Ondráčka a další k finální podobě zákona o hazardních hrách

29.07.2015 17:51

Možná, že se v Česku dočkáme první dobré a navíc i zákonné regulace hazardu, samozřejmě ale za předpokladu, že Parlament zákon ještě vylepší, řekl dnes na tiskové konferenci ředitel Transparency International David Ondráčka krátce poté, co vláda kývla na trojici návrhů zákonů regulujících nově hazard v České republice. Pravomoci obcí v regulaci hazardu by díky tomu měly být silnější, měla by být zavedena povinná zavírací doba heren a zvýšeno zdanění hazardu.

Ondráčka a další k finální podobě zákona o hazardních hrách
Foto: Hans Štembera
Popisek: David Ondráčka, bývalý ředitel Transparency International ČR

"Nechceme prohibici, ale chceme jasná pravidla, která hazard dají do rozumných mezí. A oceňujeme, že se do zákona dostaly parametry, které omezují riziko vzniku závislostí," zmínil dnes ke vztahu k zákonům regulujících hazard šéf Transparency International David Ondráčka směrem k novinářům. Vláda totiž řekla ano na návrh zákona o hazardních hrách, návrh zákona o dani z hazardních her a návrh novely, kterou se mění některé související zákony. Normy ale musí schválit Parlament a podepsat prezident Miloš Zeman.

Ondráčka: Snad k vykostění norem v PS nedojde

"Snad se ve Sněmovně nedočkáme vykostění těchto návrhů, neboť jde o důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Uvidíme ještě, kdo na jakých stranách lobbingu stojí a jak se k tomu poslanci postaví hlavně v rámci druhého čtení," podotkl k normám Ondráčka na dotaz ParlamentníchListů.cz a krátce na to připomněl ještě novelu loterijního zákona, kterou kabinetu předložil místopředseda KDU-ČSL Jan Bartošek, ale ministři k ní zaujali dnes neutrální stanovisko.

Nejen Ondráčka je ale spokojen s tím, jak vláda o trojici norem rozhodla. "Jsme potěšeni z dnešního rozhodnutí vlády, jelikož se tím výrazně zpřísnila ochrana hráčů i celé společnosti před daňovými výnosy, které se bohužel nehodily předchozímu vykostěného návrhu, na který jsme upozorňovali," zmínil na stejné tiskové konferenci předseda sdružení Občané proti hazardu Martin Svoboda.

Jak Svoboda, tak Ondráčka velebí hlavně to, že se do zákona dostaly parametry, které sníží riziko závislostí, neboť zavádí povinnou přestávku po dvou hodinách hry a povinnou zavírací dobu heren od 03:00 do 10:00 hodin, kdy budou všechny herny i kasina zavřené. Norma dále zvyšuje zdanění hazardu a sankce za porušení pravidel a nadto posiluje ještě pravomoci státu a obcí v kontrolách provozu hazardu.

"My ještě budeme v rámci druhého čtení ve Sněmovně navrhovat a prosazovat, aby přestávky pro hráče byly již po hodině, aby se prodloužila doba mezi jednotlivými hrami a snížily se sázky na jednotlivé hry," zdůraznil ale Ondráčka. Důležité podle něj také bude, aby v normě zůstalo, že hráč aktuálně po celou dobu bude vidět, kolik již prohrál a aby se omezil černý trh a ilegální hazard. "Hazardní lobby se ale snaží dlouhodobě argumentovat tím, že jakákoliv regulace přispěje k tomu, že vznikne černý trh a ilegální hazard," zmínil.

Policie by měla vytvořit speciální tým

Proto bude podle něj ideální, aby Policie ČR vytvořila speciální tým, který by cíleně zasahoval proti všem ilegálním formám hazardu, pomohl v ukončování provozu nelegálních heren a automatů a navíc aby bylo možné tvrdě postupovat i proti nejrůznějším fintám, jako jsou kvízomaty.

Náměstek primátora Brna Matěj Hollan ještě připomněl novinářům jednu důležitou věc a to, že údajně hazardní společnosti nově našly nový argument proti regulaci hazardu, čímž obce vydírají. Zašťiťují se totiž rozhodnutím Soudního dvora EU ohledně překotných změn v maďarské legislativě a k tomu tvrdí, že obce nesmí vydávat vyhlášky, kterými ruší provoz automatů.

"To je ale nepravdivý závěr, neboť z rozhodnutí soudního dvora naopak vyplývá, že stát může při dostatečném odůvodnění hazard regulovat, přičemž provozovatelé mají dostatek možností se proti rozhodnutí obcí bránit," zdůraznil k tomu Hollan a nastínil, že v blízké době se bude na všechny obce v ČR rozesílat rozhodnutí evropského dvora, aby každému bylo jasné, jak to ve skutečnosti je. Obce by totiž rozhodně neměly být zastrašovány tím, že dělají něco nezákonného.

Ministerstvo si slibuje výrazné snížení hracích automatů

Ministerstvo financí, které zákony regulujících nově hazard v České republice předkládalo, si od nových předpisů slibuje výrazné snížení hracích automatů a omezení hazardu jako celku a díky navrhovanému vyššímu zdanění také větší přínos pro státní pokladnu. Podle předkládaného materiálu by se od příštího roku zvýšila sazba odvodu z loterií z 20 na 25 procent a zdvojnásobil fixní místní poplatek za den z 55 korun na 110 korun.

Návrh zákona dále omezuje počet automatů na určitém území, zakazuje automaty v restauracích a barech a některým lidem neumožňuje na nich hrát. Hlídat to má speciální monitorovací systém. Online tak bude vidět, kolik peněz se na kterém přístroji prohrálo. To se bude sledovat i podle hráčů, takže konkrétnímu člověku po překročení stanoveného limitu neumožní další hraní. Jak přesně má systém fungovat, ministerstvo zatím neuvedlo.

Ministerstvo financí ale podle ČTK při dnešní diskusi na vládě akceptovalo velkou část připomínek dalších resortů. Například ministerstvu průmyslu a obchodu se v připomínkovém řízení stejně jako Českému telekomunikačnímu úřadu nelíbilo navrhované blokování internetových stránek nelegálních provozovatelů. Ministerstvo školství zase kritizovalo ukončení financování sportu z výnosů hazardních her. Připomínky k normám měl také Svaz měst a
obcí, antimonopolní úřad nebo Úřad pro ochranu osobních údajů.

"Vláda dnes přijala důležité nástroje pro důslednější regulaci hazardu v naší zemi. Jde o další důležitý splněný závazek v práci programového prohlášení a závazku vlády. Věřím, že silnější regulace hazardu bude mít v Poslanecké sněmovně podporu napříč politickým spektrem a tato důležitá opatření vejdou co nejdříve v platnost," uvedl dnes po jednání svého kabinetu premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

reklama

autor: Olga Böhmová

Ing. Petr Mach, Ph.D. byl položen dotaz

SPD

Prý budete kandidovat za SPD? Proč právě za ně a ne za Svobodné? Vy s politiku, kterou razí Okamura a jeho názory souhlasíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

372 tisíc Kč. Nejen Moravec, i jiní čerpají. Nevědí, jak prožíváte Ukrajinu

4:39 372 tisíc Kč. Nejen Moravec, i jiní čerpají. Nevědí, jak prožíváte Ukrajinu

Malá podpora Ukrajině, kultura strachu. Tak vyhodnotil Filozofický ústav Akademie věd postoj české v…