Opozice křičí: Lessy, nechoďte pryč. Policisté by byli manipulováni

17.07.2012 11:21

Policejní prezidente, neodcházejte! Takto nabádají policejního prezidenta Petra Lessyho jak politici z Věcí veřejných, tak i sociální demokracie. Lessy totiž prý podle deníku Právo slíbil, že ve své funkci skončí v září. Jenže je tu problém - sám to popírá. „Považoval bych za velkou chybu, kdyby teď odstoupil a uvolnil průchod sešněrování policie a personálním změnám, které by vedly k manipulovatelnosti policie,“ reagoval pak na situaci pro ParlamentníListy.cz poslanec z ČSSD Jeroným Tejc.

Opozice křičí: Lessy, nechoďte pryč. Policisté by byli manipulováni
Foto: rep
Popisek: Ministr Jan Kubice a policejní prezident Petr Lessy

Kruh kolem policejního prezidenta Petra Lessyho se začíná nebezpečně zmenšovat. Podle informací deníku Právo měl totiž Lessy slíbit, že v září na svém místě skončí. Údajně to řekl na začátku července přímo ministru vnitra Janu Kubicemu, který se o jeho odchod snaží už od konce loňského roku.

Lessy ale jakoukoli dohodu s Kubicem popřel. „O odchodu neuvažuji, zvláště ne v současné situaci. Platí, že kapitán loď opouští jako poslední,“ řekl Právu Lessy. „Vnímám to jako další střípek do mozaiky. Je to další z dezinformací, které se objevují, ale není to pravda. Kdyby měla být nějaká dohoda, tak by mi taky musel někdo něco nabídnout,“ dodal k tomu policejní prezident.

Podobně jako on, tedy že jde o dezinformaci a další střípek do mozaiky dění dnešních dní,  to ale vnímá i řada opozičních politiků. „V tomto smyslu bych považoval za velkou chybu, kdyby policejní prezident odstoupil a uvolnil průchod sešněrování policie a personálním změnám, které by vedly k tomu, že policisté budou poslušnější a možná manipulovatelnější,“ zmínil na konto údajného oznámeného odchodu Lessyho od policie pro ParlamentníListy. cz předseda poslaneckého klubu ČSSD Jeroným Tejc.

Podle něj by se rozhodně nyní neměl Lessy nechat zahnat do lesa a měl by tak silně jako dosud hájit policii dál.

„Já věřím pouze dohodám, které jsou zveřejněny, které tedy potvrdí obě strany a které nejsou zveřejňovány účelově jednou stranou poté, když se to hodí. Takže v tomto směru se přiznám, že nerozumím slovům ministra Jana Kubiceho. Možná si některá slova vyložil jinak, ale to není na mne, abych já je soudil,“ poznamenal dále Tejc.

Policisté jsou zřejmě účelově šikanováni

Druhá věc a velmi důležitá je podle něj v tom, že se ministr vnitra v této vyhrocené době nedokáže zastat jak policejního prezidenta, tak ani policistů, kteří jsou zřejmě účelově šikanováni a je jim vyhrožováno trestním stíháním, nebo tím, že budou prověřováni.

„Toto mne mrzí, neboť ministr Kubice jako hlavní argument, proč kdysi vystoupil s Kubiceho zprávou stále uvádí, že se chtěl zastat policistů. Nyní se k tomu nehlásí a nechává volné ruce panu Kalouskovi a panu premiérovi. V tomto smyslu bych považoval za velkou chybu, kdyby odstoupil,“ dodal k tomu Tejc.

Jeho další reakce pak směřovala k informacím Práva, že by měl Lessy kandidovat do Senátu za Věci veřejné. Poslanec za ODS Jan Vidím, dokonce k tomu tvrdí, že svými výroky o možném ohrožení nezávislosti policie vstoupil Lessy na půdu politiky. "Teď je otázka, za koho bude kandidovat do Senátu. Kamery a politiku miluje," řekl Právu Vidím.

Nevěří takovýmto spikleneckým teoriím

„Kandidatura policejního prezidenta do Senátu za VV? Mne to připadá nepravděpodobné a ze strany poslance Vidíma je to podle mého názoru faul, kterým se snaží jen znevěrohodnit Lessyho  a udělat z něj politika. Policejní prezident není ale politik, politik je pan Kubice, pan Vidím nebo třeba já. Myslím, že bychom právě toto neměli zaměňovat. To je stejné, jakoby někdo obvinil nejvyššího státního zástupce a paní Bradáčovou, že všechny věci dělají jen proto, aby nakonec vstoupili do politiky. Já prostě nevěřím takovýmto spikleneckým teoriím,“ doplnil k tomu socialista Tejc.

Jeho kolega a navíc bývalý ministr vnitra František Bublan nad všemi spekulacemi Práva nejenže kroutí hlavou, ale dokonce prý uvažoval o tom, zda článek v tomto deníku nemohl vzniknout na objednávku.

