Ostuda jak prase, nadává Zemanovi Jakub Janda. Proč?

19.09.2017 9:31

Česká republika se ocitla v centru pozornosti zahraničních médií, byť bez této „reklamy“ by se naše země, a především spolupracovníci prezidenta Miloše Zemana jistě obešli.

Ostuda jak prase, nadává Zemanovi Jakub Janda. Proč?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Kancléř Vratislav Mynář

Zpravodajská agentura Reuters či Rádio Svobodná Evropa zmiňují rozhodnutí vlády Kyrgyzstánu vypovědět smlouvu s českou společností Liglass Trading, která měla v zemi postavit dvanáct vodních elektráren. Včera se tématu věnoval také publicistický pořad České televize, ve kterém vyšlo najevo, že za společnost se v Kyrgyzstánu osobně „přimlouval“ kancléř prezidenta Vratislav Mynář. Ukázalo se navíc, že majitel společnosti Michal Smelík dluží českému státu asi 8,5 milionu korun.

To však nebyl důvod, proč se rozhodla kyrgyzská vláda od smlouvy odstoupit. Jako hlavní důvody úřady středoasijské země uvedly nesplnění závazku Liglass Trading, která údajně měla podle znění dohody poslat částku ve výši 37 milionů dolarů. Tuto sumu peněz potom měla vláda přeposlat dál ruské straně, která se původně v projektu angažovala. Reuters dále dodává, že společnost navíc neměla s budováním elektráren žádné zkušenosti.

Smlouva s českou společností se však v Kyrgyzstánu stala terčem kritiky od samotného počátku. Odpůrci smlouvy, znějící na 230 milionů dolarů, vládu vyzývali, aby od projektu ustoupila. Ta si však až do včerejška trvala na svém. V rámci oznámení svého rozhodnutí vláda premiéra Biškeka rovněž odmítla, že by česká společnost požádala o odložení platby, a zveřejnila doporučující dopisy na adresu Liglass Trading od české vlády a spolupracovníků Miloše Zemana.

Rádio Svobodná Evropa na svém webu doplňuje, že dohoda byla podepsána letos v červenci a kyrgyzským úřadům se nepodařilo vyhledat reference české firmy, které by svědčily o jejích předchozích zkušenostech s výstavbou vodních elektráren. „Již 17. července předseda státního výboru pro průmysl, energetiku a průzkum Dujšenbek Zilajev varoval, že pokud firma do 50 dní nesplní svůj počáteční finanční závazek, smlouva pozbude svoji platnost.“

Blamáž české firmy, potažmo prezidentské kanceláře, neunikla vždy bdělému analytikovi Jakubu Jandovi. „Skvělá práce Hradu. Kyrgyzstán právě zrušil tu obrovskou zakázku, za kterou se Kancelář prezidenta republiky přimlouvala, protože česká firma nesplnila své závazky. Díky Zemanovým lidem máme ostudu jako prase,“ rozzlobil se známý kritik prezidenta Janda na svém facebookovém profilu.


 

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Josef Provazník

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

19:39 Redaktor a kameraman ČT útočili na premiéra na výstavě, otrávení lidé jim nadávali. Svědectví, co se dělo po skončení kauzy Čapí hnízdo

Na výstavě Zahrada Čech, kam se premiér Babiš neohlášený zajal podívat minulý pátek, jej pronásledov…