Opravdu velký problém v ČSSD. Tajné odposlechy a velké peníze znovu na scéně

30.08.2013 20:35

EXKLUZIVNĚ Problémy s kandidátkou ČSSD na Olomoucku a Ostravsku? Neregulérní pořadí a předběžné opatření? To vše se v posledních hodinách objevilo v médiích v souvislosti se sociální demokracií. ParlamentníListy.cz ovšem zjistily, že za děním uvnitř soc. dem. může být něco zcela jiného.

Opravdu velký problém v ČSSD. Tajné odposlechy a velké peníze znovu na scéně
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Sobotka na tiskové konferenci

Stranickou kandidátku ČSSD v Olomouckém a Moravskoslezském kraji napadla skupina sociálních demokratů u soudu. Domnívají se, že jejich jména by neměla na listině chybět. Dle zjištění ParlamentníchListů.cz je zastupuje advokát, bývalý poslanec a exčlen ČSSD Pavel Němec.

Ten v minulosti čelil podezření z toho, že jeho matka podniká za peníze z hazardu, proti kterému v poslaneckých lavicích bojoval. Němec již vloni hrozil žalobou kvůli tomu, že se nedostal na kandidátku sociální demokracie pro krajské volby. Němec je navíc podle námi oslovených poslanců ČSSD velmi blízký Bohuslavu Sobotkovi.

Dodejme, že v době, kdy byl Bohuslav Sobotka 1. místopředseda Paroubkova kabinetu a zároveň ministr financí, byl právě Pavel Němec šéf Státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Ministerstva financí ČR.

Ing. Jiří Paroubek

  • Nenarodili jsme se sami pro sebe, ale proto, abychom sloužili své vlasti. ( Jindřich IV.)

Proč?

"Okresní výbor v Šumperku akceptoval jejich nominaci, ale Krajský výkonný výbor v Olomouci to nepřijal a vůbec jim nesdělil, na základě čeho a proč. Přitom podmínky splnili. Obrátili se na krajský výbor, ale nepřišla žádná odpověď. Reakce nepřišla ani z Lidového domu, kam napsali dopis. Jedinou možností pak bylo obrátit se na soud, protože v rámci strany se nedomohli ničeho,“ řekl pro ParlamentníListy.cz bývalý člen ČSSD a exposlanec Pavel Němec, který již před loňskými krajskými volbami hovořil o žalobě kvůli tomu, že se jeho jméno na listině neobjevilo.

Podobným návrhem se soud již zabývá i ve vztahu k moravskoslezské kandidátce ČSSD. Ostravský primátor Petr Kajnar totiž spolu s dalšími dvěma sociálními demokraty podal na neplatnost listiny také předběžné opatření, protože se jejich jména na kandidátní listině pro předčasné volby neobjevila. Přitom Kajnar v ostravských primárkách nedostal ani hlas, a poté se neprosadil ani na krajské úrovni. Podle našich informací už soud rozhodl a jeho zamítavé stanovisko by měli mít dotyční ve svých datových stránkách.

"Návrhy jsou podány z toho důvodu, že žalobci se nebyli schopni domoci svých práv deklarovaných Ústavou České republiky prostřednictvím vnitřních kontrolních mechanismů České strany sociálně demokratické," napsal Kajnar doslova.

Znovu tajné odposlechy

Jeho slova a činy způsobily v ČSSD natolik velkou paniku, že faktický šéf kraje, poslanec Lubomír Zaorálek, který je s Kajnarem v příbuzenském vztahu, tak předseda ČSSD Bohuslav Sobotka jeli celou situaci osobně řešit. "Ono je to celé jinak," uvedl pro ParlamentníListy.cz dobře informovaný zdroj. "Kajnar je vyšetřován, a to už delší dobu. Je vyšetřován kvůli investicím v Ostravě," dodal náš zdroj s tím, že detaily říkat nebude.

Jak ParlamentníListy.cz ověřily u osob blízkých moravskoslezské policii, něco se skutečně děje. "Existuje spis a mnoho měsíců odposlechů týkajících se vašich zjištění," řekl nám jeden z kriminalistů. Ani on si vzhledem ke stavu a situaci, kdy má jít o desítky, ne-li stovky milionů, nepřál být jmenován. Podle všeho má být do celé kauzy zapleteno několik desítek lidí. Náš zdroj nevyloučil, že jde také o další členy sociální demokracie. Konkrétní být nechtěl. Na přímé dotazy ParlamentníchListů.cz dosud nikdo ze soc. dem. nereagoval.

Někteří z poslanců nám však mimo záznam prozradili, že Petr Kajnar zvažuje odchod z ČSSD a žaloby mají být jen logické adié. On sám konstatoval pouze to, že ať dopadne verdikt soudu jakkoli, kandidaturu do PSP řešit nehodlá. Jak dále ParlamentníListy.cz zjistily, Kajnar se měl v nedávné době sejít s Andrejem Babišem.

V té době byl však Kajnar považován za možného ministra průmyslu, a proto se s ním měl Andrej Babiš opravdu sejít. Podle dvou zdrojů, přičemž jeden je z okolí Andreje Babiše, se nedohodli. "Za Andrejem jezdil i Jarolím a taky nic. On nedá peníze, dokud nemá jistotu," řekl jeden z vysokých členů ANO, který je o dění uvnitř partaje detailně informován.

Hašek versus Sobotka

Sociální demokraté mají i další problém. Tím je rozdělení na Sobotkovce a Haškovce. Jak se nám podařilo zjistit, tak zřejmě Olomoucký i Moravskoslezský kraj je obsazen právě táborem lidí od Michala Haška, šéfa Asociace krajů. Ten sám prý o cestě na sever Moravy neuvažuje. "Sobotkovi ujel vlak, zabýval se pouze děním na jižní Moravě, kde se děsil, že přijde o posty na kandidátce na úkor Haška a nyní se Zaorálkem dělají, co mohou, aby napravili zbytek republiky," uvedl jeden z jihomoravských členů soc. dem.

Jak jsme uvedli výše, na přímé dotazy serveru  ParlamentníListy.cz nikdo z politiků ČSSD nechtěl reagovat. Ti, kteří s námi hovořili, tak učinili pouze pod zárukou anonymity. Důvody? "Msta, zlo, výhrůžky, to nemá smysl, abych četl nějaké takové debilní SMSky, jako mi chodí," řekl nám dokonce jeden z poslanců strany oranžové růže.

Fotogalerie: - Hašek a spol podpoří Rusnoka

Asociace krajů v čele s Michalem Haškem podpoří Ru...
Jedenáct ze dvanácti hejtmanů bylo pro podporu
Jediný proti byl primátor Prahy Tomáš Hudeček
Na tiskové konferenci to sdělili zástupci Asociace...
Milan Chovanec, hejtman Plzeňského kraje
Michal Hašek, hejtman Jihomoravského kraje

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tomáš A. Nový

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

18:23 Základna USA u Ostravy? Vondra bude rád. Teď se přidal Landovský

Velvyslanec ČR při NATO Jakub Landovský reagoval na výroky nového místopředsedy ODS Alexandera Vondr…