Opencard si prý firma Haguess organizovala, jak chtěla. Před poslanci vypovídala zastupitelka, která vše spustila

23.04.2014 16:53

Vyšetřovací komise Poslanecké sněmovny, zřízená ke kauze Karty Pražana známé též jako Opencard, dnes zpovídala bývalou pražskou zastupitelku Janu Ryšlinkovou a Filipa Hajného, právníka, který na její popud vypracoval již v roce 2009 trestní oznámení v této při. Podle jeho slov bylo trestní oznámení na místě, neboť podmínky zvýhodňovaly oproti městu společnost Haguess, která projekt provozovala.

Opencard si prý firma Haguess organizovala, jak chtěla. Před poslanci vypovídala zastupitelka, která vše spustila
Foto: Hans Štembera
Popisek: Happening s názvem Používání Opencard je trestné. Přijďte se udat! Reakce na obvinění současné rady Prahy, nikoli té minulé s Pavlem Bémem

Filip Hajný se ve své dnešní výpovědi opíral o výsledky auditu, který již před lety měl zadat tehdejší náměstek primátora Rudolf Blažek. Z auditu mimo jiné vyplývá, že odbor informatiky pražského magistrátu neřídil a nekontroloval průběh realizace projektu, ač to měl v popisu činnosti. „Naopak vše nasvědčuje tomu, že skutečným koordinátorem projektu byla firma Haguess,“ citoval server Novinky.cz právníka Hajného.

Pražský magistrát se tak stal na společnosti Haguess v otázce Karty Pražana závislý. Vztah společnosti k městu je podle zmíněného auditu zakotven „účelově k tomu, aby tato společnost měla zajištěné dlouhodobé působení v projektu a z něj plynoucí příjmy“.

„Přitom projekt Opencard je tak ve všech oblastech zcela mimo kontrolu hlavního města Prahy,“ citoval Hajný výslednou zprávu auditora. Tak zvaný business plán projektu byl od začátku „účelovou a zcela nedosažitelnou fikcí“, zmiňuje dále audit. Celý projekt byl původně ukazován coby samofinancovatelný. „Jak se později ukázalo, projekt samofinancovatelný nikdy nebyl, a pokud vím, tak stále není,“ citoval Hajného server.

„U řady zakázek v rámci projektu bylo auditorem identifikováno záměrné a účelové dělení zakázky do samostatných smluv, aby se zadavatel mohl vyhnout vyšší formě výběrového řízení. Největší prospěch z těchto postupů měla podle auditora společnost Haguess,“ dodal právník Hajný dále.

„Vzhledem k rozsahu auditorem popsaných pochybení v rámci projektu se nemohlo jednat o náhodu a trestná činnost byla pravděpodobně páchána v rámci organizované skupiny, a to ve spolupráci osob pracujících pro hlavní město Prahu, Dopravní podnik hlavního města Prahy, společnost Haguess a případně další společnosti, které na projektu participovaly či participují,“ uzavřel svou výpověď před poslaneckou komisí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jma

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …