Okamura: Zákon na zákaz islámského zahalování předložíme na podzim

01.10.2018 8:24

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura prozradil, s jakým výsledkem by byl spokojen v senátních a komunálních volbách. Popsal, co chystá ve Sněmovně a čím se podle svého vlastního názoru liší od předsedy lidovců Pavla Bělobrádka nebo od předsedy TOP 09 Jiřího Pospíšila. A v jednu se na novináře rozzlobil. Podívejte se proč.

Okamura: Zákon na zákaz islámského zahalování předložíme na podzim
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura

MF Dnes připravila před senátními a komunálními volbami sérii rozhovorů s lídry sněmovních a senátních politických stran. Ocitl se mezi nimi i šéf hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomio Okamura. Rozhovor s ním byl úplně jiný než rozhovor s ostatními lídry stran. Jako jediný se Okamura odmítl setkat s novinář tváří v tvář a trval na tom, že mu mají otázky poslat e-mailem. Novináři tak neměli možnost Okamuru překvapit nějakou nemilou otázkou.

I tak tazatele obvinil, že přichází s nesmyslnou spekulací, a to když došlo na kandidaturu 1. místopředsedy hnutí Radima Fialy v komunálních volbách v Prostějově.

„V Prostějově kandiduje první místopředseda vašeho hnutí Radim Fiala. MF DNES nedávno zjistila, že vydělává na postižených občanech podobným způsobem jako lobbista Tomáš Horáček, který je teď ve vazbě. Fialova firma vystavuje faktury na 37 milionů korun ročně jako chráněná dílna, ale není jasné, zda postižení opravdu odvádějí odpovídající práci a nejde jen o přeprodej služeb. Zajímal jste se někdy o tenhle jeho byznys? Co tomu říkáte?“ zeptal se reportér deníku.

„Podle informací, které od Radima Fialy mám, je vaše otázka založena na nesmyslné spekulaci a jeho firma podniká v souladu se zákonem. A pokud vím, tak Radim Fiala v září svoji firmu prodává, aby se mohl ještě více věnovat práci pro hnutí,“ odvětil Okamura.

Šéf hnutí zdůraznil, že za SPD kandidují senátoři ve všech obvodech, ve kterých se letos volí. Kandidují lékaři, advokát a bezpečnostní experti. Okamura doufá, že budou úspěšní. Pokud jde o komunální volby, SPD chce být minimálně tak úspěšná jako ve sněmovních volbách v roce 2017. Tehdy hnutí skončilo čtvrté za ANO, ODS a Piráty. V obecné rovině bude hnutí prosazovat snížení životních nákladů a podporu pro slušné lidi.

Zatímco předseda lidovců Pavel Bělobrádek nebo předseda TOP 09 Jiří Pospíšil kandidují v komunálních volbách, Okamura zůstává toliko poslancem. V očích Tomia Okamury jde o politiky, kteří mají minimální podporu veřejnosti a snaží se to změnit. Sám sebe tak nevidí, je přesvědčen, že podpora SPD narůstá. Odvolává se přitom na průzkumy společnosti SANEP.  Okamura se plně koncentruje na prosazování programu SPD ve Sněmovně. Prosazuje např. zákon o zákazu zahalování tváře na veřejnosti. Po vzoru Dánska.

MVDr. Pavel Bělobrádek, Ph.D., MPA

  • KDU-ČSL
  • originální osobnost, konečně,jako každý člověk
  • poslanec

„Naši právníci zákon píšou. Jedná se o zákaz islámského zahalování na veřejnosti. Během podzimu chceme zákon předložit do Sněmovny. Náš návrh v podstatě kopíruje již platné zákony v Dánsku a v Rakousku,“ prozradil Okamura.

Tomio Okamura

  • SPD
  • Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD)
  • místopředseda PS PČR

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

12:21 V troskách. Skandál se valí. Za covidová opatření hrozí velká pomsta

Ačkoliv někteří již zapomněli, Ministerstvo zdravotnictví bývalo kritizováno novináři, advokáty i ve…