On měl ten Okamura pravdu, zaznělo v ČT. Politici se přeli o Islámský stát

31.10.2014 23:01

Členové sněmovního výboru pro bezpečnost Ivan Gabal (KDU-ČSL) a Martin Lank (Úsvit přímé demokracie) v pátečních Událostech, komentářích České televize debatovali o tom, do jaké míry je Česko ohroženo islámským radikalismem. Lank připomněl, že Úsvit varoval před hrozbou radikálů již před několika měsíci a dostal za to „psí hlavu“. Gabal poukázal na určité riziko, které může v Evropě vyvstat. Prozatím prý však platí, že Čechy, Moravany a Slezany ohrožují výrazněji jiné problémy.

On měl ten Okamura pravdu, zaznělo v ČT. Politici se přeli o Islámský stát
Foto: Hans Štembera
Popisek: Tomio Okamura
reklama

„My už jsme na jaře před volbami do Evropského parlamentu varovali před hrozbou islámských radikálů, ale tehdy nám všichni nasazovali psí hlavu a říkali, že jsme xenofobové. A já jsem zvědav, jestli někdo řekne, on měl tenkrát ten Okamura pravdu,“ podotkl Lank. „My tady nestrašíme něčím, co by bylo imaginární,“ zdůraznil. Česko si prý musí přestat hrát na to, že uvítá všechny imigranty bez toho, aby respektovali naše pravidla.

Z tohoto by se mohl stát zásadní problém, varoval Gabal

Gabal má za to, že Česko čelí větším problémům, než představují islámští radikálové. Toto nebezpečí prý představují mafie nebo ruští špioni. Tyto věci Česko pálí řádově víc než radikální islamisté. „V západní Evropě je to trochu jiné, ale já hovořím o situaci v Česku,“ zdůraznil Gabal. To sice neznamená, že by se česká islámská komunita nemohla zradikalizovat, ale zatím se to neděje. Podstatné je, aby se islámská komunita cítila být součástí společnosti.

Zásadní problém by nastal v okamžiku, kdy by se do Evropy dostali islámští bojovníci ze Sýrie či Iráku a snažili se např. na Balkáně vybudovat obdobu Islámského státu. Západ navíc v minulosti pochybil v tom, že tyto komunity nechal často žít vlastním životem a ony došly až k radikalizaci. Tuto chybu ale Česko nedělá, alespoň podle Gabala. Dodal k tomu, že Úsvit přímé demokracie tento problém poněkud přiživuje a „nahání politické body“.

Já to neberu jako strašení, já to beru jako realitu. Neříkám, že teď je to naprosto zásadní problém, ale říkáme, že je třeba připravit se na to, co se může stát,“ oponoval Lank.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

20:25 Vypovědět Lisabonskou smlouvu, zaznělo po odsouzení ČR unijním soudem kvůli migrantům. Jsme prý vazalskou kolonií, i když to kolaboranti popírají

ANKETA Česká republika porušila právo EU, když odmítla přijmout migranty na základě přerozdělovacích…