Osobnosti posledních dvaceti let vyrazí do světa. Ve výstavě Národního muzea

03.02.2013 20:28

Příští víkend skončí v Nové budově Národního muzea v Praze výstava fotografií k jubileu samostatných států České a Slovenské republiky. Dalším místem její prezentace bude Slovenské národní muzeum v Bratislavě. Česká část expozice nazvaná Alespoň na chvíli ovládnout kousek Prahy pak bude prezentována v mnoha zemích.

Osobnosti posledních dvaceti let vyrazí do světa. Ve výstavě Národního muzea
Foto: Hans Štembera
Popisek: Z Peru se nakonec vrátil po téměř třičtvrtě století do země, kde byl vyroben

Dobové snímky fotografů ČTK zachycující významné události uplynulého dvacetiletí v průběhu roku zhlédnou návštěvníci Českých center či zastupitelských úřadů v Brasílii, Berlíně, Bratislavě, Bruselu, Budapešti, Bukurešti, Haagu, Kyjevě, Madridu, Miláně, Mnichově, Sofii, Vídni a Vilniusu. Podle informací Národního muzea se připravují rovněž prezentace v Hongkongu, Los Angeles, Nikósii, Tbilisi, Rize a Rijádu.

Výstava nazvaná 20 let na českých a slovenských náměstích byla v Praze otevřena 8. ledna. Vznikla ve spolupráci Národního muzea se Slovenským národním muzeem, Českými centry a Ústavem pro soudobé dějiny Akademie věd ČR. Premiéru měla symbolicky v prostorách bývalé budovy Federálního shromáždění, kde zákonodárci hlasovali o rozpadu společného státu.

Prostřednictvím fotografických záběrů z českých a slovenských ulic a náměstí podává svědectví o dějinách posledních dvaceti let, kdy Česká a Slovenská republika kráčely svou vlastní cestou. Jejich náměstí jako přirozená shromaždiště obyvatel byla svědkem významných událostí politických, kulturních, společenských i sportovních dějin, dějištěm často protichůdných demonstrací. Snímky jsou tak svědectvím spontánních i organizovaných projevů společnosti.

Při příležitosti výstavy vznikl i sestřih z dobových záběrů České televize, který mapuje soužití Čechů a Slováků ve 20. a 21. století. Návštěvníci tak mohou ještě do 8. února vidět jedinečné záběry pořízené od vzniku samostatných států až po dnešní dny. 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

11:56 „Slovenská tragédie“. Překlad mediálního našlapování kolem atentátu

Na roli médií se v souvislosti s atentátem na slovenského premiéra Roberta Fica zaměřil Ladislav Jak…