Ombudsman u Tachecí: Drábku, nezaměstnaní nejsou podvodníci

28.03.2012 20:42

Systém plošného postihování dlouhodobě nezaměstnaných je ponižující a trestá především ty nevinné, tvrdí ombudsman Pavel Varvařovský, který byl hostem úterního pořadu Fakta Barbory Tachecí televize Prima. Poukázal na skutečnost, že za nutnost dokazování vlastní bezúhonnosti, což je myšlenka stojící v rozporu s presumpcí neviny, stát vůbec nic nenabízí.

Ombudsman u Tachecí: Drábku, nezaměstnaní nejsou podvodníci
Foto: Filip Jandourek
Popisek: Na úřadech práce mají napilno
reklama

Podle nového nařízení ministra práce a sociálních věcí Jaromíra Drábka jsou všichni dlouhodobě nezaměstnaní povinni hlásit se několikrát týdně na poště. Toto opatření má zasáhnout proti tzv. chronickým nezaměstnaným, kteří pobírají sociální dávky a vedle toho pracují načerno.

Předpoklad, že každý dlouhodobě nezaměstnaný podvádí stát, je v rozporu se základním pravidlem presumpce neviny. „Mě vždycky doma učili, že člověk je považován za poctivého, dokud mu není prokázána nepoctivost,“ uvedl na Primě ombudsman. Sám osobně je přesvědčen o tom, že těch, co stát skutečně šidí, je jen mizivé procento.

Systém trestá nevinné

„Současný systém příliš paušalizuje. Počet těch, co šidí stát, může být tak pět až sedm procent a dělat kvůli těm pěti procentům ze zbylých nezaměstnaných chronické podvodníky, to se mi nelíbí,“ dodal Varvařovský.

Ve chvíli, kdy chce stát něco kontrolovat, musí vytvořit mechanismy kontroly, jako například kontrola dodržování domácího vězení. V tomto případě si stát chtěl výrazně ulehčit práci na úkor nezaměstnaných.

„U nezaměstnaných se vymyslel jakýsi systém, kdy ten stát nebude dělat skoro nic. A chce po těch lidech, aby oni sami deklarovali svoji bezúhonnost tím, že přijdou na poštu, která jim ale nic nenabídne,“ pozastavil se oficiální zastánce lidských práv. „Tento systém, který byl vytvořen se mi zdá neadekvátní a spíš postihuje lidi, kteří jsou v tom spíše nevinně,“ dodal.Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jhe

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

9:39 A je jasno. Tajná nahrávka prozrazuje, jak CNN podporovala Bidena a zamlčovala útoky černochů

Po internetu se šíří tajně zachycená nahrávka technického ředitele americké televize CNN, kde přizná…