Opozice znectila památku statisíců, píše Uhl o třetím odboji

21.07.2011 11:45

Senátem ve středu prošel návrh zákona o protikomunistickém odboji. Podle komentátora deníku Právo Petra Uhla se tím úředně ospravedlnilo násilí. A opoziční ČSSD při tom nehnula ani prstem, ačkoli měla možnost zbytek Senátu přehlasovat.

Opozice znectila památku statisíců, píše Uhl o třetím odboji
reklama

Návrh nese podle Uhla myšlenku, že základní formou aktivního odmítání nedemokratických poměrů, ve kterých Československo žilo před rokem 1989, byl ozbrojený boj. Násilných činů přitom bylo relativně málo, zatímco tisíce lidí se snažili o pád krutého režimu nenásilně.

"Tisíce lidí, včetně členů KSČ, se už od poloviny 50. let až do roku 1989 snažily i za cenu osobního rizika odstraňovat nejprve státní teror a později i další formy diktatury," píše Uhl. Iniciativy jako Charta 77 nebo kulturní underground přitom také byly terčem vykonstruovaných pomluv a násilí ze strany režimu.

Idea, že je právě násilí legitimní odpovědí na totalitu režimu, podle Uhla vyvrcholila oslavou bratrů Mašínů. "Tuto lež, která má původ ve výmyslech StB, že odpůrci poúnorových poměrů jsou šmahem teroristi, fakticky převzala Konfederace politických vězňů a od ní i Ústav pro studium totalitních režimů, pak sněmovna a včera Senát," posteskl si komentátor.

ČSSD znectila památku statisíců

Pro schválení návrhu zákona hlasovalo i 15 senátorů ČSSD. Kdyby tak neučinili, mohl se zákon vrátit do sněmovny s pozměňovacími návrhy v gesci Jiřího Dienstbiera.  "Jeho zesnulý otec jako senátor spolu s Petrem Pithartem zahájili loni v září v Senátu očistu od historické lži, která již tehdy hrozila, že se stane zákonem," upozornil Uhl.

Socialisté v čele s vedoucími osobnostmi Zdeňkem Škromachem a Milanem Štěchem na to ale nedbali. "Znectili tak památku statisíců - a počítáme-li i rok 1968 i milionů lidí, kteří se nenásilnými metodami po několik desetiletí snažili o nápravu poměrů." Sám sebe měl podle něj pak zradit Petr Pithart.

Jediné, co je podle Uhla na návrhu dobré, je, že "aspoň trochu odškodňuje i nevězněné odpůrce diktatury, na něž se na těch dvacet let jaksi zapomnělo".

Čtěte:

Filip popřel třetí odboj. Asi je po lobotomii, hájí ho Bárta

Senátem prošlo ocenění třetího odboje. Grospič: Ústavní stížnost nevylučujeme

Tady to skončí hodně špatně. Sestra Mašínů o Česku

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: par

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

16:06 A dost! U Pirátů bouchli do stolu: Babiš je estébák. Sám je migrant a dováží ekonomické migranty do svých drůbežáren!

„Zřejmě jeho jediný program je Antipirát. Z tohoto pohledu to ukazuje, že spíše úplně rezignoval na …