Ona peče, vaří a spí s nimi! Čtyřlístek a moderní cenzura? Jeho slavný autor má těžkosti

05.08.2020 9:52

Téma genderu a genderové vyváženosti si nevybírá. Neunikl mu ani populární komiks Čtyřlístek, konkrétně Fifinka, která se stará o své tři kamarády v typicky ženské úloze. Ke genderovým úvahám se v Českém rozhlasu vyjádřil autor komiksu, Jaroslav Němeček a i jeho žena Lucie Němečková. „Považuju to za hloupost, je to nesmysl,“ řekl Němeček. Dle něho je to jen současná móda. A Lucie Němečková tvrdí, že tato mánie už končí.

Ona peče, vaří a spí s nimi! Čtyřlístek a moderní cenzura? Jeho slavný autor má těžkosti
Foto: Repro Youtube
Popisek: Jaroslav Němeček, autor komiksu Čtyřlístek
reklama

Toto téma v rozhovoru s Jaroslavem Němečkem nadhodila moderátorka Lucie Vopálenská, která konstatovala, že je Fifinka „matka pluku“, peče a vaří pro zbytek a je „tradiční model“. Jaroslav Němeček uvedl, že se s feministkami setkal. „Poslední tři měsíce to slyším dnes a denně,“ uvedl v prosinci minulého roku. „Považuju to za hloupost, je to nesmysl, protože moje maminka dělala všechno, co maminky dělají. I mě seřezala, když jsem zlobil,“ řekl a dodal, že tatínek chodil do práce a staral se o rodinu. „Všechno to klapalo normálně a nikoho nenapadlo takovéhle rozlišování...“ trval si Němeček na svých názorech.

Anketa

Podporujete zestátnění exekutorů dle návrhu SPD Tomia Okamury?

98%
2%
hlasovalo: 10962 lidí

Moderátorka se tedy zeptala, zda je tedy zastáncem tradičního rozdělení rolí, což autor Čtyřlístku potvrdil. „Ono to ani jinak nešlo,“ poznamenal. Nicméně oznámil: „Přeju každému, aby žil svůj život a když se někomu chce žít genderově, tak ať si ho žije.“ Do Čtyřlístku v podstatě promítl svou rodinu.

„Tenhleten problém považuji za nešťastný, zbytečný a žijeme ve svobodné zemi, zaplať pánbůh, všichni mají možnost si žít život jak chtějí, což je krásné,“ řekl dále. Podle něho se jedná o módní záležitost, která vypukla, ale zase zmizí.

„Genderové vyvážení“ se řešilo i v nejnovějším rozhovoru s Jaroslavem Němečkem a jeho manželkou Lucií, který vedl Aleš Cibulka. „V dnešní době 21. století musí být všechno genderově vyvážené. Tohleto je rodina... No tam by člověk poslal sociálku,“ žertoval moderátor. „Fenka žije s kocourem, prasetem a zajícem v jedné domácnosti, já teda nevím,“ dodával. Nicméně Lucie Němečková mínila, že mánie genderové vyváženosti končí. Duchovní otec Čtyřlístku ještě doplnil, že nejen to, dokonce spí všichni v jedné ložnici, jako Disneyho trpaslíci se Sněhurkou.

Cibulka vyzvídal, zda je mezi třemi mužskými postavami a Fifinkou nějaká naděje na vztah, ale Lucie Němečková to vyloučila s tím, že Fifinka ví, že by tím rozbila partu. Ale Němeček dodal, že už to někteří zkoumali a všímali si například, že Fifinka pětkrát položila Myšpulínovi ruku na rameno. „To jsou takoví vědci, kteří se tím zabývají a počítají, komu věnovala větší přízeň, vedle koho ležela, vedle koho seděla.  A končilo to tím, že Jaroslava potom pozvali a předali mu cenu Síně slávy za to, že jim to dalo takovou práci všechno to spočítat,“ sdělila Cibulkovi Lucie Němečková.

Dodejme, že nejde zdaleka jen o Čtyřlístek, ale i jiné příběhy pro děti se staly předmětem zkoumání. Například Ferda Mravenec Ondřeje Sekory. Práci "Genderové stereotypy v Knížce Ferdy Mravence“ obhájila Kateřina Navrátilová za dobře na fakultě humanitních studií Univerzity Karlovy. Což bývalý politik a známý glosátor Miroslav Macek zhodnotil: „Kdybyste nevěděli, na co jsou též vyplýtvány naše daně, a chyběl vám důkaz, že svět se v pr..l obrací…“

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: kas
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

20:44 Objasněte, proč neplatíte. Novinářce přišel výhrůžný dopis z Kavčích hor

„Přišel mi dopis smrti od České televize,“ píše na své facebookovém profilu novinářka Barbora Koukal…