Odvolaný exekutor možná stále úřaduje. Komora dává ruce pryč

24.07.2012 22:31

Exekutor Ivo Dědek již od dubna nesměl vykonávat svou činnost, přesto jej nedávno novináři objevili v jeho kanceláři. I podle exekutorské komory je takové jednání v rozporu se zákonem, ovšem lidé, u kterých by suspendovaný vymahač zazvonil, by se měli obrátit na orgány činné v trestním řízení.

Odvolaný exekutor možná stále úřaduje. Komora dává ruce pryč
Foto: Hans Štembera
Popisek: Odznak soudního exekutora

Deník Právo v pondělí informoval o pochybné činnosti soudního exekutora Ivo Dědka. Ten byl již ministrem Jiřím Pospíšilem odvolán z funkce, navíc mu byl soudem pravomocně uložen pětiletý zákaz činnosti, který nejspíš rovněž ignoroval.

Údajně dál pracoval ve své kanceláři a odmítal svou nezpůsobilost jakkoliv komentovat. „Já vás odkážu v plném rozsahu na tiskovou mluvčí Exekutorské komory ČR. Na toto téma s vámi nebudu komunikovat,“ sdělil redaktorům deníku.

Právo rovněž uvedlo, že Dědek není oprávněn exekuovat majetek od 7. dubna. Soudce okresního soudu v Břeclavi Pavel Beránek, který vynesl rozsudek nad exekutorem Dědkem, uvedl, že v takovém případě by se jednalo o maření výkonu úředního rozhodnutí a mohlo by vést k tomu, že podmíněný trest odnětí svobody může být změněn na nepodmíněný.

V úterý pak serveru Parlamentnilisty.cz zaslala vyjádření sama exekutorská komora. Ta upozornila, že soud, který 17. dubna zakázal Dědkovi vykonávat exekuce, komoru neinformoval, ačkoliv je to jeho zákonná povinnost. Zároveň však připouští, že od 18. dubna do 7. července, kdy nabylo právní moci odvolání ministra spravedlnosti, již nesměl činnost vykonávat. Pokud má někdo podezření, že tento zákaz porušoval, má dát podnět orgánům činným v trestním řízení.

Sama přiznává, že exekutor Dědek porušil exekuční řád, dopustil se trestného činu a závažným způsobem narušil důstojnost exekutorského stavu. Od jeho jednání se prý distancuje, nicméně jiné sankce vůči Dědkovi uplatňovat nemůže, neboť již není členem komory.  

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: javTato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

14:30 Toto není Rusko, ale Francie: Brutální údery těžkooděnců. Zatčení rakouští školáci na výletě. Amputovaná varlata...

Ve Francii pokračují masivní protesty proti nepopulární důchodové reformě. Bezpečnostní složky čelí …