Omluvte se Vietnamu, vyzývá Zaorálka předseda Česko-vientamské společnosti, kterého za řeči o zločincích nyní bombardují rozhořčení Vietnamci

22.06.2018 12:00

Předsedovi Česko-vietnamské společnosti Marcelu Winterovi došla trpělivost a oznámil, že protestuje jménem Česko-vietnamské společnosti a mnoha Vietnamců žijících v ČR i ve Vietnamu, kteří jej o to požádali, proti veřejnému paušálnímu hanobení všech Vietnamců exministrem zahraničí Lubomírem Zaorálkem. Ten totiž na čtvrtečním jednání sněmovního zahraničního výboru prohlásil, že Vietnam je organizovaný zločin a bezpečnostní riziko prvního řádu.

Omluvte se Vietnamu, vyzývá Zaorálka předseda Česko-vientamské společnosti, kterého za řeči o zločincích nyní bombardují rozhořčení Vietnamci
Foto: archiv M. Winter
Popisek: Předseda Česko-vietnamské společnosti Marcel Winter
reklama

Kromě toho také Zaorálek ve čtvrtek uvedl, že studentská víza pro Vietnamce jsou nejlepším nástrojem, jak dostat zločince do ČR. Snažil se tím čelit oprávněné kritice se špatnou situací s vydáváním víz do ČR pro Vietnamce. „Protestuji jménem Česko-vietnamské společnosti a mnoha Vietnamců žijících v ČR i ve Vietnamu, kteří mne o to požádali, proti veřejnému paušálnímu hanobení všech Vietnamců, zejména vietnamských studentů a státu Vietnamu poslancem ČSSD Lubomírem Zaorálkem na čtvrtečním jednání sněmovního zahraničního výboru,“ uvedl rozčílený Winter.

Poukázal následně na to, že vízová politika ČR ve Vietnamu má mnohaleté problémy, zaviněné zejména zprostředkovatelskou korupcí. Za zajištění víza do ČR vybírají zprostředkovatelé od zájemců prý vysoký úplatek, v současnosti ve výši 18 000 USD. „To kritizujeme již od roku 2006. Proto jsme již v červenci 2016 předali vládě i MZV náš pilotní zkušební projekt, který by jakoukoliv korupci zamezil a vietnamské ministerstvo práce a sociálních věcí jej písemně podpořilo,“ připomněl čestný předseda Česko-vietnamské společnosti.

Jenže tento návod podle jeho slov nikdo nevyužil a naopak prý tehdejší ministr Lubomír Zaorálek neumožnil, aby do státní Vyšší odborné školy stavební ve Vysokém Mýtě nastoupilo ke studiu 26 řádně přijatých vietnamských maturantů, jejichž rodiče chtěli předem škole uhradit školné i poplatky za stravování a ubytování. „Rozhodně to nebyli žádní zločinci, jak je nyní paušalizoval Lubomír Zaorálek,“ zdůraznil Winter.

Kvůli Zorálkovu útoku na Vietnamce píší nyní Winterovi rozhořčení Vietnamci, kteří žijí ve Vietnamu a v minulosti u nás vystudovali vysoké školy. Vyjádření Lubomíra Zaorálka se jich velice dotklo. Například pan Ing. Do Ngoc Viet Dung ze Společnosti vietnamsko-českého přátelství z Hanoje mu napsal: „Chtěl bych svoji 19 letou dceru poslat do ČR na studium, stane se z ní zločinec?“ „A protože se s exministrem Zaorálkem osobně setkal (na fotografii je třetí zleva), poslal mu s touto otázkou i dopis,“ dodal Winter a zmínil, že paradoxem je, že web velvyslanectví ČR v Hanoji vyzývá Vietnamce, aby navštívili ČR. „Možná po výroku Lubomíra Zaorálka tuto veřejnou výzvu zruší,“ povzdechl si.

Více ZDE

„Stát Vietnam není organizovaný zločin, všichni Vietnamci nejsou zločinci a zejména nejsou žádnými zločinci vietnamští studenti, kteří úspěšně studovali a nebo studují na našich vysokých školách! Vietnamští studenti studují v USA, Anglii, Austrálii, v mnoha zemích EU a nikde nejsou žádnou bezpečnostní hrozbou,“ vysvětloval Winter s tím, že V USA dokonce vietnamští vysokoškoláci pracují i v NASA. „Pane poslanče Lubomíre Zaorálku, veřejně vás žádám, omluvte se Vietnamcům i Vietnamu,“ připojil výzvu na závěr.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: nab
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

18:21 ,,Hamáčkovo krvavé peklo..." Volnému otrnulo. Po zásahu policie. A těm druhým taky

Neděle je ve znamení demonstrací proti opatřením současné vlády. A Babiš s Hamáčkem z toho nebudou n…