Opatrný Dolejš. Smlouvě ACTA nestačí říci jen „ANO“ či „NE“

5. 2. 2012 6:28

Poslanec Jiří Dolejš (KSČM) se na serveru ParlamentníListy.cz vyjadřuje k tolik diskutované smlouvě ACTA. Prohlašuje, že smlouvě nestačí říct jen ano či ne. Je třeba vyřešit otázku velké svobody internetu, která fakticky nastala před několika lety, a na druhé straně otázku ochrany duševního vlastnictví, která se nevyvíjí ani zdaleka tak rychle.

Opatrný Dolejš. Smlouvě ACTA nestačí říci jen „ANO“ či „NE“
Foto: Hans Štembera
Popisek: Jiří Dolejš
reklama

Čtenář serveru ParlamentníListy.cz vystupující pod přezdívkou felix22 chtěl od komunistického poslance Jiřího Dolejše slyšet, jak se KSČM staví ke smlouvě ACTA. Přinášíme poslancovu odpověď.

Z ochrany se nesmí stát šikana

Dolejš hned na úvod zdůrazňuje, že europoslanec za KSČM Jiří Maštálka se k dohodě ACTA již kriticky vyjádřil, ale sám Dolejš se zatím nechce příliš vyjadřovat, protože otázka nestojí jen tak, že smlouvu buď přijmout musíme, nebo nesmíme, je třeba k tomu dodat, jak na jedné straně ochránit duševní vlastnictví a na straně druhé svobodu internetu.

„Potřebu ochrany duševního vlastnictví je třeba respektovat. Je ale zřejmé, že mezi tradičním systémem ochrany duševního vlastnictví a možnostmi nového media, internetu narůstá neřešený rozpor.  Takže nejde jen o to ANO či NE, ale také jak tuto oblast systémově řešit,“ píše Dolejš.

Poslanec k tomu dodává, že právníci naznačují, že mnohé z této dohody již je implementováno v českém právním řádu, že o rizicích z této smlouvy kolují někdy nepodložené fámy. Bude třeba se také zamyslet nad postavením poskytovatelů služeb na internetu, kterých by se smlouva mohla velmi dotknout. Je třeba se mít na pozoru i před tím, aby se z potřeby ochrany vlastnictví nestala šikana.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: mp
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

5:05 A totalitní mašinerie spustila motory. Stačilo, aby Landovský otevřel dopis, ve kterém se psalo o otci Martina Zounara a jeho financích za ztvárnění Klementa Gottwalda

CHARTA 77 Podle mnohých odborníků přesvědčivým dokladem o kinematografii první poloviny sedmdesátých…