Optický klam! Pořadatel trhů smetl ze stolu fotky přeplněného tržiště na pražské náplavce

25.10.2020 10:21

I přes doporučení pražského primátora Zdeňka Hřiba (Piráti), aby se nyní nekonaly trhy na pražské náplavce, provozovatel trhů mu nevyhověl. Na trhy zamířily davy lidí, což potvrzují fotografie v hojném počtu kolující na internetu. Provozovatel trhů se brání, že návštěvníci prý pořizovali fotografie „ze špatných úhlů“.

Optický klam! Pořadatel trhů smetl ze stolu fotky přeplněného tržiště na pražské náplavce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Lidé využili slunečné počasí a i přes trvající epidemii koronaviru vyrazili k Vltavě

Nezafungovaly ani opakované apely premiéra Andreje Babiše, aby lidé opravdu zůstávali doma a omezili veškeré kontakty. Pořadatelský spolek Archetyp ale neustoupil. Trhy se konaly a návštěvnost byla hojná, epidemii navzdory. Předseda spolku Jiří Sedláček oznámil, že všechna epidemiologická opatření byla dodržena.

Přístup provozovatele tržiště byl vystaven ostré kritice, ale ten se vůči kritice brání. Pobouření vyvolaly především fotografie davu lidí namačkaných na sebe, sdílené na sociálních sítích.

„A zase ten úhel... Internetem možná zase proletí známý záběr náplavky, zabraný šikmo po horizontu, z výjezdu. Je to ten úhel pohledu, kde se celá dlouhá náplavka opticky smrskne do krátkého proužku, a snímek z tohoto úhlu pak působí vždy jako dav a hlava na hlavě,“ upozorňuje na svém facebookovém profilu Farmářské tržiště Náplavka.

Anketa

Podporujete omezení volného pohybu a uzavření obchodů?

68%
32%
hlasovalo: 24304 lidí
„Stačí ale sejít dolů na náplavku, a tam to v normální lidské perspektivě vypadá jinak, optický klam přestane působit, a vy vidíte rozestupy, normální prostor, žádné mačkání,“ sděluje provozovatel tržiště. A dodává: „Dneska bylo nahoře na výjezdu lovit tenhle úhel záběru pár fotografů. Bohužel, kdo tam dneska nebyl osobně, udělal by si z tohoto jediného záběru zkreslenou představu.“

Pro lepší posouzení přidává provozovatel tržiště fotografie z doby, okolo 11.30. Na prvním snímku je náplavka seshora z výjezdu, braná přes rameno dokumentaristy, který tam právě snímá svůj hitový záběr. „Na ostatních snímcích je pak ten samý farmářský trh dole ve stejnou dobu, jak vypadal ve skutečnosti, bez prostorového optického klamu. Opravdu jen čistě pro srovnání. Situace je složitá, chápeme ji,“ dodávají provozovatelé tržiště.

Novinář z České televize Jiří Hynek, který sám prodělal koronavirus, poslal lidem nakupujícím na trzích vzkaz: „Dnešní náplavka. Myslím, že tihle ‚nakupující‘ budou nakonec velmi překvapeni, pokud by náhodou byl vyhlášen zákaz vycházení...“ konstatoval ve svém tweetu.

Politolog Jiří Pehe si položil otázku, jak mohlo být toto hemžení lidu povoleno. „Pražská náplavka, kde jsou dnes farmářské trhy, vypadá jako hemžení v klubu Techtle Mechtle. Jak to v situaci, kdy jsme prakticky nejvíce nakaženou zemí na světě, mohli povolit?“ ptá se.

Novinář z Hospodářských novin Martin Ehl taktéž nemlčel. Obul se do pražského primátora i do Pirátů a sdělil jim, že takto Andreje Babiše (ANO) neporazí.

„Neměl by Zdeněk Hřib z Pirátské strany místo pózování v nemocnici řídit hlavní město? Jak je tohle možný povolit? V jiných městech v Česku jsou venkovní trhy zakázané. Takhle toho Babiše, Ivane Bartoši, neporazíte,“ obrátil se formou tweetu na šéfpiráta.

Ekonom Pavel Kohout spoluobčany požádal, ať pak nenadávají na vládu, když se nakazí na takovéto hromadné akci. „Vážně nejsem fanoušek Babiše ani Prymuly, ale kdo se tam nakazí, ať na tyhle dva prosím pěkně nenadává. Vláda nemůže za to, koho si necháte prskat do obličeje,“ pravil ekonom.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: nab

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

22:44 Kšefty, tlachalové! Okamura, Hamáček, Vondráček a Ondráček se servali kvůli migraci

Zástupci stran a hnutí vystoupili v další předvolební debatě Speciál 360°: Hlas lidu vysílané na CNN…