Pád eura nám neprospěje. Sníží životní úroveň o 70 procent, míní Zaorálek

30. 8. 2011 18:53

„Zhoršila se definice toho, co je zájem ministerstva zahraničí. Zahraniční politika nemá ani koncepci, na které se vláda dokáže shodnout,“ zkritizoval zahraniční politiku současné vlády stínový ministr zahraničí za ČSSD Lubomír Zaorálek. Dodává, že současná vláda pouze vede naši zemi do izolace, která republice pouze uškodí.

Pád eura nám neprospěje. Sníží životní úroveň o 70 procent, míní Zaorálek
Foto: Hans Štembera
Popisek: Místopředseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD)

Zaorálek očekává, že i po případném krachu eura by evropské státy musely dále spolupracovat. A nezapojení se do nového spolku by podle něj České republice mohla přinést fatální pokles životní úrovně. „Nemůžeme být rádi, že se euru nedaří, jsme jako republika plně závislí na exportu," uvedl na rádiu Impuls Zaorálek. Česká republika by podle něj měla být připravena se k jednotné měně připojit hned, jak se euro konsoliduje.

Výjimka? Odstupme, než bude pozdě

Od výjimky z Lisabonské smlouvy, kterou si vymínil prezident Klaus, by vláda podle Zaorálka měla raději ustoupit. „Nejsme schopni ji ani vysvětlit, měli bychom odejít dříve, než budeme mít větší ostudu," vysvětluje poslanec.

Dodává, že naši evropští sousedé výjimku často kritizují proto, že se vztahuje i na pasáže týkající se i matek samoživitelek nebo ochrany pracovního trhu. Podle něj tudíž existuje velká pravděpodobnost, že ji okolní státy nepodpoří. Původní obavy Václava Klause, podle kterého Lisabonská smlouva mohla dát nástroj do rukou vystěhovaných sudetských Němců, kteří chtějí Česko žalovat, Zaorálek označil za liché.

Stínový ministr zahraničí odsoudil i plán některých členů vlády, kteří chtějí výjimku prohlasovat spolu s hlasováním o přijetí Chorvatska do unie. „Vydírání Chorvatskem je nevkusné," uvedl Zaorálek.

Psali jsme:
Klaus před velvyslanci ČR zkritizoval vládní koncepci diplomacie

Zavírání ambasád úspory nepřinese

„Já se snižováním rozpočtu ministerstva zahraničí nesouhlasím, je to nevhodné," zkritizoval další ze snah ministerstva zahraničí poslanec. Reagoval tak na zavírání českých ambasád, které má podle ministra Schwarzenberga přinést více peněz do státní kasy. „Takové úspory jsou minimální, ambasády se v mnohých zemích ani nepodařilo prodat," prohlásil Zaorálek. Podle něj ministerstvo často zavírá úřady v zemích, kde jsou naprosto nenahraditelné.

Čtěte také:
Eurozóna chce krotit dluhy společně. Česko si poradí samo
Pehe horuje pro euro. Stejně neexistuje ekonomická suverenita
Nechceme euro ani NATO. Co tedy chceme, ptá se komentátor
Zaorálek: Měly by být předčasné volby, když TOP 09 nepřijde na vládu

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: qot

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

Bety.cz TESTOVÁNÍ - Testujte s námi nové produkty či služby a o své názory a doporučení se podělte s ostatními čtenářkami Bety.cz.

Prostřeno.cz - recepty on-line - vaření, recepty, gastronomie

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

13:10 Objevili jsme další peníze Bartoškovi: Na festival do Varů míří miliony z kraje. Asi za to bude stánek v luxusním hotelu

ParlamentníListy.cz se zřejmě jako jediné médium snaží pečlivě mapovat finanční prostředky, které ka…