Onderka k „fiasku Šmarda”: Ať Babiš zažaluje Zemana

15. 8. 2019 8:40

Prezident Miloš Zeman odmítl jmenovat nominanta ČSSD Michala Šmardu na post ministra kultury a vyzval stranu, aby dodala nového kandidáta. To se ČSSD nelíbí, místopředseda strany Roman Onderka mimo jiné v rozhovoru pro Aktuálně.cz uvedl, že premiér Andrej Babiš (ANO) by měl podat žalobu.

Onderka k „fiasku Šmarda”: Ať Babiš zažaluje Zemana
Foto: Hans Štembera
Popisek: Roman Onderka
reklama

„Není namístě, aby sociální demokracie měnila jméno kandidáta,“ uvedl jasně Onderka v rozhovoru. Důležité však podle něj je to, jak dopadne schůzka mezi šéfem ČSSD Janem Hamáčkem a premiérem Andrejem Babišem, která se má uskutečnit v příštím týdnu. Nechtěl se tak příliš vyjadřovat ani k tomu, zda by měla sociální demokracie z vlády odejít, nebo v ní zůstat. 

Rozhodnutím pana prezidenta se dostáváme do pozice, kdy dochází ke střetu s Ústavou České republiky. Stále tady nemáme prezidentský systém, takže premiér navrhuje kandidáta na ministra a prezident by ho měl jmenovat. Z tohoto pohledu je nutné konat. Premiér by měl podat kompetenční žalobu na pana prezidenta, aby se ukázalo, kdo má jaké pravomoci podle Ústavy. A to neplatí jen pro tento případ jmenování Michala Šmardy, to platí pro jakéhokoliv prezidenta, který bude sedět na Pražském hradě po Miloši Zemanovi,“ uvedl s otázkou, že občané pak těžko věří právnímu systému, když se tady porušuje první zákon země. 

Původní text ZDE

Závěrem pak uvedl, že z vyjádření pana prezidenta před třemi týdny to vypadalo, že nakonec vyhoví návrhu na jmenování pana Šmardy – a tedy svým ústavním povinnostem. „Nyní se ale ukázalo, že tomu tak není,“ uzavřel.

Podle prezidenta se Šmarda nikdy nezabýval problematikou české kultury, a není proto odborně kompetentní. Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček to uvedl na svém facebooku. Spor o nového ministra trvá čtvrt roku.

„Prezident republiky Miloš Zeman konstatoval, že pan Michal Šmarda se nikdy nezabýval problematikou české kultury. Z tohoto důvodu není odborně kompetentní pro výkon funkce ministra kultury České republiky,“ uvedl Ovčáček. „Proto prezident republiky požádal předsedu ČSSD Jana Hamáčka, aby mu prostřednictvím předsedy vlády navrhl jiného kandidáta, splňujícího alespoň elementární odborné předpoklady,“ dodal.

Staněk v polovině května podal demisi po kritice odborné veřejnosti, která se na něj snesla po odvolání šéfů Národní galerie Praha Jiřího Fajta a ředitele Muzea umění Olomouc Michala Soukupa. Hamáček tehdy řekl, že Staněk nekončí kvůli odvolání obou ředitelů, ale kvůli vyhrocené situaci v kultuře, kterou už nemůže osobně zklidnit. Zeman demisi nepřijal. Argumentoval tím, že Staněk odhalil zneužívání veřejných peněz a neměl by za to být trestán. Babiš následně na žádost ČSSD navrhl odvolání ministra a současně jmenování Šmardy.

Zeman s odvoláním Staňka několik týdnů otálel, ústavní právníci proto mluvili o porušování Ústavy. Babiš na prezidenta odmítl podat k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu. Staňka nakonec z funkce odvolal ke konci července, nového ministra ale místo něho nejmenoval. Šmardu několikrát kritizoval. Poukázal na to, že zatímco Staněk má titul docent, Šmarda má jen středoškolské vzdělání. Šmarda podle Zemana také nemá žádné zkušenosti s kulturou, zatímco Staněk řídil jako primátor Olomouc, kterou prezident označil za kulturní město.

Prezident avizoval, že se k jmenování Šmardy vyjádří v polovině srpna po skončení své dovolené. Řízením Ministerstva kultury byl pověřen ekonomický náměstek René Schreier.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: vef
reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

7:31 Je to tu! Milion chvilek v politice, zaznělo. Česko jásá i nadává nad oznámením

Bylo to na akci Milionu chvilek pro demokracii, kde zakladatel hnutí Praha Sobě Jan Čižinský odhalil…