Okamura: Všechno nejlepší k dnešnímu mezinárodnímu dni žen

08.03.2021 20:03

Dnes si připomínáme Mezinárodního dne žen, který známe pod zkratkou MDŽ. Svátek žen byl poprvé slaven 28. února 1909 po vyhlášení Americkou socialistickou stranou. A všem ženám popřál také předseda SPD Tomio Okamura. „Přeji Vám hlavně hodně dobré nálady a odvahy v nelehkých a neveselých časech. Přeji Vám také milé, hodné a milující muže. Traduje se, že mezinárodní den se slaví k výročí stávky newyorských švadlen v roce 1908. Ženy tu stávkovaly za volební právo,“ napsal na Facebook Okamura.

Okamura: Všechno nejlepší k dnešnímu mezinárodnímu dni žen
Foto: repro Youtube, BR
Popisek: Předseda SPD Tomio Okamura

Pevné datum 8. březen dostal až po první světové válce, a to na památku demonstrace žen a protestních akcí proti 1. světové válce konaných v Petrohradě 23. února roku 1917. 
 
„Po abdikaci cara byla ustavena prozatímní vláda, která schválila volební právo žen. Podle gregoriánského kalendáře je 23. únor vlastně 8. březen, a proto se tento den ustanovil jako Mezinárodní den žen. Den žen je tedy také připomínkou boje žen za mír, protestů žen proti válce, proti válce bohatých proti bohatým, za které ale umírají chudí, zatímco ti bohatí bohatnou bez ohledu na lidské utrpení a počty padlých,“ informuje předseda SPD. 
 

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR
 
Po sto letech se ale prý nic nezměnilo. „Stále velké mocnosti vedené nadnárodními koncerny vyvolávají války a v nich umírají nevinní muži, ženy i děti. Ženy dnes už jen neprotestují. Kurdské ženy v Iráku nebo v Sýrii se zbraní ruce a v první linii likvidují islamistické fanatiky. V Afghánistánu velí vojákům žena generálka a s islamisty v Jordánsku bojují pilotky bojových stíhaček. Jakkoli dnes vnímám problémy, se kterými se potýkáme v České republice, nelze při zmínce o mezinárodním svátku žen zapomenout na ženy, které dnes bojují o svá nejzákladnější práva, o mír, o životy svoje svých blízkých. Nejde nemyslet na ženy, jako byla pětatřicetiletá kurdská politička Hevrin Chalafová, kterou islamisté v severní Sýrii během turecké ofenzivy brutálně umučili na cestě z Rakky do Kámišlí,“ říká Okamura. 
 

Anketa

Má vláda Andreje Babiše dovládnout do voleb?

85%
15%
hlasovalo: 20000 lidí
Boj žen, a nejen žen, za mír, za práva žen i mužů na svobodu či spravedlnost však neskončil a nekončí. „Tím spíše, že i u nás jsme té spravedlnosti a plných občanských práv zdaleka nedosáhli, a naopak v posledním roce nám raketově ubývají,“ říká. 
 
„Drahé a milované ženy, děkuji Vám, že Vás my muži máme. Muž a žena, to jsou dvě strany jedné mince, kdy ani jedna bez té druhé nemůže existovat. My muži jsme si toho vědomi, a tak jako vy i my víme, že smyslem našich životů není se nahrazovat, ale vzájemně doplňovat, protože jen tak tvoříme harmonický přirozený celek,“ uzavřel předseda SPD. 
 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Barbora Richterová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

18:33 „Kde jste na to vzal peníze?“ Šafrovi je horko. Chtěl vám do schránek naházet dva miliony kusů novin, nevyšlo to. Miliardář prý zabránil. Jenže teď je vše jinak

Novinář a velký bojovník proti vládě Andreje Babiše Pavel Šafr chtěl před volbami rozeslat lidem mil…