Operace ruské banky, kterou spoluvlastníme: Expremiér Sobotka navrhuje odejít

09.07.2020 10:13

Česká republika pomáhá financovat ruského státního giganta Rosatom. Informuje o tom Deník N s tím, že tak činí přes Mezinárodní investiční banku (MIB) a Mezinárodní banku hospodářské spolupráce (MBHS). Američané na Česko tlačí, aby obě instituce opustilo. Zatím neúspěšně. Expremiér Bohuslav Sobotka má za to, že Česko by tyto instituce mělo opustit, protože členství v nich už není pro naši zemi výhodné. Ale je tu problém...

Operace ruské banky, kterou spoluvlastníme: Expremiér Sobotka navrhuje odejít
Foto: repro, tan
Popisek: Nejvyšší bankovka ruského rublu, na níž je znázorněn Most přes řeku Amur a Pomník Nikolaje Muravjova-Amurského

 

Česko se skrze banky z doby Sovětského svazu podílí na financování dceřiné firmy Rosatomu,“ napsal server. Česko prý platí také obchody běloruské pobočky Sberbank, ačkoli je její kmenová firma Evropskou unií zařazena na seznamu sankcionovaných podniků. Sankce Západ vyhlásil poté, co Rusko obsadilo ukrajinský poloostrov Krym. V roce 2014.

Server se odvolává na dokumenty, které toto financování opisují a jež má k dispozici.

České tajné služby přitom opakovaně upozorňují, že podobné angažmá může být pro Česko nežádoucí, protože otevírá ruské straně více prostoru k různým operacím nejen skrze lobbing na české politické i ekonomické scéně.

„Americké úřady se navíc obávají toho, že po přesunu MIB do maďarské Budapešti může Rusko instituci se sídlem v Evropské unii využívat pro praní špinavých peněz nebo špionážní účely,“ upozornil Server. Spojené státy prý proto Česko žádají, aby se z obou zmíněných institucí s majoritním vlivem Ruské federace stáhlo.  České ministerstvo financí spravuje v MIB desetiprocentní podíl a v MBHS třináctiprocentní podíl.

 V roce 2018 MBHS půjčila banka peníze společnosti Techsnabexport (zkráceně Tenex), přes miliardu korun, což je dceřiná firma Rosatomu, který má zájem na stavbě nového jaderného bloku v Dukovanech. Česká strana proti této půjčce protestovala, ale marně.

Podle někdejšího ministra financí a expremiéra Bohuslava Sobotky už není členství v žádné z bank pro Česko výhodné. „Proto si myslím, že už není žádný důvod v bankách zůstávat, a byl jsem rád, že naše koaliční vláda mohla schválit odchod alespoň z jedné z nich,“ uvedl k tématu Sobotka.

K odchodu z obou bank vyzval i Senát, ale stávající ministryně financí za hnutí ANO Alena Schillerová k tomu nevidí důvod.

„V tuto chvíli to nezvažujeme, myslím si, že to Senát zpolitizoval. MIB v podstatě přesídlila z Ruska do Budapešti,“ řekla ministryně.Další exministr financí z hnutí ANO Ivan Pilný také vyzval k odchodu z obou bank, problém však vidí v tom, že by Česko pravděpodobně nedostalo od Ruska na odchodnou ani korunu z peněz, které za dlouhá léta do banky vložilo.  

„Zvrhlo se to do nějakého rusko-maďarského klanu. Měli jsme diskuse, jak se z toho dostat, protože tam jsou nějaké peníze,“ uvedl Pilný

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

11:12 Pirát čekal zvolení. Nic. Tak píše pravdu o straně

Piráti v současné době vyjednávají o účasti na vládě. Jejich pozice ovšem se čtyřmi poslanci není si…