Opravdu žádná česká rodina teď neshání bydlení?! Hřib nabídl byty Afgháncům. Je zle

20.08.2021 17:57

Pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) čelí kritice za to, že chce nabídnout městské byty afghánským spolupracovníkům české armády, kteří uprchli před Tálibánem. „Až Andrej Babiš doveze uprchlíky z Afghánistánu, můžeme takto pomoci,“ prohlásil Hřib s tím, že již dříve nabídl městské byty třeba několika běloruským disidentům. To se nelíbí mnoha lidem, kteří by byli raději, kdyby Hřib poskytl byty českým rodinám v nouzi.

Opravdu žádná česká rodina teď neshání bydlení?! Hřib nabídl byty Afgháncům. Je zle
Foto: Hana Brožková
Popisek: Pražský primátor Zdeněk Hřib

Česká vláda v rámci tří letů armádního speciálu přepravila 170 Afghánců, mezi kterými jsou zejména tlumočníci a další spolupracovníci se svými rodinami. Ti nyní budou čekat na azylační program, v jehož rámci jim bude například zprostředkováno bydlení.  

A s pomocnou rukou již přispěchal třeba pražský primátor Zdeněk Hřib, jak informuje server Expres.cz. „Od konce roku 2018 jsme pronajali 900 městských bytů. Bydlí v nich senioři, samoživitelky, zdravotně znevýhodnění a také učitelé a zdravotní sestry. Šest z nich bylo ve spolupráci s Ministerstvem vnitra pronajato běloruským disidentům. Až Andrej Babiš doveze uprchlíky z Afghánistánu, můžeme takto také pomoci,“ napsal Hřib na Twitteru.

A právě nabídka bytů Afgháncům vyvolala hněv mnoha lidí, podle nichž by se byty měly využít pro české rodiny nebo studenty, kteří v Praze v současnosti marně shánějí bydlení.

Anketa

Má naše účast v NATO smysl?

4%
94%
hlasovalo: 26231 lidí
„Krásný počin, pane primátore. Praha čelí bytové krizi už řadu let; lidé, co tady pracují, platí daně, ze kterých jste placen. A vy nabízíte kapacity bydlení tam, kde se má starat jiný resort. Ta Praha také tak vypadá pod vaším vedením. Starejte se o lidi, kteří vám dali mandát,“ napsal Hřibovi jeden z rozzuřených uživatelů.

„Díky za snahu, ale jste si jistý, že v tuto chvíli neexistuje žádná česká rodina, která by chtěla bydlet v Praze, ale byt od magistrátu nedostane?“ nechápe Hřibovu iniciativu další.

Velká část přivezených Afghánců ale nakonec nemusí v České republice o azyl žádat. Podle premiéra Andreje Babiše by například mnozí mohli zamířit za svými příbuznými do Německa nebo Francie.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat

pojištění

Kdo rozhoduje o tom, co pojišťovny proplatí, a co už ne? Nejde jen o běžné věci, ale třeba i o to, když někdo potřebuje nějakou mimořádnou léčbu, která by mu zachránila život. Pak místo pojišťoven musí pomáhat ostatní – neříkám, že solidarita není správná, ale jde mi o princip, proč to nehradí pojiš...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

15:30 A maso z Ukrajiny si už neškrtne. Oznámení a akce

PENNY Market už dále nebude nabízet maso původem z Ukrajiny. Rozhodnutí obchodního řetězce přichází …