Pachatelům v metylové aféře hrozí až deset let vězení, zaznělo v OVM

16.09.2012 12:45

UVNITŘ FOTOGALERIE Není na místě zpřísnit sankce za výrobu a distribuci pančovaného alkoholu? Pachatelům, kteří odstartovali aktuální kauzu "Metyl" hrozí až deset let vězení, ale je to dostatečný trest za dvacet mrtvých občanů a několik postižených? A jaké množství alkoholu, které s objevuje na českém trhu pochází z ilegální výroby?

Pachatelům v metylové aféře hrozí až deset let vězení, zaznělo v OVM
Foto: hns
Popisek: Metylalkohol, ilustrační koláž

Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera, který řídí policejní tým Metyl, v nedělních Otázkách Václava Moravce uvedl, že v tuto chvíli bylo v metanolové aféře obviněno celkem dvaadvacet osob.

Desetina lihu je vyráběna nelegálně, říká náměstek ministra

"My jsme od těch prodejců přešli k dealerům, a teď už se dostáváme k dodavatelům surovin," uvedl Kučera s tím, že někteří obvinění současně alkohol míchali i prodávali. Zatím se zdá, že pachatelé neměli v úmyslu vytvořit smrtelně jedovatý nápoj. Policie pracuje s neúmyslným zrodem nebezpečných nápojů. Přesto pachatelům hrozí až deset let za mřížemi.

Fotogalerie: - Prohibiční OVM

Otázky Václava Moravce tentokráte o metanolu a pro...
Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce...
Otázky Václava Moravce tentokráte o metanolu a pro...
 Ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekc...
Otázky Václava Moravce tentokráte o metanolu a pro...
Náměstek policejního prezidenta Václav Kučera

"Je předčasného hovořit o tom, jestli všichni stanou na tom nejvyšším stupni," uvedl náměstek v pořadu s tím, že jak vysoké tresty bude možné uložit, závisí především na tom, co se policistům podaří obviněným prokázat.

Náměstek ministra financí Ladislav Minčič, který byl také hostem pořadu, zdůraznil, že černý trh vyprodukuje asi desetinu alkoholických nápojů dostupných na trhu. Odhady, které hovoří až o dvaceti procentech, jsou podle Minčiče způsobené nadsazením údajů v důsledku obav z čerstvé kauzy a jejich dopadu na zdraví populace.

Náměstek k tomu dodal, že černý trh s alkoholickými nápoji se nikdy nepodaří absolutně vymýtit, ale tým působící na ministerstvu financí, který Minčič vede, připravuje legislativní opatření, které má černý trh do budoucna výrazně omezit.

Co se stane s alkoholickými nápoji ze skladů?

Ústřední ředitel Státní zemědělské a potravinářské inspekce Jakub Šebesta dodal, že mechanismus krizového řízení v souvislosti s metylalkoholovou aférou se spustil prakticky okamžitě, a v rámci tohoto mechanismu bylo zatím provedeno přes 6200 kontrol, přičemž se kontroloři přednostně zaměřují na podezřelé zdroje.

A co se stane s alkoholickými nápoji poté, co bude prohibice odvolána? Nehrozí, že přijdou další otravy? Podle Šebesty se musí najít mechanismus uvolnění toho zboží do dalšího prodeje, a to ve spolupráci s výrobci i s obchodníky tak, aby se do distribuce nedostaly podezřelé vzorky.

Celníci nezvládají pracovat čtyřiadvacet hodin denně

Stínový premiér a předseda ČSSD Bohuslav Sobotka však navíc volá např. po zákazu prodeje alkoholu v automatech, protože tam lze je těžko alkohol kontrolovat. Opozice také důrazně požaduje, aby se nelegální výroba lihu opět stala trestným činem, dnes jde pouze o přestupek.

Šebesta k tomu dodává, že zásadní problém vidí i v tom, že podnikatelé zkrátka nepustí kontrolory do svých provozoven. Následně jsou za to sice pokutováni, např. sankcí ve výši padesát tisíc korun, kterou zaplatí, ale ve svém podniku pokračuje ve výrobě pančovaného alkoholu dál.

V této věci drží v rukou pravomoci celní správa, ale náměstek ministra financí v této souvislosti upozornil na to, že pracovníků celní správy není tolik, aby od rána do večera stačili kontrolovat všechny výrobce lihovin. Této permanentní kontroly ani reálně nelze dosáhnout.

V závěru pořadu se hosté shodli, že zpřísnění pravidel výroby a prodeje alkoholických nápojů bude každopádně ku prospěchu věci a v tuto chvíli zpřísnění nepřispěje k dalšímu růstu černého trhu. K tomu by však mohlo dojít v případě, že prohibice potrvá delší dobu., např. několik měsíců.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

13:42 Moravec chtěl pitvat Babišův audit, ale narazil. A zněla Havlova slova

Dnes se v Otázkách Václava Moravce setkali předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, nejvyšší státní…