Okamura se s Le Penovou a Hoferem ve Vídni domlouval, jak se zbavit Merkelové a Junckera, jak zničit EU a vracet migranty. Byli jsme u toho a bylo to fakt husté

19. 6. 2016 5:38

REPORTÁŽ Ve Vídni se konalo v pátek setkání s názvem „Jaro národů“ euroskeptické, vlastenecké a protiimigrační frakce „Evropa národů a svobody“, jejímiž členy jsou mimo jiné rakouští Svobodní (FPÖ), francouzská Národní fronta Marine Le Penové, Svobodní Geerta Wilderse a od nás Okamurova SPD. ParlamentníListy.cz byly u toho a dostaly se i do zákulisí.

Okamura se s Le Penovou a Hoferem ve Vídni domlouval, jak se zbavit Merkelové a Junckera, jak zničit EU a vracet migranty. Byli jsme u toho a bylo to fakt husté
Foto: Lukáš Petřík
Popisek: Setkání euroskeptické protiimigrační frakce Evropy svobody a národů ve Vídni
reklama

Anketa

Kdyby někdo navrhl obnovení Československa, byli byste pro?

79%
21%
hlasovalo: 12517 lidí

Současná EU je totální katastrofa a TTIP je hrozbou pro evropské občany. Je třeba mít Evropu národních států a přímou demokracii, respektovat britské referendum a zamezit masové imigraci a sankcím a provokacím proti Rusku. Opravdový fašismus pochází od levicových extremistů a islamistů. Tak lze shrnout hlavní ideové výstupy z tohoto setkání.

Páteční program setkání frakce začal v rakouském parlamentu, kde se uskutečnila i tisková konference, kde se všechny subjekty přihlásily k vizi Evropy národních států Charlese de Gaulla a k přímé demokracii. Pak následovalo přijetí předáků delegace místopředsedou rakouské dolní sněmovny Norbertem Hoferem. Po společném obědě proběhlo uzavřené jednání politiků a večer se sešli příznivci zúčastněných stran na politickém mítinku, kde probíhaly projevy, hrála hudba a lidé skandovali s národními prapory. Šlo o velkou emocemi nabitou show.   

Přichází jaro patriotů. EU je arogantní centralistický projekt. Vracejme nelegály

Předseda Svobodných Heinz-Christian Strache na tiskovce v parlamentu, při níž byla místnost narvaná novináři, řekl, že přichází jaro patriotů a vlastenci všech zemí by se měli spojit. „Milujeme Evropu,“ řekl. Všichni by dle něho měli respektovat rozhodnutí Britů v referendu a případný brexit. Pokud by Británie vystoupila, mohla by s ní mít EU například vztah jako se Švýcarskem. Zdůraznil, že skupina Evropy národů a svobody podporuje přímou demokracii. Označil současnou EU za arogantní centralistický projekt. Strache řekl, že chce reformovat EU, ale když se to nepodaří, další státy budou odcházet.

Podle něho nejde v dnešní migrační krizi o uprchlíky, ale o ekonomické a sociální migranty, které pozvala Angela Merkelová. Zahazují své pasy a jsou mezi nimi i teroristé. Řešením podle něho je, abychom nelegální migranty vraceli stejně jako maďarský premiér Viktor Orbán. Je třeba zamezit imigraci, protože již nyní způsobuje obrovský nárůst kriminality – sexuální napadání, krádeže, násilí. Strache odsoudil fundamentalismus a vyzval k tomu, aby spolu lidé slušně debatovali, i když mají rozdílné názory.   

Předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Penová hovořila o kooperaci suverénních národních států. Odchod Británie z EU by dle ní nebyl žádnou katastrofou. Všechny národy v EU by dle ní měli mít stejné právo hlasovat v referendu jako Britové a rozhodnout se, zda chtějí setrvat v EU. Unie se dle ní může rozpadnout a projekt EU byl chybou.  Vymezila se proti tomu, kdyby chtěla EU proti Británii zavést sankce. Upozornila, že s migrační krizí souvisí stoupající hrozba terorismu a že mezi migranty jsou islamisté a teroristé. Hrozí teroristické útoky proti našim zemím. Odsoudila vraždu britské političky Jo Cox.

Po tiskovce následovala recepce předáků delegací u místopředsedy rakouského parlamentu Norberta Hofera, který těsně neuspěl v rakouských prezidentských volbách a o jejichž výsledku rozhodne soud.

