P. Sobotka ke kandidatuře: Chci straníky přesvědčit politickou čistotou

26.09.2011 13:39

Jména možných kandidátů na příštího prezidenta republiky plní stránky novin. V této souvislosti místopředseda Senátu Přemysl Sobotka z ODS v rozhovoru pro Českou televizi zopakoval, že kandidovat bude a to v obou případech - v přímé, či nepřímé volbě. Zdůraznil ale, že zatím není jasné, zda nejvyšší stranické orgány nakonec dají skutečně přednost jemu, či předsedkyni Poslanecké sněmovny Miroslavě Němcové. On sám chce ale straníky přesvědčit o tom, že nejvhodnějším kandidátem je právě on.

P. Sobotka ke kandidatuře: Chci straníky přesvědčit politickou čistotou
Foto: Zbyněk Pecák
Popisek: Přemysl Sobotka

Přemysl Sobotka v rozhovoru pro ČT 24 připomněl, že jeho kandidatura byla podpořena před pár dny na místním sněmu v Liberci. Proto požádal v pátek svojí stranu o podporu své kandidatury.

„Nyní mé jméno, mou kandidaturu musí posoudit grémium a výkonná rada ODS. Ale snad se mi tyto primárky uvnitř ODS podaří vyhrát," řekl pro televizi P. Sobotka, který je předsedou občanských demokratů právě v Libereckém kraji.

O nominaci by mohl Sobotka v rámci strany soupeřit s předsedkyní sněmovny Miroslavou Němcovou (ODS), která už také dala najevo ochotu kandidovat.

„Nechte to nyní na mne a na tom, jak bude probíhat jednání uvnitř ODS. Jaké argumenty tam vznesu a budu mít pro to, aby orgány zvolily mne, tak to nemívám ve zvyku říkat dopředu. Myslím ale, že jako politik nemám za sebou žádný vážný problém. A právě to jsou ty momenty, které chci dát na grémiu najevo," zmínil dále pro ČT 24 místopředseda Senátu.

Úmyslem usilovat o místo po Václavu Klausovi se přitom P. Sobotka netajil už dříve. Zatím ale není jasné, jakým způsobem bude případně zvolen. Sněmovna sice již odstartovala proces schvalování vládního návrhu ústavní novely na zavedení přímé volby prezidenta, aby si hlavu státu mohli vybrat všichni čeští voliči, nejenom parlament.

Rath: Rychetský je jedno ze jmen

ČSSD dala již najevo, že nejvhodnějším stranickým kandidátem by byl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. „Určitě to je jedno ze jmen, o kterém se musí velmi vážně uvažovat," uvedl k tomu hejtman David Rath.

"Každý, kdo bude nominován, tak bude vážným kandidátem. Pokud je mi ale známo, tak Pavel Rychetský o té kandidatuře ani neví a ani o tom neuvažuje, takže to je mediální bublina," dodal k tomuto jménu P. Sobotka.

Od Rychetského socialisté couvají?

Poslanec Jeroným Tejc z ČSSD v rozhovoru pro Českou televizi sice jméno Rychetského přímo nezavrhl, ale napřed prý chce ČSSD prosadit přímou prezidentskou volbu. „Pak mohou přijít na řadu teprve nějaká jména," upozornil Tejc.

„Já bych ale řekl, že jméno Rychetského bylo zmíněno jen jako odpověď na dotaz a bylo tam zařazeno jen proto, že ODS a TOP 09 již svého kandidáta zmínily. (TOP 09 uvedla, že jejím kandidátem by mohl být předseda strany Karel Schwarzenberg).

Rychetský podle Tejce býval kdysi dobrým místopředsedou vlády a koneckonců i „něco dobrého pro tuto zemi udělal." Jeho kandidatura by tak proto mohla v úvahu přicházet.

„ČSSD si však dovede představit i kandidáta, který bude nestraníkem, bude mít podporu veřejnosti," dodal Tejc a opětovně zmínil, že nemá nyní smysl o této věci diskutovat, pokud nebude jasné, jestli prezidenta budeme volit v přímé, či v nepřímé volbě.

Klausova nástupce bude třeba vybrat do počátku roku 2013. Prosazení přímé volby ale bude záviset přinejmenším v dolní komoře parlamentu na uspokojení požadavků opoziční ČSSD, která chce úpravy prezidentských kompetencí.

Zastánci přímé volby by pak pro ústavní novelu potřebovali získat ještě souhlas Senátu, který by přímou volbou přišel o část ze svých nemnoha pravomocí. Pokud se politici během příštího roku nedohodnou, Klausova nástupce by znovu vybírali členové obou komor parlamentu.

Čtěte také:

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

reklama

autor: olb

reklama


Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Orbán to schytá. Pirátský LGBT aktivista chystá akci, až v Praze dojde k setkání s Babišem

17:26 Orbán to schytá. Pirátský LGBT aktivista chystá akci, až v Praze dojde k setkání s Babišem

LGBT aktivista Kryštof Stupka chce uspořádat demonstraci kvůli příjezdu maďarského premiéra Viktora …