Ombudsmanka Šabatová si posvítí na památky. Obce by o ně prý měly pečovat mnohem více, než teď

17.08.2015 21:07

Nad tím, že mohou obce lépe chránit své domy, se rozohnila ombudsmanka Anna Šabatová. Rozlítily ji například stavební úpravy historického domu U Zlaté koule z 19. století v Olomouci.

Ombudsmanka Šabatová si posvítí na památky. Obce by o ně prý měly pečovat mnohem více, než teď
Foto: Ivan Noveský
Popisek: Anna Šabatová
reklama

Šabatová tvrdí, že stačí, pokud by obce chránily historické objekty, které nejsou na seznamu památek, proti necitlivým stavebním zásahům, píší to Lidovky.cz. Stačí k tomu současný stavební zákon. „Obce mohou architektonicky hodnotné stavby na svém území popsat a zakotvit ve svých územně-analytických podkladech. Stavební úřad pak musí při posuzování stavebních záměrů hodnoty území zohlednit změny na těchto budovách,“ uvedla ombudsmanka.

Sama uvedla případy, kdy je ochrana historických objektů nedůsledná. Například zmínila právě dům v Olomouci, kde zdobenou neorenesanční fasádu nedávno překrylo polystyrenové zateplení. Šabatová dokonce v tomto případě donutila zahájit stavební úřad řízení s majitelem domu o odstranění těchto úprav, majitel totiž úřadu argumentoval, že úpravy jsou jen udržovací práce.

„To, že stavba není zapsaná jako památka, ještě neznamená, že nemá mít ochranu. Dohlížet na zachování architektonicky hodnotné zástavby by měly obce a stavební úřady,“ uvedla k tomu Šabatová. 

Původní text ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

4:44 „Já tam byl. Když Kalousek pil. A blil.“ Další, dosud neznámé svědectví o propojení kšeftů a politiky s kořalkou v krku

ParlamentníListy.cz přinesly v neděli několik ukázek týkajících se knihy novináře Radka Kedroně. Pop…