Patriotická show a veselice

Po společném obědě politici na uzavřeném zasedání  v hotelu Pyramide ladili noty a řešili interní věci frakce. Dle informací ParlamentníchListů.cz se hovořilo o financování frakce i o projektu kampaně proti masové imigraci. Předák Svobodných Geert Wilders nepřijel kvůli své bezpečnosti. Muslimové mu vyhrožují zavražděním. Při hovoru se zástupci stran často zaznívalo, že v zemích středovýchodní Evropy je mnohem větší svoboda slova než například ve Francii, kde by už lidé v podobných případech mohli být trestně stíháni.  

Před pátou hodinou začala jakási „party“ s hudbou ve stylu rakouské či bavorské lidové veselice pro příznivce zúčastněných stran. Převládali fanoušci FPÖ, ale přijelo i několik desítek příznivců Okamurovy SPD z České republiky. Kapela hrála patriotické písně a lidovky, lidé mávali prapory, tančili na stolech, zpívali a popíjeli pivo. Bylo tam asi dva tisíce lidí.

Zhruba v šest začala oficiální část mítinku a nastala velká show. Spustila silně motivační emotivní hudba a za těchto tónů přicházeli k podiu Le Penová, Strache, Hofer a další, kteří měli ten večer vystoupit. Ochranka měla co dělat, aby fotografové, kameramani a novináři Le Penovou a spol. neumačkali. Na sektání byl mimochodem i Petr Bystroň z AfD.

Centralistická diktatura elit a byrokracie. Autoagrese evropských politiků proti vlastní kultuře

V první části proběhly krátké rozhovory poslance FPÖ Haralda Vilimsky s některými představiteli zúčastněných partají.  Laurentiu Rebega  z Rumunska vyjádřil naději, že vlastenecké síly v Rumunsku uspějí v nadcházejících volbách. Michal Marusik z Polska mluvil o tom, jaké má jeho země problémy s imigrací.  

Předseda SPD Tomio Okamura řekl, že většina občanů České republiky je nespokojená se současným fungováním EU. „Politika Bruselu, která se proměnila na diktát, není prospěšná žádné zemi a vychází jen z potřeb Bruselu, který žije vlastním životem odtrženým od reality,“ řekl Okamura. „Centralistická diktatura elit a byrokracie si zcela jasně protiřečí s demokracií. Ve skutečné demokracii je moc na maximum decentralizovaná, to znamená, že co lze rozhodnout v obci, v regionu, v dané zemi, to se rozhoduje na co nejnižší úrovni. Moc svěřená centrální vládě má být co nejmenší a občany navíc přezkoumatelná,“ řekl Okamura.

Marcus Pretzell z AfD hovořil o tom, jak je těžké být v Německu patriotem. Německý patriot je dle něj zděšen z toho, jak teď Německo vypadá. Člověk má dle něj právo na svou vlast, kulturu, identitu a národní jazyk. V EU dnes převládá kulturní pesimismus a autoagrese evropských politiků proti vlastní kultuře. Varoval před tím, aby právo šáría a jméno Mohamed nepřevládly nad Evropou.

Pak jako vsuvka následovalo vystoupení tanečníků v tradičních tyrolských oblecích včetně jódlování a Radeckého marše.

Britská europoslankyně Janice Atkinson upozornila na problém imigrace a otevřených hranic, který EU neřeší. Vyzvala také k minutě ticha za zavražděnou britskou prounijní političku Jo Cox.

Místopředseda Ligy severu Lorenzo Fontana mluvil o Evropě tradice a identity. Je třeba, aby Evropa zůstala Evropou i pro naše děti, je třeba chránit hodnoty, které učinily Evropu velkou. Zdůraznil, že v Evropě není místo pro ilegální imigranty. Imigranti mají dle něj povinnost integrovat se do naší kultury a identity.  

Gerolf Annemas z Vlámského zájmu varoval před „islamosocialismem“.

Blíží se konec politiků jako Merkelová, Juncker či Schulz

A pak přišel velký projev Marine Le Penové, která předsedá frakci Evropa národů a svobody. Projevy ostatních řečníků byly překládány do němčiny, ale dostala „privilegium“ přednést svou řeč ve francouzštině a na plátně byly německé titulky. Lidé během jejího emotivního a precizně předneseného projevu často skandovali a tleskali. Označila projekt EU za „kompletní katastrofu“. Vládne eurokracie, která zruinovala Řecko. Sociální systém je degradován. Z EU profitují jen velké korporace, které dostávají dotace.

