Okamura v ČT navrhl referendum. A Pospíšil se zhrozil

14.01.2014 22:55

Úsvit Tomio Okamury v úterý v Poslanecké sněmovně předložil návrh zákona o všeobecném lidovém hlasování. Pro hnutí zmíněného politika jde o klíčovou věc – schválení všeobecného referenda bylo jeho hlavním programem v podzimních předčasných volbách do sněmovny. Zástupci ODS a ČSSD se však k návrhu stavějí rezervovaně.

Okamura v ČT navrhl referendum. A Pospíšil se zhrozil
Foto: Daniela Černá
Popisek: Šéfa Úsvitu dopálilo, že ho poslanci téměř vypískali, když chtěl, jak uvedl, hájit zájmy seniorů
reklama

„O podpoře budeme vyjednávat,“ naznačil Tomio Okamura, že podpora návrhu je nejistá, v pořadu České televize Události, komentáře. Připomněl, že i jiné strany před volbami říkaly, že zavedení institutu všeobecného hlasování chtějí. „Jde o kontrolní mechanismus, ne rozhodování referendem,“ upozornil předseda hnutí Úsvit.

Poslanec ODS a bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil si však myslí, že předložený návrh zákona nelze schválit. „Konzultoval jsem to s odborníky, je to právní paskvil,“ doplnil. Podle něj by mohlo pět procent obyvatel „rozhodovat o základních lidských právech“.

Senátor sociálních demokratů Jiří Dienstbier potvrdil linii své strany, že je v každém případě pro přijetí zákona o referendu. Zdůraznil však, že musí jít o řádně připravený návrh. „Toto je plácnutí do vody,“ odmítl předložený zákon. Tomio Okamura však kontroval, že jeho hnutím předložený návrh vychází z předchozího návrhu z dílny ČSSD, jiné jsou jen parametry pro účast voličů a pro hlasování. „Kontrolorem je Ústavní soud, takže nemůže být výsledek hlasování protiústavní," doplnil dále. „Senátory volí 10 až 12 % z oprávněných voličů," vyvracel i předchozí námitku Jiřího Pospíšila.

„Dáváme samozřejmě občanům do rukou i zákonodárnou iniciativu,“ divil se výhradám předseda Úsvitu. „Je to ústavní zákon a k němu je nutno ještě přijmout prováděcí," ohrazoval se. „Jediné omezení je Listina základních práv a svobod,“ dodal.

Zdůraznil, že v návrhu jsou přítomny i nástroje proti populistickému využívání všenárodního hlasování. Má být vypsáno půl roku předem a zároveň by zákonný předpis zaručil prostor ve veřejnoprávních sdělovacích prostředcích.

Podle poslance Pospíšila „pan Okamura mlží“, protože by zároveň musela přijít novela zákona o Ústavním soudu, aby mohl předem posoudit ústavnost otázky pro hlasování. Naproti tomu Tomio Okamura zdůraznil, že „my nechceme omezovat, o čem hlasovat, vyjma základních práv a svobod“.

Podle Jiřího Dienstbiera dokonce návrh zákona ohrožuje demokratické základy státu. Sociální demokrati jsou ochotni se bavit se všemi stranami v Parlamentu, aby zákon o referendu byl přijat. „Chceme takový zákon prosadit, nikoli však na základě tohoto návrhu,“ dodal vzápětí.

Jiří Pospíšil šel ještě dál. „To hrozí pomalu občanskou válkou,“ vířil atmosféru ve studiu. „Až bude změněna pravomoc Ústavního soudu, můžeme se bavit,“ uzavřel.

Podle Tomia Okamury nemá referendum zbavovat politiky jejich odpovědnosti, právě naopak. „Parlamentní demokracie přece funguje dále, je to jen kontrolní mechanismus,“ vysvětloval s tím, že „vyplývá přímo z Ústavy České republiky“.

Bývalý ministr Jiří Pospíšil zopakoval stanovisko ODS, že podporuje zastupitelskou demokracii a pro referendum je jen „ve věcech suverenity“. Zastává parlamentní demokracii, která je již dnes podkopávána excentrickým prezidentem, ovšem všeobecná hlasování strana zastává na úrovni obcí a krajů, „kde mají své místo“.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: jma
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

16:21 Volný působí zděšení. Včerejší otevřená slova ve Sněmovně mají dohru. Už se vytahují dluhy i terorismus

Analytik Roman Máca se zamýšlel na tím, kdy poslanec Lubomír Volný vytvoří nového teroristu, jako by…