Orbánovi tleskal sjezd amerických republikánů. A Trump je favorit do příštích voleb

08.08.2022 22:43

Texas má za sebou tradiční výroční kongres amerických konzervativců (CPAC), na kterém zazářily dvě osoby – exprezident Donald Trump, který se po sjezdu stal jasným favoritem na nominanta do prezidentských voleb v roce 2024, a maďarský premiér Viktor Orbán, který na pódiu obdržel ovace vstoje, uvedl server Echo24.cz.

Orbánovi tleskal sjezd amerických republikánů. A Trump je favorit do příštích voleb
Foto: Repro GBNews
Popisek: Donald Trump na CPAC 2022

Hlavní hvězdou sjezdu CPAC v Texasu byl bývalý prezident Trump. Ten neměl na místě moc konkurentů na nominanty pro pozici na prezidenta ve volbách v roce 2024, neboť chyběl například bývalý ministr zahraničí Mike Pompeo nebo bývalý viceprezident Mike Pence, jak uvádí server Echo24.cz.

Z průzkumu, který během konkláve v Dallasu proběhl, dále vyplývá, že Trump se těší podpoře necelých 70 % republikánů. Druhý se umístil současný guvernér státu Florida Ron DeSantis. Podle analytika Trumpovy kampaně je vidět, že bývalý prezident je populárnější než kdy předtím. „Na posledních několika konferencích CPAC jsem řekl, že si nemyslím, že by Trump mohl získat ještě větší podporu,“ upřesnil Jim McLaughlin.

Samotný Trump pak vnímá mezi konzervativci jednotu.  „Nejen na této konferenci, ale také uvnitř republikánské strany,“ upozornil.

Ovšem jiné, více nezávislé průzkumy naznačují, že Trump je sice ve vedení, ale ne s takovou výraznou podporou. Americký exprezident se tradičně ve svém projevu vrátil k posledním prezidentským volbám a znovu zopakoval své tvrzení, že mu vítězství bylo ukradeno.

Orbán sklidil výrazný potlesk

Druhou hvězdou konference byl maďarský premiér Viktor Orbán, který před nedávnem sklidil vlnu kritiky za své výroky o „nemíšené maďarské rase“, přesto se Orbán dočkal vřelého přivítání.

„Jsem tady, abych vám řekl, že bychom měli sjednotit naše síly,“ řekl Orbán. Ve svém projevu se dotkl svých typických témat, brojil proti imigraci, globalismu a genderové fluktuaci. Prohlásil, že „Západ je ve válce sám se sebou“. „Globalisté mohou jít všichni k čertu!“ řekl Orbán, načež následoval nadšený potlesk vstoje.

Redakci PL můžete podpořit i zakoupením předplatného. Předplatitelům nezobrazujeme reklamy.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: sla

FactChecking BETA

Faktická chyba ve zpravodajství? Pomozte nám ji opravit.

Přezkoumat
PhDr. Pavel Žáček, Ph.D. byl položen dotaz

Věříte v mír?

Dobrý den, jak vidíte šance, že Rusko a Ukrajina se dohodnou na míru? Přijde mi, že se konflit neustále eskaluje a o mírových jednání už neslyšíme ani je nikdo neinicuje. Ano, jednat a věřit v dohodu s diktátorem asi lze jen obtížně, ale pokud k tomu nedojede, tak jak jinak tomůže skončit, než že Pu...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

21:32 Co bude se Škodovkou? „Němci nejsou milosrdný národ,“ řekl Holec. A dal štulec Pekarové

Hostem pořadu Podtrženo, sečteno na XTV.cz u moderátora Luboše Xavera Veselého byl komentátor Petr H…