Blíží se konec politiků jako Merkelová, Juncker či Schulz. Otroci se vzbouří proti svým pánům. TTIP je katastrofou pro Evropu a zruinuje občany i evropské podniky. „Chci, aby Francie byla svobodná od NATO či OSN,“ řekla Le Penová. Sjednocená Evropa je dle ní utopický sen. Alternativní a reálný projet je spolupráce „a la carte“, tedy jen v tom, v čem jednotlivé státy spolupracovat chtějí.    

Proti všem. Sebevražda Evropy. Nový fašismus levice a islamistů

Poté měl půlhodinovou řeč šéf rakouských svobodných, který je taktéž výborný řečník. Předseda FPÖ Heinz-Christian Strache připomněl, že proti Norbertu Hoferovi se spojily všechny rakouské strany i EU, přesto získal kolem 50 procent hlasů v prezidentských volbách, i když stál proti všem. Hofer řekl, že chceme získat svou svobodu, bezpečnost a suverenitu zpět. Tato EU dle něj páchá sebevraždu Evropy. Vyjádřil přesvědčení, že Marine Le Pen bude prezidentkou Francie a Frauke Petry z AfD německou kancléřkou. Hovořil o tom, že skutečný fašismus přichází od levicových extremistů a islamistů. Zdůraznil, že si nepřeje spolkovou Evropu, „Spojené státy evropské“, evropskou nomenklaturu, nadvládu globálních a nadnárodních koncernů a jakobínské levicové diktatury.

Pravomoci by se měly vrátit z Bruselu zpět národním parlamentům. TTIP je proti Evropanům. Zdůraznil, že není proti Evropě, nýbrž proti evropskému státu. Vyjádřil se též proti vojenským provokacím proti Rusku a pro zrušení sankcí. Schengen není chráněn proti islamistům a teroristům. Islamismus označil za nový fašismus: je proti homosexuálům, křesťanům a židům. Imigrantům z Afriky a Asie bychom měli vzkázat „no way“ – vrátit je zpět a pomoci jim v jejich vlastních zemích. Mít svou vlast je dle Stracheho lidským právem. Měli bychom se bránit islamizaci Evropy, přihlásit ke křesťansko-židovské civilizaci a k vlastní identitě. Přišel čas, aby Merkelová, Juncker a Schulz odešli. Tato EU je dle něj u konce. Je třeba uchránit Evropu pro naše děti a děti našich dětí.

Po projevech se sešli předáci všech stran na pódiu ke společnému focení, opět hrála nahlas silně emotivní hudba a pak byl spuštěn ohňostroj. Večer ještě proběhla neformální večeře poslanců zúčastněných stran.

Evropa národů a svobody

Evropa národů a svobody je frakce v Evropském parlamentu, která byla založena 15. června 2015. Sdružuje strany euroskeptické a nacionalistické, povětšinou také s protiimigrantským programem. Se svými 39 zástupci je v současnosti nejmenší frakcí v Evropském parlamentu.

Frakci vede předsedkyně francouzské Národní fronty Marine Le Pen. V uskupení jsou dále strany Svobodná strana Rakouska (FPÖ), nizozemská Strana pro svobodu (PVV), belgický Vlámský zájem, italská Liga severu (Lega Nord) či polský Kongres nové pravice (KNP). Mezi nejznámější a nejvýraznější osoby této frakce patří nizozemský politik Geert Wilders.

Dále se k frakci přidala britská europoslankyně Janice Atkinson, zvolená za Stranu nezávislosti Spojeného království(UKIP), ta ji však před jejím vstupem do této frakce vyloučila. Další členkou je Laurentiu Rebega, nezávislý poslanec zvolený za rumunskou Konzervativní stranu. Od roku 2016 je novým členem frakce také europoslanec Alternativy pro Německo Marcus Pretzell. Od 1.1. 2016 je členem SPD Tomio Okamury.  

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Lukáš Petřík

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

4:10 Generál Šándor: Čuk a Gek ve Vrběticích? Desítky kilo výbušnin. Musel pomoct místní. Info, časy, trasa, to nepíšou v novinách. Ukažte papír, leží u nás

„Vstoupit do muničního skladu a do jednotlivých budov, kde je uskladněná munice, není jako jít do re…