsal tento dopis, který je shrnutím řady dopisů, které jsem mu psal předtím," řekl Knížák.

Nejvyšší kontrolní úřad v pondělí uvedl, že v NG chybí desítky sbírkových předmětů. Při inventarizaci ukončené v roce 2012 galerie nenalezla například 31 kreseb, mezi které patří díla Josefa Lady, Františka Kupky či Jana Zrzavého. NKÚ kontroloval hospodaření v letech 2012 až 2014. Zjištění NKÚ jsou podle Fajta důsledkem špatně nastaveného vnitřního kontrolního systému a vztahují se na předchozí vedení.

Knížák vedl galerii téměř jedenáct let. V květnu 2011 byl odvolán a nahradil ho Vladimír Rösel. Fajt patřil ke Knížákovým velkým kritikům, právě po Knížákově nástupu z galerie odešel. Oba se spolu stále soudí. Fajt je ředitelem od 1. července 2014, před ním vedl dočasně galerii Vít Vlnas.

Dopis Milana Knížáka:

Pane Hermane,

Poslal jsem Vám v posledním roce řadu dopisů a na žádný jste mi neodpověděl, což je v rozporu s povinnostmi státního úředníka i s prostou lidskou slušností. Pracoval jsem v rezortu Ministerstva kultury 12 let ve vrcholové funkci a proto pokládám Vaše mlčení za nehorázné.

To, co se děje v NG, je trestuhodné. Současný gen. ředitel J. Fajt se ztrapňuje vyvoláváním nesmyslných kauz, např. probíhající aféra, která ukazuje, jak nerozumí provozu muzea umění. Na jeho směšné argumenty mohou zareagovat pouze neinformovaní novináři. A on toho zneužívá. Neví, jak se má vést NG a proto udělal několik trestuhodných kroků, které nelze napravit. Jiří Fajt se zbavil vynikajících pracovníků působících v NG desítky let (ještě před mým příchodem), kteří dokonale rozumí své práci a byli vůči NG vždy loajální. To by se v žádné civilizované zemi nemohlo stát.

Současná Národní galerie asi není schopná vytvořit samostatný projekt, protože jen přebírá výstavy, za které platí vysoké půjčovné a jejichž organizace je finančně velmi náročná.

J. Fajt si s sebou do NG přivedl ekonomku, která však již svůj post opouští údajně proto, že nemůže respektovat ekonomický hazard, který J. Fajt nastolil.

Nemám samozřejmě dostatečné informace, ale vím, že ředitel Fajt již za krátkou dobu svého působení stačil NG zadlužit. Zadlužil všechny instituce, kde působil. (Pokud k tomu měl šanci.) Rád bych připomněl výstavu na Pražském hradě (80 miliónů) a výstavu v GASKu v Kutné Hoře.

Z doby mého působení v NG si pamatuji, jak Ministerstvo kultury dbalo na dodržování státního rozpočtu. Nechápu, že dnes je možné ve státní instituci mrhat prostředky způsobem, jakým to předvádí J. Fajt. Vrhá to podivné světlo i na Vás, pane ministře. Vy jste za Národní galerii zodpovědný a Fajtovy chyby jsou Vašemi chybami.

Národní galerie je dnes destabilizovanou institucí bez budoucnosti. Fajt se lehkomyslně a zdá se, že záměrně, zbavuje těch nejlepších lidí (jak jsem již uvedl) a za dlouhodobý program NG vydává velkohubé a nerealizovatelné plány, místo aby se věnoval základním povinnostem daných zákonem a reálně uvažoval o každodenním chodu muzea umění.

Národní galerie v Praze je majetkem České republiky a proto každý občan má právo kontroly. Jak jsem Vám již před časem napsal, NG nepatří ani Fajtovi, ani Vám, pane Hermane. I já jsem jeden z podílníků a jako takový Vás žádám, abyste okamžitě odvolal Jiřího Fajta z postu generálního ředitele Národní galerie. V opačném případě požaduji Vaši demisi.

 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: čtk, mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Fiala, Bartoš a spol.? Nerozumím jim... Expert zničil jejich kampaň. Chyba jako s Čaputovou

16:18 Fiala, Bartoš a spol.? Nerozumím jim... Expert zničil jejich kampaň. Chyba jako s Čaputovou

Marketingový expert Milan Šemelák tvrdí, že populisté na celém světě budou válcovat liberální demokr…