Asi je to na objednávku

„Ten odchod Lessyho z funkce nyní by ale byl jasnou známkou toho, že se bojí a že někde selhal, nebo nemá čisté svědomí. To by ale bylo vlastně vítězství ministra Kalouska. Myslím, že by to nebylo dobré hlavně jako signál pro policii,“ uvedl František Bublan.

Dokonce se velmi zalekl i toho, že by  právě nyní bylo vyhlášeno nové výběrové řízení na funkci policejního prezidenta. "Mohlo by se stát, že by tam byl dosazen nějaký nominant politické strany - to by ale bylo přímo katastrofické!To by pak policie byla zpolitizována a to už bychom to mohli zabalit. Navíc by se v tu chvíli zhoršilo vnímání občanů na všechny další skutky policie,“ zmínil. Podle něj má Lessy ve funkci jednoznačně zůstat.

„On si postupně získával důvěru policistů, což je důležité. Právě proto by  u police zůstat měl, alespoň kvůli policistům samotným,“ uzavřel Bublan.

John: Nemá s námi nic společného. Je to snaha zlikvidovat policii

Předseda Věcí veřejných Radek John nejprve důrazně popřel, že by měl kdy policejní prezident něco společného s Věcmi veřejnými.

„Pan prezident Lessy nemá nic s Věcmi veřejnými společného. Nikdy nic takového nebylo, a ani nebude. To je snaha zlikvidovat policii, aby nemohla vyšetřovat to, co začala vyšetřovat. Je to jednoduché – kmotrům vadí nezávislý policejní prezident, takže se ho snaží zničit všemi prostředky,“ reagoval podrážděně na spekulace médií John.

„Jde o to znovu vyděsit policii a znovu ji zatlačit do kouta. Toto vše je jednoznačně účelová záležitost. Vždyť si vzpomeňme, jak za předešlého prezidenta Martinů policie nic nevyšetřila. Musím však zdůraznit, že všechny dnešní spekulace se ale nevyrojily kvůli průběhu bezpečnostního výboru v minulém týdnu, ale ve chvíli, kdy se policie opovážila sáhnout na zavedený systém ODS a TOP 09 jak předražovat veřejné zakázky. Kdyby police nesáhla do armádních zakázek, tak se nic neděje. To je všechno jen děs lidí, že police začala pracovat tak, jak má,“ doplnil pro ParlamentníListy.cz John.

Jarolím: Má to zastřít kauzu Parkanové

Jeho slova pak potvrdil bývalý místopředseda Věcí veřejných Tomáš Jarolím. „I když bych pana Lessyho já osobně třeba i uvítal jako senátora za Věci veřejné, ovšem musím zdůraznit, že je daleko prospěšnější ve funkci policejního prezidenta. Neslyšel jsem ani já osobně to, že by měl skutečně odejít z postu,  natož to, že by měl kandidovat za Věci veřejné,“ uvedl pro ParlamentníListy.cz Jarolím.

„Já se obávám, že tohle je jen pokračování stylu, který se tady zavedl za poslední dva tři týdny. Tedy, že někdo něco povídal a to jen proto, aby to zastřelo kauzu Vlasty Parkanové, kdy všichni začali o všem spekulovat a nenechaly pracovat orgány činné v trestním řízení,“ dodal Jarolím.

Celou kauzu s Lessym navíc dnes korunoval premiér Petr Nečas (ODS) svým prohlášením. Předseda vlády totiž dnes dopoledne na brífinku ODS odpověděl na dotaz, co soudí o Lessyho prohlášení, v němž své kolegy vyzval k odolnosti vůči vlivům známých, mocných a vlivných lidí. Podle názoru Nečase jsou však slova Lessyho neslučitelná s chováním policejního prezidenta, který má vést nestranný a nepolitický policejní sbor.

Nečas Lessyho káral

"Já musím říci, že postupu pana policejního prezidenta v posledních dvou týdnech příliš nerozumím, respektive bych řekl, že se obávám, že mu začínám rozumět až příliš dobře. Pan policejní prezident se musí rozhodnout, zda je policejním prezidentem nezávislého, nestranického, nepolitického sboru, nebo zda nakročil cestu politického aktivisty. Tímto směrem nakročil a pohybuje se podle mého názoru již jemně za hranou, což je s chováním policejního prezidenta neslučitelné," uvedl doslova Nečas.

Jak ale jeho slova vnímá předseda VV John? „Prohlášení pana premiéra má hodně společného se strachem lidí, kteří tady kradli, a také s tím, že policie bude dále konat tak, jak začala pod Lessym. Oni udělají všechno pro to, aby policii zničili a zatlačili do rohu, tak jako tady byla zatlačena deset let,“ uzavřel John.


Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: Olga Böhmová

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

23:32 Piráti a vyvlastňování bytů. Poslanec dal průchod upřímnosti a koaliční partner zuří

Novou debatu o postoji Pirátské strany k vyvlastňování, které se strana snaží vytrvale dementovat, s…