Odvoz munice z Vrbětic potrvá měsíce, podle firem není nutný

21.11.2014 22:09

Odvoz munice ze skladů ve Vrběticích na Zlínsku, jehož jedna budova před měsícem vybuchla, potrvá podle firem, které areál využívají, několik měsíců. Jejich zástupci navíc ČTK řekli, že sklady jsou podle jejich mínění bezpečné a není nutné munici z nich odvážet.

Odvoz munice z Vrbětic potrvá měsíce, podle firem není nutný
Foto: Policie ČR
Popisek: Výbuch skladu munice ve Vrběticích na Valašskokloboucku zaměstnává pyrotechniky, policii i armádu.

Policie dnes po identifikaci nalezených ostatků potvrdila, že při výbuchu zahynuli dva zaměstnanci společnosti Imex Group, kteří byli od 16. října pohřešováni. Škody dosáhnou stovek milionů korun. Pyrotechnici chtějí prostor vyčistit do konce listopadu. Pak začne kontrola munice a skladů a potom tam budou moci vstoupit zástupci firem a začít řešit odvoz munice. Munice, kterou neodvezou firmy a jejich zákazníci, by se měla převézt do Květné na Svitavsku.

Bezpečné, či nebezpečné sklady?

Právní zástupce ostravské společnosti Imex Group Radek Ondruš řekl, že firma má ve skladech uskladněnou munici v řádech několika stovek tun. Většina - 70, nebo 80 procent - je už prodaná. „To zboží se chystalo k vývozu, bylo už na paletách a patří firmám, které to koupily. Pokud klienti od smluv odstoupí a zůstane nám to na triku, budeme zkoumat, kdo za to může,“ řekl Ondruš. Stát podle něj mohl s pomocí armády zajistit rychlejší vyčištění prostoru.

Zástupce Imex Group řekl: „Sklady buď jsou bezpečné, a tedy byly bezpečné i před výbuchem, a pak není důvod, aby se munice převážela. Nebo jsou nebezpečné, v tom případě byly nebezpečné i předtím a mělo by se zjišťovat, kdo je zodpovědný za to, že nechal navézt munici do nebezpečných skladů. My zatím máme potvrzení pronajímatele, že naše sklady jsou bezpečné,“ řekl Ondruš.

Pokud podle něj stát řekne, že sklady jsou nebezpečné, musí říct, z jakých konkrétních důvodů. „Pokud někdo rozhodne, že se to musí odvézt, stát určí kam a pak by se to mělo dělat na náklady státu,“ řekl Ondruš. Logistický proces podle něj potrvá měsíce.

Také obchodní ředitel společnosti STV Group Jan Děcký nevidí přínos v převážení tun munice z jednoho skladu do jiného podobného. Sklad ve Vrběticích byl podle něj od začátku bezpečný. „Je postavený tak, aby byl bezpečný. Došlo k výbuchu v jedné z budov, přesto se to nepřeneslo na jiné skladové objekty, nedostalo se to ven z toho skladu, čili ten sklad zafungoval přesně tak, jak zafungovat měl. Na stejných principech jsou postaveny všechny muniční sklady u nás,“ řekl Děcký.

Firmy jsou v postavení nájemců, kteří nic neporušili

Samotná firma STV Group podle něj ve skladech mnoho zboží nemá. „Jedná se o několik kamionů dělostřelecké munice, která je z hlediska skladování i přepravy bezpečná. Prozatím předpokládáme další skladování této munice, a to pro budoucí prodej,“ uvedl Děcký.

Mluvčí společnosti Excalibur Army Andrej Čírtek řekl, že přesné množství munice, které má firma ve skladech, z bezpečnostních důvodů nesděluje. Státním orgánům údaje poskytla. „Je to munice k obchodování. Vše je určeno k prodeji, takže dřív nebo později se všechno prodá. Excalibur to ale potřebuje někde skladovat,“ řekl Čírtek. Skladování munice, pokud se dodržují bezpečnostní pravidla, je podle něj bezpečné.

„Firmy jsou v postavení nájemců, kteří nic neporušili. Excalibur Army do ochrany a ostrahy své části investoval několik milionů korun. Skladovací kapacity firmy jsou v pořádku. Není důvod, aby riziko vzniklo překotným odvozem,“ řekl Čírtek. Firma je připravena zorganizovat prohlídku skladů, které má pronajaty. Pro přepravu uskladněné munice by podle Čírtka bylo potřeba kapacity několika set kamionů v režimu ADR (přepravy nebezpečných nákladů), trvala by několik měsíců.

Mluvčí společnosti Bochemie Eva Kijonková uvedla, že firma má ve Vrběticích technologii na přepracování už předem zpracovaného expirovaného raketového paliva, které přichází do závodu v podobě materiálu s vysokým obsahem vlhkosti. „Bochemie tedy provozuje recyklační závod, který není ani muničním skladem, ani se této charakteristice neblíží. Jde o ekologickou, bezodpadovou výrobu chloristanu amonného, který není výbušninou,“ uvedla mluvčí.

Chloristan amonný se odváží průběžně, poslední zásilka se vypravovala v říjnu. „Další expedice v objemu 29,4 tuny měly být uskutečněny začátkem listopadu. Vzhledem k situaci v areálu jsou tyto expedice odloženy do doby, než bude možné obnovit chod recyklačního závodu,“ uvedla Kijonková.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: čtk, mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…