Oni to nevzdali! Zeman jim zabral Albertov, tak se studenti svolávají na náhradní termín

18.11.2015 14:39

Po událostech letošních oslav 17. listopadu na Albertově, se na Facebooku objevila nová událost. Ta se bude konat 22. listopadu na Albertově a má být opravdovou připomínkou toho, proč slavíme v České republice 17. listopad. Z iniciativy několika studentů tak dojde ke „Skutečné oslavě 17. listopadu na Albertově“, akorát o pár dní později.

Oni to nevzdali! Zeman jim zabral Albertov, tak se studenti svolávají na náhradní termín
Foto: Radim Panenka
Popisek: Prezident Miloš Zeman na Albertově

Letošní 17. listopad byl pro mnohé neodpovídající jejich představám. Někteří se chtěli jít podívat na pana prezidenta a policie jim to zakázala. Někteří chtěli slavit den studentstva a místo toho se museli v televizi koukat na to, jak Zeman zpívá českou hymnu bok po boku Martina Konvičky a Marka Černocha.

Další zase museli absolvovat falešné volby a zúčastnit se množství koncertů, jejichž cílem bylo bojovat proti nenávisti a xenofobii – nenávistí jinou a lepší. A do toho se nám do toho našeho velkého dne promítly i teroristické útoky v Paříži, a tak celá tradice a pravé důvody oslav zcela zapadly a demonstrovalo a manifestovalo se úplně všude a prakticky za cokoliv.

Dnes, o dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena, když jim bylo zabráněno vyjádřit úctu hodnotám a odvaze minulých generací studentů u památníku zmíněných událostí. Tuto skutečnost shledáváme politováníhodnou a neospravedlnitelnou,“ stojí v úvodním textu události, jež už v tuto chvíli má na Facebooku více jak 1500 účastníků.

Na stránce události se již vyrojilo mnoho souhlasných příspěvků, mezi nimi i pár nesouhlasných a kritických, nejčastěji se tam však objevuje jedno konkrétní téma. „Hrozně ráda bych dorazila, ale z UK se vracím až v prosinci :-/ Duchem tam budu s váma,“ napsala jedna studentka. „Víkend je pro mě marnej, to na vás budu jen myslet a doufat, že i beze mě vás tam bude dost,“ napsala jiná. „Víkend jsem mimo Prahu. Všední den lepší!“ znělo z další strany.

A do toho se sem tam objeví i posměšný komentář, který celou akci shazuje o to víc. „2,4 tisíce, oh wow. No, hlavně že jste tam byli všeci včera,“ píše další z komentátorů. Organizátoři si však stojí za svým. „Tohle není politická akce, datum i místo mají historickej přesah,“ napsal na obvinění, že se jedná o akci pražské kavárny, organizátor „Vojtech Voyta“.

A i přes odvahu jít bojovat proti nesvobodě zjišťují sami studenti, že omezení jejich svobody, ke kterému došlo na Albertově, má reálné základy v zákoně. Policisté se totiž jen starali o bezpečnost prezidenta. Občas se i mezi nimi samotnými objeví vyjádření, že to přece bylo jen na jednu hodinu, takže se vlastně o omezení osobní svobody vůbec nejedná. Nicméně 22. listopadu v 15:00 na Albertově dojde k „opradovým“ oslavám 17. listopadu.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: spa

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

22:35 Miloš Zeman: Volby v Rusku byly demokratické, Putin je silný prezident. Rusové mu ze tří čtvrtin věří, to je pro velmoc důležité

Jako každý týden v hlavním vysílacím čase se vysílal na TV Barrandov Týden s prezidentem Jaromíra So…