Opravdu žádná česká rodina teď neshání bydlení?! Hřib nabídl byty Afgháncům. Je zle

20.08.2021 17:57

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí kritice za to, že chce nabídnout městské byty afghánským spolupracovníkům české armády, kteří uprchli před Tálibánem. „Až Andrej Babiš doveze uprchlíky z Afghánistánu, můžeme takto pomoci,“ prohlásil Hřib s tím, že již dříve nabídl městské byty třeba několika běloruským disidentům. To se nelíbí mnoha lidem, kteří by byli raději, kdyby Hřib poskytl byty českým rodinám v nouzi.

Opravdu žádná česká rodina teď neshání bydlení?! Hřib nabídl byty Afgháncům. Je zle
Foto: Hana Brožková
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Česká vláda v rámci tří letů armádního speciálu přepravila 170 Afghánců, mezi kterými jsou zejména tlumočníci a další spolupracovníci se svými rodinami. Ti nyní budou čekat na azylační program, v jehož rámci jim bude například zprostředkováno bydlení.  

A s pomocnou rukou již přispěchal třeba pražský primátor Zdeněk Hřib, jak informuje server Expres.cz. „Od konce roku 2018 jsme pronajali 900 městských bytů. Bydlí v nich senioři, samoživitelky, zdravotně znevýhodnění a také učitelé a zdravotní sestry. Šest z nich bylo ve spolupráci s Ministerstvem vnitra pronajato běloruským disidentům. Až Andrej Babiš doveze uprchlíky z Afghánistánu, můžeme takto také pomoci,“ napsal Hřib na Twitteru.

A právě nabídka bytů Afgháncům vyvolala hněv mnoha lidí, podle nichž by se byty měly využít pro české rodiny nebo studenty, kteří v Praze v současnosti marně shánějí bydlení.

Anketa

Má naše účast v NATO smysl?

4%
94%
hlasovalo: 26181 lidí
„Krásný počin, pane primátore. Praha čelí bytové krizi už řadu let; lidé, co tady pracují, platí daně, ze kterých jste placen. A vy nabízíte kapacity bydlení tam, kde se má starat jiný resort. Ta Praha také tak vypadá pod vaším vedením. Starejte se o lidi, kteří vám dali mandát,“ napsal Hřibovi jeden z rozzuřených uživatelů.

„Díky za snahu, ale jste si jistý, že v tuto chvíli neexistuje žádná česká rodina, která by chtěla bydlet v Praze, ale byt od magistrátu nedostane?“ nechápe Hřibovu iniciativu další.

Velká část přivezených Afghánců ale nakonec nemusí v České republice o azyl žádat. Podle premiéra Andreje Babiše by například mnozí mohli zamířit za svými příbuznými do Německa nebo Francie.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Ing. Tomáš Jirsa, MBA byl položen dotaz

O Německu si nedělám iluze

Naopak si myslím, že je strůjcem stávající ekonomické krize, ale lze mu vyčítat, že chce svým lidem pomoci? Není spíš smutné, že to nedělají i ostatní? To, že na to nemají je to, co by se mělo řešit, nemyslíte?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

,,Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran

14:47 ,,Co tohle udělá lidem.“ Elektřina od ledna: Fiala v ohni ze dvou stran

Zanedlouho začne platit zastropování schválené vládou Petra Fialy na podzim. Z toho, co bude znamena…