Okamura: Euro nepomáhá, ale škodí. Jako celá Evropská unie

14.10.2020 15:22

Hnutí SPD se netají tím, že jasně odmítá přijetí eura, které nechce přijmout nikdy. Jeho přijetí naopak podporují premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček. „Hnutí SPD udělá vše pro to, aby euro nepřijala Česká republika,“ vyjádřil se na facebooku předseda SPD Tomio Okamura.

Okamura: Euro nepomáhá, ale škodí. Jako celá Evropská unie
Foto: Repro Youtube
Popisek: Předseda SPD, Tomio Okamura

Okamura dává za příklad Slovensko, které euro přijalo již více než před deseti lety a podle předsedy SPD přijetím eura ekonomicky utrpělo.
 
„Čisté bohatství průměrného Čecha vzrostlo statisticky mezi lety 2014 a 2020 průměrně z 9487 eur na 17497 eur, tedy o 84,4 procent v nominálním vyjádření (bez zahrnutí inflačního vývoje). Za stejnou dobu vzrostlo čisté bohatství průměrného Slováka v nominálním vyjádření pouze o 37,5 procent, a to z 4930 na 6778 eur. Čisté bohatství průměrného Čecha tedy v letech 2014 až 2020 stoupalo 2,25krát rychleji než čisté bohatství průměrného Slováka. Vyplývá to ze srovnání zpráv Allianz Wealth Report za příslušné roky,“ připomíná. 
 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR
 
To podle něj ukazuje, že je správné, že nemáme eura. „I když premiér Babiš jeho přijetí ve „vhodné" chvíli podporuje a podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka by přijetí eura měla připravit příští vláda,“ dodává předseda SPD.  
 
Hnutí SPD ale trvá na tom, že nechce přijmout euro nikdy, protože tím by Česká republika přišla o poslední zbytky suverenity.
 
„Musela by ručit ještě více za krachující státy eurozóny a za banky eurozóny. Český stát by ztratil kontrolu nad emisí peněz, kurzem a úrokovými sazbami a byla by oslabena kontrolní role naší centrální banky nad bankami. Euro nepomáhá, ale škodí – jako celá Evropská unie,“ uzavřel předseda SPD Tomio Okamura na svém facebooku. 
 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

18:12 Útok na Babiše, jde to do rodiny. „Velká prasárna!“ Kalousek to schytal. A hned po něm senátor Smoljak. „Chucpe!“

V politice bývá běžné, že se do ní zatahují rodinné spory, protože je v ní jakýkoli útok dobrý. „Ale…