Opustit NATO! Krym je ruský, hlásí Mélenchon, kandidát na šéfa Francie

19.01.2022 7:52 | Ze sítí

Samozřejmě, že opustíme NATO! Ukrajina a USA ohrožují Rusko. Kandidát na francouzského prezidenta se rozjel.

Opustit NATO! Krym je ruský, hlásí Mélenchon, kandidát na šéfa Francie
Foto: wikipedia
Popisek: Francouzská vlajka.

Krajně levicový politik Jean-Luc Mélenchon, europoslanec, který i v rámci francouzské Socialistické strany stál na radikálním levém křídle, se chystá potřetí kandidovat na prezidenta Francie. Doufá, že jeho třetí pokus bude úspěšnější, než jeho dva předchozí, při kterých vždy skončil čtvrtý. Komentátor Martin Hekrdla se rozhodl českým čtenářům přeložit několik Mélenchonových myšlenek z rozhovoru pro deník Le Monde.

Mélenchon se ostře vymezil vůči NATO a zdůraznil, že jako prezident bude usilovat o to, aby Francie NATO opustila. Je totiž přesvědčen, že jeho země nemusí na svých bedrech nést tíhu sporů pobaltských států na straně jedné a Ruska na straně druhé.

„Samozřejmě, že opustíme NATO! Evropská obrana nemůže existovat, pokud je pilířem NATO, které je spojencem stejně pochybným jako Turecko. (...)  Především chci obnovit naši vojenskou suverenitu. Francie, která má jaderné odstrašení, musí zůstat nezávislá a vyrábět vlastní zbraně, aniž by byla závislá na americkém dovozu. Proč bychom měli předpokládat spory Lotyšů nebo Estonců s Ruskem, které trvají už tisíc let? Proč bychom měli garantovat fyzické hranice Ukrajiny? Chci nezúčastněnou, alterglobalistickou Francii.“

Pokud jde o mohutné armádní přesuny ruské vojenské techniky k ukrajinským hranicím, Mélenchon se jim podle všeho nediví.

„Rusové mobilizují na svých hranicích? Kdo by neudělal totéž s takovým sousedem, zemí spojenou s mocností, která je neustále ohrožuje? Pokračujeme ve starých metodách studené války. Protiruská politika však není v našem zájmu, je nebezpečná a absurdní. Klíčovým slovem je deeskalace,“ zdůraznil kandidát na francouzského prezidenta.

Ukrajinský poloostrov Krym považuje Mélenchon za ruský. Jako prezident by volal po vyřešení otázky, komu Krym patřím v balíku společně s Kosovem.

Jean-Luc Mélenchon dlouhá léta reprezentoval Socialistickou stranu, ale v roce 2009 z ní vystoupil a založil Levicovou stranu, za kterou se v roce 2009 stal europoslancem. Tím je dodnes. V roce 2016 založil hnutí Nepoddajná Francie a právě za tu teď kandiduje na prezidenta.

 Jean-Luc Mélenchon promlouvá

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: mp

Nemyslíte, že to váš kolega Kalousek vystihl přesně? Nebo v čem nemá pravdu?

,,Nezoufejme. Od 1. června benzin zlevní až o 1,50 Kč/l, protože “sněmovna myslí na lidi” a na čtyři měsíce snížila spotřební daň. Od 1. října benzin tedy benzin opět o 1,50 Kč/l zdraží, ale to už bude po volbách. Marně pátrám po nějakém ještě hloupějším zásahu do spotřební daně, než se povedl nám, ...Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

8:41 Opičí neštovice: Jde hlavně o gaye. Tohoto si všímat. Přesné info

Již devět států v Evropě potvrdilo šíření opičích neštovic, které se běžně vyskytují zejména ve stře…