PEN klub organizuje protest proti medaili pro Karla Sýse. Ocenění už si prý užil dost za minulého režimu

04.06.2018 21:40

Český PEN klub nesouhlasí s nominací básníka a spisovatele Karla Sýse na státní vyznamenání. Sýsovo ocenění medailí Za zásluhy navrhla prezidentu Miloši Zemanovi Sněmovna. „Za svou angažovanou tvorbu byl (Sýs) dostatečně oceněn už za minulého režimu," stojí ve stanovisku PEN klubu, který dnes obdržela ČTK.

PEN klub organizuje protest proti medaili pro Karla Sýse. Ocenění už si prý užil dost za minulého režimu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Karel Sýs

Sýsovi byl za socialismu udělen titul zasloužilý umělec. Nominaci nyní podal komunistický poslanec Leo Luzar, osvojili si ji Stanislav Berkovec (ANO) a Antonín Staněk (ČSSD). V Sýsově charakteristice se píše, že „patří k nejpřednějším a nejoriginálnějším současným českým básníkům" a v současné době řídí literární přílohu komunistických Haló novin.

„Jako jeden z mála českých literátů si zachoval kritické myšlení k současnému politickému dění u nás i ve světě - například patřil k několika spisovatelům, kteří veřejně odsoudili válečnou agresi proti bývalé Jugoslávii a proti Iráku," stojí v medailonku, který obdrželi poslanci.

PEN klub sdružuje spisovatele, vydavatele, překladatele, publicisty, literární vědce i kritiky. Sýsova nominace vzbudila debaty i na sociálních sítích. Prezident návrhům Sněmovny, Senátu a vlády na udělení nebo propůjčení vyznamenání může, ale nemusí vyhovět.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: nab

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

21:42 Klaus má problém, fotra. Proč Zeman nesnáší ČT? Ještě, že jsme se domluvili s tím Milionem chvilek… Kníže, Mašínová a umělci debatovali v Brně o sametu, takto to dopadlo

REPORTÁŽ Česko si po celý listopad připomíná třicáté výročí sametové revoluce. V Brně na téma sametu…