Otrávený Navalnyj? To by byl mrtvý, utrousili tvůrci novičoku. Z Česka zní: Rusko, říše zla. Dukovany jim nedat

03.09.2020 10:14

Zatímco se z Berlína ozývá tvrzení, že na otravu ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného byla použita nervově paralytická látka skupiny novičok a padají výzvy ke společné reakci EU a NATO, ruští vědci, kteří látku vyvinuli, něco takového odmítají. „Kdyby byl Alexej Navalny otráven novičokem, už by byl mrtvý,“ zaznělo od tvůrců chemikálie. Německá tvrzení jsou dle nich nepřesná. Ozval se též senátor Pavel Fisher a i on již má o otravě Navalného jasno. Připojil i silné varování.

Otrávený Navalnyj? To by byl mrtvý, utrousili tvůrci novičoku. Z Česka zní: Rusko, říše zla. Dukovany jim nedat
Foto: archív Vaše Věc
Popisek: Navalnyj
reklama

Anketa

Je Česká republika dobře řízenou a vedenou zemí? (Ptáme se od 2.9.2020)

61%
39%
hlasovalo: 12917 lidí
Informace o možné otravě novičokem oznámil ve středu mluvčí německé vlády Steffen Seibert. „Na popud berlínské kliniky Charité provedla toxikologický rozbor vzorků od Alexeje Navalného zvláštní laboratoř německé armády. Zde byla nade vší pochybnost zjištěna nervově paralytická látka ze skupiny novičok,“ tvrdí německá vláda společně s odsouzením události.

Spolková vláda rovněž uvedla, že bude od ruské vlády požadováno neodkladné vysvětlení této věci.

To očekává i kancléřka Angela Merkelová. „Očekáváme, že se ruská vláda k tomuto případu vyjádří. Vyvstávají nyní velmi závažné otázky, na něž může a musí odpovědět jedině ruská vláda,“ prohlásila kancléřka, podle které šlo o zločin s cílem opozičního politika umlčet.

Fotogalerie: - Ruská propaganda

Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Kontroverzní ruský umělec Vasja Ložkin
Výstava Ruská propaganda kontroverzního ruského um...
Kontroverzní ruský umělec Vasja Ložkin

Kromě německých reakcí se ohradila už i šéfka Evropské komise Ursula von der Leyenová. Dle ní jde o „opovrženíhodný a zbabělý čin“ a zdůraznila nutnost postavit pachatele útoku před soud.

Zatímco Berlín trvá na informaci, že se vojenská laboratoř Bundeswehru nemýlí a skutečně našla v organismu Navalného novičok, samotní tvůrci paralytické látky to nepokládají za pravděpodobné.

Anketa

Jak nahlížíte na Čínu?

hlasovalo: 15856 lidí

Oba dva výzkumníci – Leonid Rink a Vladimir Uglev – mají za to, že jimi vyvinutá látka je velmi smrtící a Navalný by její užití nemohl přežít. Pochybují též, že by bylo možné, aby se při styku s novičokem nakazil jen politik a nikdo jiný včetně cestujících v letadle, lékařů a posádky ne.

Ruskému serveru Ria Novosti též Leonid Rink sdělil pochybnosti o příznacích Navalného. Ty dle něho nejsou absolutně podobné otravě novičokem. Obvykle prý při takové otravě dochází k prudkému zúžení zornic, načež začínají u zasažených křeče a po několika minutách nastává smrt. Současné příznaky jsou dle něj typické spíše pro pankreatitidu, tedy zánět slinivky břišní.

Fotogalerie: - Zeman v Rusku

Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman s Vladimirem Putinem
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Obrázky ze státní návštěvy Miloše Zemana v Rusku
Miloš Zeman a Dmitrij Medveděv

Navalny byl hospitalizován 20. srpna, poté co se mu udělalo zle na palubě letadla do Moskvy. Letoun nouzově přistál v Omsku, kde jej v kómatu převezli do nemocnice. 22. srpna byl letecky převezen do Německa. Dle lékařů hrozí, že se bude politik potýkat s dlouhodobými následky.

„Je třeba počítat s delším průběhem onemocnění. Nadále nelze vyloučit dlouhodobé následky těžké otravy,“ informovala nemocnice.

Látka novičok měla být v březnu 2018 použita při pokusu o otravu dvojitého agenta Sergeje Skripala v britském Salisbury.

Fotogalerie: - Putinovo Rusko

Konference Občanského institutu o Putinově Rusku n...
Konference Občanského institutu o Putinově Rusku n...
Konference Občanského institutu o Putinově Rusku n...
Roman Joch
Marius Laurinavičius
Tomáš Pojar

„Je to říše zla,“ ozvalo se z Česka

Ohlasy tvrzení o otravě Navalného novičokem jsou silné i u nás. „Je to říše zla, je mně líto, ale Reaganova slova z roku 1983 pořád platí. Ubránit se tomu, o Číně nemluvě, můžeme jen jako Evropa, sami jsme zválcovatelní, o tom nás naše historie přesvědčuje víc než dostatečně. Doteď jsem třeba hlasatele czexitu považoval za lidi dejme tomu lehkomyslné, ale je jasné, že kdyby se ty řeči opravdu začaly ujímat, představovalo by to pro stát zásadní ohrožení. Nevím, co očekávat v téhle věci od tzv. nejvyšších míst, takže domluvme se my tady, kteří se navzájem čteme, že tomu prosakování obou velkých a nebezpečných nedemokracií budeme bránit, že to nebudeme přihlížením podporovat. Každý má nějaké možnosti, každému to někde půjde, tj. každý ať si ten svůj vlastní, třeba malý způsob najde, a nemusí pak o tom tady ani mluvit, stačí dělat,“ napsal k tvrzení o otravě látkou spisovatel Pavel Kosatík.

Jasno má i senátor Pavel Fischer. „Alexej Navalny otráven novičokem. Mezinárodní zákaz používat bojové otravné látky má Ruská federace prosadit i na svém vlastním území. A protože to nedokáže, stává se zemí bez pravidel,“ napsal na svůj twitterový účet.

A připojil varování před ruským podílem na dostavbě jaderné elektrárny Dukovany a propojení Ruska s Evropou za pomoci plynovodu po dně Baltského moře, jímž má být přiváděn zemní plyn z Ruska do Německa. „Dukovany a Nord Stream 2 se staly mimořádně nebezpečnými projekty pro občany celé Evropy,“ varuje český senátor.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama
autor: rak
reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

19:52 Primář, na kterého chtěli poslat policii: Chtít odškodnit kvůli covidu? Neuvěřitelné. Nemorální seniorské autobusy, zabijácké vouchery

Na ústeckého primáře Pavla Dlouhého už bylo připraveno trestní oznámení za slova, že vypravit se v 8…