Olomoucký kraj další návštěvu prezidenta opět zaplatí, hlásí hejtman Okleštěk

13.10.2017 18:21

Olomoucký hejtman Ladislav Okleštěk (ANO) odmítl výzvu ministra zemědělství a krajského zastupitele Mariana Jurečky (KDU-ČSL), aby krajský úřad ze svého rozpočtu už neplatil plánovanou listopadovou návštěvu prezidenta Miloše Zemana v regionu. Okleštěk dnes novinářům řekl, že náklady budou zřejmě nižší než při předchozích návštěvách. Hejtmanství za každou ze čtyř dosavadních návštěv prezidenta zaplatilo vždy několik set tisíc korun, napsala ČTK.

Olomoucký kraj další návštěvu prezidenta opět zaplatí, hlásí hejtman Okleštěk
Foto: anoprostejov.cz
Popisek: Ladislav Okleštěk, ANO
reklama

Zeman nedávno zrušil plánovanou cestu do Zlínského kraje, údajně poté, co hejtman Jiří Čunek (KDU-ČSL) jeho kanceláři oznámil, že delegaci zaplatí jen oběd či večeři do 30 000 korun. Zlínský kraj stály dosavadní čtyři Zemanovy návštěvy celkem 1,6 milionu korun. Zeman se místo toho rozhodl zamířit do Olomouckého kraje, o čemž prezidentská kancelář podle Oklešťka informovala hejtmanství.

Jiří Čunek

  • KDU-ČSL
  • ANO křesťanským hodnotám
  • senátor

Okleštěk tvrdí, že náklady na listopadovou návštěvu zatím nelze přesně odhadnout, protože známy jsou vždy až po skončení akce. „Nepředpokládám, že by náklady byly vyšší. Předpokládám, že budou nižší. Budu vždy postupovat s péčí řádného hospodáře a nebudu marnit zbytečně peníze,“ uvedl Okleštěk. Hejtman tvrdí, že se řídí letním usnesením Asociace krajů ČR, která ocenila návštěvy prezidentů v regionech.

Za březnovou Zemanovu návštěvu kraj podle hejtmana zaplatil víc než 300 000 korun. „Nevnímám to jako financování kampaně (pro prezidentské volby). Vnímám to jako financování návštěvy, kdy prezident přijede do našeho kraje. Jakýkoliv prezident kdykoliv přijede do našeho kraje, tak já to považuji za čest a podle toho se také budeme chovat,“ odpověděl hejtman na dotaz, zda listopadovou návštěvu hlavy státu nelze vnímat jako součást předvolební kampaně.

Ing. Miloš Zeman

  • BPP
  • První přímo zvolený prezident ČR
  • prezident České republiky

Podle Jurečky by kraj prezidentovu návštěvu platit neměl. „Jako zastupitel Olomouckého kraje žádám hejtmana, aby z rozpočtu kraje nebyly placeny náklady na cestu prezidenta Zemana v listopadu. Nevidím důvod při zvýšeném rozpočtu kanceláře prezidenta, aby tyto náklady platily kraje ze svých rozpočtů. Tyto nemalé náklady mohou investovat například na podporu malých projektů v obcích,“ uvedl dopoledne na svém facebookovém profilu Jurečka, který v krajském zastupitelstvu usedá do opozičních lavic za Koalici pro Olomoucký kraj.

Prezident Zeman od nástupu do funkce v roce 2013 objíždí pravidelně všechny kraje. V Olomouckém kraji už byl čtyřikrát. První tři návštěvy stály kraj dohromady víc než 1,1 milionu korun. Hlavní položku tvořily náklady na občerstvení, které v roce 2014 obnášely 183 201 korun, v roce 2015 to bylo 234 603 korun a loni 256 449 korun. I ubytování doprovodu prezidenta a jeho manželky bylo zaplaceno z rozpočtu kraje.

Zeman na třídenní návštěvu Olomouckého kraje přijede ve středu 8. listopadu a ukončí ji v pátek 10. listopadu. Hejtman mu navrhl, aby navštívil Lipník nad Bečvou, Mohelnici a Zábřeh.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Prymula? Tak na*ral Babiše, že… Vysoký politik o tom, co se dělo v posledních desítkách hodin

13:41 Prymula? Tak na*ral Babiše, že… Vysoký politik o tom, co se dělo v posledních desítkách hodin

Koronavirus, karanténa a politické oběti. Tak si jeden z našich čelných politických představitelů vy…