Orbáne, raduj se, Brusele, boj se! Důvod: Itálie. Velké změny

24.5.2022 1:21 odp.

Volební průzkumy rok před parlamentními volbami v Itálii překvapivě vede pravicová strana Fratelli d'Italia (Bratři Itálie). Stranu, vedenou senátorkou Giorgií Meloniovou, by nyní volilo 22 % voličů, ačkoliv při posledních volbách v roce 2018 získala strana jen 4,3 % hlasů. Mohla by tak vzniknout pravicová koalice s Ligou Severu Mattea Salviniho. Obě strany považují za přítele a spojence maďarského premiéra Viktora Orbána.

Orbáne, raduj se, Brusele, boj se! Důvod: Itálie. Velké změny
Foto: Archiv Tomio Okamury
Popisek: Tomio Okamura a Matteo Salvini

Strana Fratelli d´Italia se podle Meloniové nyní „připravuje na příští volby s vyhlídkou na vstup do vlády“. Publicista Corrado Ocone se domnívá, že rostoucí popularita Fratelli d'Italia je dána především rozhodnutím strany nevstupovat v posledních letech do vládních koalic.

Anketa

Vadí vám, že Babiš místo jednání sněmovny objížděl Moravu s obytňákem?

hlasovalo: 15993 lidí

„Pravice a levice jsou zpět. Italové mají nyní tendenci hledat u politických stran spíše organickou a ucelenou vizi než politické síly sledující jednotlivé bitvy,“ uvedl Ocone, že i kvůli tomu mírně ztratila podporu Liga Mattea Salviniho.

Jak Fratelli d'Italia, tak Liga Severu v posledních letech zmírňovala protievropské postoje. Strany zůstávají nacionalistické, ale již nevedou kampaň za vystoupení z unie. Europoslanec Carlo Fidanza definoval stranu Frattelli d´Italia jako „národně-konzervativní pravici s kritickými, ale nikoli protievropskými postoji“.

„Máme kritický postoj vůči současné struktuře Evropské unie, jejíž nefunkčnost se naplno ukázala v těchto tragických válečných měsících. Chceme EU, která bude více dbát na princip suverenity národních států a vrátí členským státům některé pravomoci. Jsme pro Evropu národních států, konfederaci, kde se část pravomocí v oblasti bezpečnosti, obrany, kontroly vnějších hranic a jednotného trhu sdílí na úrovni EU,“ vysvětlil Fidanza podle serveru Euractiv.com.

„Některé kompetence by měly být vráceny členským státům,“ přidal se vedoucí delegace strany v Evropském parlamentu Marco Campomenosi. Fidanza i Campomenosi považují maďarského premiéra Viktora Orbána za přítele své politické strany a obvinění EU ohledně porušování zásad právního státu v zemi jsou podle nich přehnaná. Campomenosi označil přístup EU k Maďarsku a Polsku dokonce za „nechutný“.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: jma

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
Martin Exner byl položen dotaz

Dotaz

Vážený pane poslanče, po přečtení níže uvedeného článku, si dovoluji obrátit se na vás s následujícím dotazem. Píšte tam, že nás nás Rusko snaží zmanipulovat atd. My i mí přátelé nic takového nevidíme, sledujeme zprávy na čských tel. stanicích, posloucháme Radiožurnám, Country rádio, pohybujeme se ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

„Začali jsme se tomu hrozně smát.“ Langšádlová a Richterová terčem posměchu. Ale pak humor přešel

16:16 „Začali jsme se tomu hrozně smát.“ Langšádlová a Richterová terčem posměchu. Ale pak humor přešel

Občanská aktivistka Jana Jochová z Aliance pro rodinu byla hostem pořadu XTV.cz. Ministryně Helena L…